Trwa ładowanie...

Czy igła grubości ludzkiego włosa zrewolucjonizuje medycynę?

Lek. Mateusz Nawrocki
23.01.2017 16:54
Czy igła grubości ludzkiego włosa zrewolucjonizuje medycynę?
Czy igła grubości ludzkiego włosa zrewolucjonizuje medycynę?

Naukowcy z Uniwersytetu Adelaide, w Australii mają powód do dumy. Ich najnowsze odkrycie być może zrewolucjonizuje i tak już zaawansowaną neurochirurgię. Czy to odkrycie na miarę XXI wieku? Z pewnością tak. Naukowcom udało się opracować specjalną igłę, którą sami nazywają „smart needle” (ang. – inteligentna igła).

Zbudowana jest z kamery światłowodowej z wykorzystaniem światła podczerwonego – jej zadaniem jest rozpoznawanie na swojej drodze naczyń krwionośnych, których uszkodzenie w czasie biopsji mózgu mogłoby przyczynić się do ich zniszczenia i spowodować groźne dla życia krwawienie. Specjalna elektronika analizuje obraz i ostrzega chirurga we właściwym momencie, zanim poprowadzi igłę zbyt daleko.

Wszystko to nie zamknęło się w sferze projektu – inteligenta igła została już użyta u 12 pacjentów w ciągu ostatniego pół roku. Środki na sfinansowanie tego przedsięwzięcia przeznaczone są z budżetu Australian Research Council Centre of Ecellence for Nanoscale Bio Photonics.

To doskonały przykład na to, jak środki pieniężne mogą przełożyć się na wymierne korzyści – w tym wypadku opracowania całkowicie nowych urządzeń, wyjątkowo precyzyjnych i tak naprawdę niezbędnych do przeprowadzania zaawansowanych operacji na mózgu.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Nowe technologie to przyszłość medycyny XXI wieku
Nowe technologie to przyszłość medycyny XXI wieku

Jak zaznaczają naukowcy, narzędzie to będzie gotowe do kolejnych testów w 2018 roku, a kolejnym pomysłem jest to, aby produkcja urządzenia miała miejsce w Australii. To ciekawe doniesienia, które przedstawiają urządzenie, dzięki któremu uda się przeprowadzać te operacje, których jeszcze do nie dawna nie można było nawet zaplanować.

Chociaż technologia jest już bardzo zaawansowana, to jak widać możliwe są jeszcze kolejne ulepszenia. Miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości uda się opracować kolejne urządzenia, które podniosą możliwości przeprowadzania zabiegów ratujących życie.

Bez wątpienia najważniejsze jest duże doświadczenie operatora oraz zdolności manualne. Wprowadzenie tego typu technologii zmniejsza ryzyko nie powodzeń operacji, wspomaga chirurga i daje możliwość przeprowadzenia najbardziej precyzyjnych zabiegów, gdzie zbyt głębokie poprowadzenie igły może mieć dosłownie śmiertelne konsekwencje.

Tym możesz się zarazić w szpitalu
Tym możesz się zarazić w szpitalu [6 zdjęć]

Szpital tylko z pozoru jest miejscem bezpiecznym. Choć tego nie widać, w powietrzu, na klamkach, podłogach

zobacz galerię

Bardzo duża precyzja wymagana jest także w chirurgii oka - czy „inteligentna igła” również znajdzie zastosowanie w tej dziedzinie? Na to pytanie jeszcze nie znamy odpowiedzi, ale istnieje spora szansa, że wraz z postępem technologicznym będzie ewaluowała również „smart needle”, której twórcami są naukowcy z Australii.

Ważnym aspektem jest również kwestia wspierania tego typu projektów przez państwowy budżet oraz możliwość produkcji urządzeń w kraju , gdzie wynaleziono konkretny sprzęt. Możliwość stworzenia większych szans na powodzenie zabiegu to także troszczenie się o dobro pacjentów.

Podsumowując – nowe technologie w medycynie są nieodzowne i każde nowe urządzenie czy też opracowana technika przybliżają nas do efektywnej walki z wieloma chorobami i umożliwiają przeprowadzanie najtrudniejszych zabiegów ratujących życie ludzkie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze