Trwa ładowanie...

Czy gruźlica to choroba autoimmunologiczna?

Lek. Mateusz Nawrocki
28.12.2018 13:19
Czy gruźlica to choroba autoimmunologiczna?
Czy gruźlica to choroba autoimmunologiczna?

Pomimo spadku ilości zachorowań na gruźlicę, nadal pozostaje ona jedną z wiodących przyczyn śmierci na całym świecie. Aktualnie pojawia się szansa na wprowadzenie nowych rodzajów szczepionek i leków. Badacze odkryli bowiem nieznany dotąd wpływ prątka gruźlicy na system immunologiczny.

Gruźlica (TB) to zakaźna choroba spowodowana przez bakterię Mycobacterium tuberculosis (prątek gruźlicy). Ten drobnoustrój w pierwszej chwili atakuje płuca, ale może także wpływać na kręgosłup, nerki i inne części ciała.

Prątek gruźlicy to bakteria przenoszona przez powietrze. Kiedy chory na gruźlicę kaszle, kicha albo po prostu mówi, bakteria dostaje się do powietrza i może zainfekować drugą osobę, jednak nie wszyscy zakażeni faktycznie wykazują objawy schorzenia.

Tylko w ostatnim roku prątek gruźlicy zaraził około 10,5 miliona osób na całym świecie, powodując ponad 1,5 miliona zgonów - głównie w krajach nisko- i średniorozwiniętych w Afryce i Azji. W samej Unii Europejskiej w 2013 roku zanotowano blisko 65 tysięcy zachorowań.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Przewlekły kaszel to jeden z objawów gruźlicy
Przewlekły kaszel to jeden z objawów gruźlicy (123RF)

Pomimo, że istnieją szczepionki i leki na gruźlicę, to bakteria Mycobacterium tuberculosis staje się coraz bardziej odporna na nowoczesne metody leczenia i coraz ciężej prowadzić efektywną terapię - lekarze nieraz pozostają bezradni wobec chorych osób.

W ostatnim roku około 480 tysięcy przypadków zachorowań na gruźlicę było oporne na wiele leków, a tylko 52 procent wszystkich chorych zostało całkowicie wyleczonych.

1. Czy prątki gruźlicy mogą wywołać autoimmunizację?

Najnowsze badania mogą otworzyć nową drogę dla produkcji leków i szczepionek na gruźlicę - istnieją przypuszczenia, że bakteria wpływa na układ immunologiczny w ten sposób, że on sam atakuje płuca, przez co dostęp bakterii do organizmu przez drogi oddechowe jest znacznie łatwiejszy.

Dieta może nas ochronić przed infekcjami układu oddechowego
Dieta może nas ochronić przed infekcjami układu oddechowego

Dieta odpowiednia dla naszego układu immunologicznego to nieprzetworzone owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste

zobacz galerię

Grupa naukowców pod kierownictwem profesora Paula Elkingtona z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii zbadała przypadki osób chorych na gruźlicę.

Na dowód swoich wniosków naukowcy zaznaczają, że u wielu chorych na gruźlicę występują również inne objawy charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych, takie jak zapalenie spojówek i stawów czy też wysypki skórne. Nie są one jednak typowe tylko dla gruźlicy.

„Te objawy są zazwyczaj związane z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, co wskazuje na to, że autoimmunologiczny komponent ma duży wpływ na przebieg gruźlicy” – zauważa Profesor Elkington.

Autorzy doniesień jednak zaznaczają, że potrzebne jest więcej badań, aby w 100 procentach potwierdzić, że procesy autoimmunologiczne mają wpływ na rozwój gruźlicy.

Badacze chcą wyizolować komórki od pacjentów chorych na gruźlicę i z wykorzystaniem sprzętu do mikroinżynierii dokładnie poznać, w jaki sposób bakterie oddziałują na płuca człowieka.

Naukowcy wierzą, że jeśli nowe doniesienia potwierdzą się, może dojść do rewolucji w tworzeniu leków i szczepionek działających na prątka gruźlicy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze