Czy film "Aż do kości" gloryfikuje anoreksję?

Mówią o sobie motylki. Liczą wszystko, co zjedzą. Łyżka jogurtu 0 proc. – 8 kcal, łyżeczka siemienia lnianego – 24 kcal, kawałeczek masła – 19 kcal… Film o anoreksji "Aż do kości”, który od 14 lipca będzie można oglądać w serwisie Netflix, już wzbudził wiele kontrowersji. Eksperci ostrzegają przed produkcją, twierdząc, że obraz zamiast ostrzegać przed chorobą, to ją gloryfikuje. Netflix po raz kolejny znalazł się w ogniu krytyki lekarzy i ekspertów. Kilka miesięcy temu specjaliści ostrzegali rodziców przed serialem dotyczącym samobójstw wśród nastolatków - "13 powodów".

Podzielone głosy

Zaczyna się dość niewinnie. Stopniowo zmniejsza się porcje, schodzi do coraz lżejszych posiłków. Wieprzowina – 280 kcal., makaron z masłem – 350 kcal., bułka – 150 kcal. I w taki sposób rozpoczyna się trailer do filmu. "Aż do kości” to nowa produkcja "Netflixa”. Film został wyreżyserowany przez byłą anorektyczkę Marti Noxon, która jest również autorką scenariusza. W główną rolę wciela się Lily Collins (córka słynnego muzyka Phila Collinsa), która – jak przyznała – chorowała na anoreksję. Głównym tematem są oczywiście zaburzenia odżywiania.

Zdaniem amerykańskich psychiatrów, zajmujących się leczeniem zaburzeń żywienia, film trywializuje chorobę. Dasha Nicholls, przewodnicząca wydziału zaburzeń odżywiania w Royal College of Psychiatrists, stwierdziła, że film jest niebezpieczny ze względu na swój komediowo-tragiczny wydźwięk. Zdaje się przekazywać widzowi informację, że anoreksja to "wzbogacające doświadczenie, które może wydawać się atrakcyjnym sposobem na rozwiązanie wewnętrznych problemów”.

Zarzuty odpiera reżyserka Marti Noxon, która twierdzi, że film mógłby otworzyć dyskusję w wielu kręgach społecznych o zagrożeniach płynących z anoreksji.

Przyczyny anoreksji

Pomijając dyskusję związaną z filmem, warto przyjrzeć się chorobie na którą cierpi ok. 2 proc. Polaków. Jakie są główne przyczyny anoreksji?

- Wyróżnia się kilka grup. Czynniki indywidualne, takie jak m. in. niewłaściwy obraz siebie, potrzeba zwrócenia na siebie uwagi, traumatyczne doświadczenia, perfekcjonizm czy brak poczucia kontroli. Rodzinne – wśród których najważniejszym jest zaburzenie relacji z rodzicami (obojgiem lub jednym z nich), ale też wysokie wymagania, brak autonomii czy zaburzone granice między członkami rodziny. Ostatni, czynniki społeczne, takie jak kreowanie idealnego, nierealnego wzorca kobiety, porównywanie się do innych lub problemy z określeniem własnego "ja” i odnalezieniem swojego miejsca – mówi psycholog Mateusz Dobosz ze specjalistycznej poradni online e-poradnia.com.

Mylnie uważa się, że anoreksja to głodówka mająca na celu wyzbycia się ze swojego życia pokarmu. Problem ma jednak głębsze podłoże:

- Anoreksja wbrew pozorom nie polega na chęci "niejedzenia”. To tylko wierzchołek góry lodowej. Pod tym stwierdzeniem zawsze kryje się mnóstwo innych problemów, jak np. chęć sprawowania nad sobą władzy, autonomii, bycia perfekcyjną lub idealną, chęć manipulowania otoczeniem, zwrócenia uwagi rodziców czy bliskich, wyrażenia buntu, odrzucenie własnej kobiecości, poczucie własnej siły i władzy… - mówi Dobosz.

8 faktów na temat anoreksji

Anoreksja jest to zaburzenie odżywiania, któremu towarzyszy intensywny strach przed przybraniem na wadze. Nie każdy jednak jest świadomy, że ta choroba...

Czy wiemy jak rozmawiać o anoreksji?

Film "Aż do kości” otwiera dyskusję – nie o zagrożeniach płynących z anoreksji – ale o sposobie poruszania tematu choroby.

- W jaki sposób mówić o anoreksji, aby do niej nie zachęcić? Odpowiedź jest prosta. Szczerze. Zaburzenie to jest dysfunkcyjnym mechanizmem radzenia sobie z pewnymi trudnościami. Powoduje wyniszczenie organizmu, takie jak np. zanik mięśnia sercowego, zanik miesiączki i wtórną niepłodność, problemy żołądkowe czy zaburzenia psychoorganiczne spowodowane uszkodzeniem mózgu. Niszczy funkcjonowanie wszystkich narządów, a przez to sprawia, że życie staje się dużo cięższe i trudniejsze niż przed chorobą. Z pewnością nie zachęca również fakt, że wiele objawów ma charakter nieodwracalny – mówi psycholog Mateusz Dobosz.

Filmowa atrakcyjność anoreksji?

- Nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy "Aż do kości” zachęci czy też nie zachęci do głodowania się. Na zaburzenie to wpływa zbyt wiele czynników. Krótko mówiąc - w środowisku, w którym występują już czynniki ryzyka wystąpienia anoreksji, może być on istotnym zapalnikiem. W środowiskach, gdzie te czynniki nie występują, może być jedynie wstrząsającym (lub nie) filmem – mówi psycholog Mateusz Dobosz.

Komentarze (7)
~vnika2001
~vnika2001 1 tydzień temu

Odnosze wrazenie,ze ludzie ktorzy pisza na temat obu produkcji ("Az do kosci" i "13 powodow dlaczego") nigdy ich nie ogladali albo tylko pobieznie. Nie ma tu zadnej gloryfikacji anoreksji a wrecz przeciwnie. Uwazam, ze obie pozycje moga byc pomocne dla rodzicow aby w pore mogli pomoc swoim dzieciom, a co sie zas tyczy dzieci/ mlodziezy moga zobaczyc jakie sa konsekwencje niektorych zachowan. Jestem zaskoczona tak sprzeczna z faktami opinia.

Odpowiedz
~Mila
~Mila 1 tydzień temu

OBEJRZAŁAM FILM - polecam wszystkim zdrowym i chorym. Nie ma tu gloryfikacji chorób, jest PRAWDA o przyczynach choroby (najczęściej niedomagania w rodzinie, brak matyczynej miłości, tulenia, mówienia i to od chwili poczęcia przez całe życie dziecia. Brak matki obecnej, zaangażowanej leży u podłoża większości chorób dzieci) Jestem jedną z dziewczyn o których mowa w filmie. Mam już 40 lat, 2 wspaniałych synków i wiecie dlaczego wyzdrowiałam bez lekarzy i psychotropów - bo pojawił się w moim życiu człowiek, który szczerze pokochał i zaakceptował - te dwa czynniki leczą i to pokazuje film. Dlatego lekarze ostrzegają, bo to zaprzecza ich kłamstwom o tym, że bez psychoterapii czy psychotropów nie można się wyleczyć. Jestem dowodem na to, że to nasze wybory i postanowienia są ważniejsze i można wyjść z tych chorób samemu. Pozdrawiam Wszystkich Milena

Odpowiedz
~Lanied
~Lanied 1 tydzień temu

13-powodów oglądałem. Całkiem fajny serial dla młodzieży. Oprócz samego samobójstwa porusza kilka innych ważnych dla nastolatków problemów. Mimo ostrzeżeń nie zauważyłem po emisji fali samobójstw wśród młodzieży. "Eksperci" chyba tacy jak u pana ministra M. publikują te ostrzeżenia

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Joga

aktywności fizycznej, joga sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Warto również pamiętać, że w rzeczywistości joga jest nie tylko sportem, ale stylem