Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Czy gruźlica to choroba autoimmunologiczna?

Pomimo spadku ilości zachorowań na gruźlicę, nadal pozostaje ona jedną z wiodących przyczyn śmierci na całym świecie. Aktualnie pojawia się szansa na wprowadzenie nowych rodzajów szczepionek i leków. Badacze odkryli bowiem nieznany dotąd wpływ prątka gruźlicy na system immunologiczny.

Gruźlica (TB) to zakaźna choroba spowodowana przez bakterię Mycobacterium tuberculosis (prątek gruźlicy). Ten drobnoustrój w pierwszej chwili atakuje płuca, ale może także wpływać na kręgosłup, nerki i inne części ciała.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Prątek gruźlicy to bakteria przenoszona przez powietrze. Kiedy chory na gruźlicę kaszle, kicha albo po prostu mówi, bakteria dostaje się do powietrza i może zainfekować drugą osobę, jednak nie wszyscy zakażeni faktycznie wykazują objawy schorzenia.

Tylko w ostatnim roku prątek gruźlicy zaraził około 10,5 miliona osób na całym świecie, powodując ponad 1,5 miliona zgonów - głównie w krajach nisko- i średniorozwiniętych w Afryce i Azji. W samej Unii Europejskiej w 2013 roku zanotowano blisko 65 tysięcy zachorowań.

Pomimo, że istnieją szczepionki i leki na gruźlicę, to bakteria Mycobacterium tuberculosis staje się coraz bardziej odporna na nowoczesne metody leczenia i coraz ciężej prowadzić efektywną terapię - lekarze nieraz pozostają bezradni wobec chorych osób.

W ostatnim roku około 480 tysięcy przypadków zachorowań na gruźlicę było oporne na wiele leków, a tylko 52 procent wszystkich chorych zostało całkowicie wyleczonych.

Czy prątki gruźlicy mogą wywołać autoimmunizację?

Najnowsze badania mogą otworzyć nową drogę dla produkcji leków i szczepionek na gruźlicę - istnieją przypuszczenia, że bakteria wpływa na układ immunologiczny w ten sposób, że on sam atakuje płuca, przez co dostęp bakterii do organizmu przez drogi oddechowe jest znacznie łatwiejszy.

Dieta może nas ochronić przed infekcjami układu oddechowego

Dieta odpowiednia dla naszego układu immunologicznego to nieprzetworzone owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz chude sery i mięsa spożywane o regularnych...

Grupa naukowców pod kierownictwem profesora Paula Elkingtona z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii zbadała przypadki osób chorych na gruźlicę.

Na dowód swoich wniosków naukowcy zaznaczają, że u wielu chorych na gruźlicę występują również inne objawy charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych, takie jak zapalenie spojówek i stawów czy też wysypki skórne. Nie są one jednak typowe tylko dla gruźlicy.

„Te objawy są zazwyczaj związane z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, co wskazuje na to, że autoimmunologiczny komponent ma duży wpływ na przebieg gruźlicy” – zauważa Profesor Elkington.

Autorzy doniesień jednak zaznaczają, że potrzebne jest więcej badań, aby w 100 procentach potwierdzić, że procesy autoimmunologiczne mają wpływ na rozwój gruźlicy.

Badacze chcą wyizolować komórki od pacjentów chorych na gruźlicę i z wykorzystaniem sprzętu do mikroinżynierii dokładnie poznać, w jaki sposób bakterie oddziałują na płuca człowieka.

Naukowcy wierzą, że jeśli nowe doniesienia potwierdzą się, może dojść do rewolucji w tworzeniu leków i szczepionek działających na prątka gruźlicy.

Komentarze (4)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

- naczyniowego oraz kobietom w ciąży. By usprawnić pracę układu limfatycznego, warto również masować ciało okrężnymi ruchami za pomocą suchej szczotki

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...