Trwa ładowanie...

Czy istnieje "emocjonalny kac"? Naukowcy twierdzą, że tak

Avatar placeholder
28.12.2016 20:59
Czy istnieje "emocjonalny kac"? Naukowcy twierdzą, że tak
Czy istnieje "emocjonalny kac"? Naukowcy twierdzą, że tak

Emocjonalne doświadczenia mogą wywoływać stany fizjologiczne w mózgu, które utrzymują się przez dłuższy czas po tym, kiedy wstrząsające wydarzenie zostało zakończone.

1. Emocjonalny kac a pamięć

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego. Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie "Nature Neuroscience". Pokazało ono również, jaki jest wpływ emocjonalnego "kaca" na to, jak pamiętamy i jak odnosimy się do przyszłych doświadczeń.

"To, jak pamiętamy wydarzenia, jest nie tylko konsekwencją tego, jakie mamy doświadczenia ze światem zewnętrznym, ale jest to także silnie uzależnione od naszych wewnętrznych stanów, a te stany wewnętrzne mogą modyfikować sposób, w jaki odczuwamy przyszłe doświadczenia"- wyjaśnia Lila Davachi, adiunkt w Zakładzie Psychologii i pracownik Centrum Badań Neurologicznych na Nowojorskim Uniwersytecie oraz główna autorka badania.

"Wyniki te jasno pokazują, że nasze poznanie jest pod silnym wpływem wcześniejszych doświadczeń, a zwłaszcza dlatego, że ​​stany emocjonalne mózgu mogą utrzymywać się przez dłuższy czas" – dodaje Davachi.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Lepiej zapamiętujemy informacje po emocjonalnym zdarzeniu
Lepiej zapamiętujemy informacje po emocjonalnym zdarzeniu (Shutterstock)

Wiemy już od jakiegoś czasu, że doświadczenia emocjonalne są lepiej zapamiętywane niż te, które nie są związane z emocjonami. Jednak w badaniu opublikowanym w "Nature Neuroscience", naukowcy wykazali, że doświadczenia nie emocjonalne, które nastąpiły po tych, które wzbudziły silne emocje, były także lepiej zapamiętane w późniejszym teście pamięci.

Podczas eksperymentu badani oglądali serię zdjęć tematycznych, które zawierały treści emocjonalne i wywoływały pobudzenie. Około 10 do 30 minut później, jedna grupa oglądała również serię nie emocjonalnych, zwykłych zdjęć tematycznych. Inna grupa badanych najpierw oglądała neutralne fotografie, a następnie te, które wywoływały emocje.

Mierzono zarówno pobudzenie fizjologiczne, mierzono napięcie skóry i aktywność mózgu za pomocą fMRi (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) w obu grupach badanych. Sześć godzin później przeprowadzono test pamięci – pacjenci musieli rozpoznać oglądane wcześniej obrazy.

2. Zdjęcia o neutralnym wydźwięku nie poprawiały pamięci

Zobacz także

Wyniki wykazały, że osoby, które były narażone na bodźce wywołujące emocje, najpierw miały lepszą pamięć długoterminową – lepiej przypominały sobie neutralne obrazy prezentowane w drugiej kolejności, w porównaniu z grupą, która była narażona na te same, emocjonalne obrazy, już po tym, jak przedstawiono jej zdjęcia o nautralnym wydźwięku.

Wyniki fMRI wskazały na wyjaśnienie tego wyniku. W szczególności, dane te wskazują, że stany mózgu związane z doświadczeniami emocjonalnymi są przedłużone o 20 do 30 minut. Ma to wpływ na sposób, w jaki badani przetwarzali i pamiętali przyszłe doświadczenia, które nie są emocjonalne.

"Widzimy, że pamięć o doświadczeniach nie emocjonalnych jest lepsza, jeśli występują po zdarzeniu emocjonalnym" - zauważa Davachi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze