Czy istnieje "emocjonalny kac"? Naukowcy twierdzą, że tak

Emocjonalne doświadczenia mogą wywoływać stany fizjologiczne w mózgu, które utrzymują się przez dłuższy czas po tym, kiedy wstrząsające wydarzenie zostało zakończone.

Emocjonalny kac a pamięć

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego. Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie "Nature Neuroscience". Pokazało ono również, jaki jest wpływ emocjonalnego "kaca" na to, jak pamiętamy i jak odnosimy się do przyszłych doświadczeń.

"To, jak pamiętamy wydarzenia, jest nie tylko konsekwencją tego, jakie mamy doświadczenia ze światem zewnętrznym, ale jest to także silnie uzależnione od naszych wewnętrznych stanów, a te stany wewnętrzne mogą modyfikować sposób, w jaki odczuwamy przyszłe doświadczenia"- wyjaśnia Lila Davachi, adiunkt w Zakładzie Psychologii i pracownik Centrum Badań Neurologicznych na Nowojorskim Uniwersytecie oraz główna autorka badania.

"Wyniki te jasno pokazują, że nasze poznanie jest pod silnym wpływem wcześniejszych doświadczeń, a zwłaszcza dlatego, że ​​stany emocjonalne mózgu mogą utrzymywać się przez dłuższy czas" – dodaje Davachi.

Wiemy już od jakiegoś czasu, że doświadczenia emocjonalne są lepiej zapamiętywane niż te, które nie są związane z emocjonami. Jednak w badaniu opublikowanym w "Nature Neuroscience", naukowcy wykazali, że doświadczenia nie emocjonalne, które nastąpiły po tych, które wzbudziły silne emocje, były także lepiej zapamiętane w późniejszym teście pamięci.

Podczas eksperymentu badani oglądali serię zdjęć tematycznych, które zawierały treści emocjonalne i wywoływały pobudzenie. Około 10 do 30 minut później, jedna grupa oglądała również serię nie emocjonalnych, zwykłych zdjęć tematycznych. Inna grupa badanych najpierw oglądała neutralne fotografie, a następnie te, które wywoływały emocje.

Mierzono zarówno pobudzenie fizjologiczne, mierzono napięcie skóry i aktywność mózgu za pomocą fMRi (funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) w obu grupach badanych. Sześć godzin później przeprowadzono test pamięci – pacjenci musieli rozpoznać oglądane wcześniej obrazy.

Zdjęcia o neutralnym wydźwięku nie poprawiały pamięci

Wyniki wykazały, że osoby, które były narażone na bodźce wywołujące emocje, najpierw miały lepszą pamięć długoterminową – lepiej przypominały sobie neutralne obrazy prezentowane w drugiej kolejności, w porównaniu z grupą, która była narażona na te same, emocjonalne obrazy, już po tym, jak przedstawiono jej zdjęcia o nautralnym wydźwięku.

Wyniki fMRI wskazały na wyjaśnienie tego wyniku. W szczególności, dane te wskazują, że stany mózgu związane z doświadczeniami emocjonalnymi są przedłużone o 20 do 30 minut. Ma to wpływ na sposób, w jaki badani przetwarzali i pamiętali przyszłe doświadczenia, które nie są emocjonalne.

"Widzimy, że pamięć o doświadczeniach nie emocjonalnych jest lepsza, jeśli występują po zdarzeniu emocjonalnym" - zauważa Davachi.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...