Czy płuca palacza zregenerują się, gdy rzuci nałóg?

Dym papierosowy ma duży wpływ na ciało, a płuca i drogi oddechowe są najbardziej dotkniętymi obszarami.

Dr Norman Edelman, starszy doradca naukowy Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc, uważa, że dobrą wiadomością jest to, że po rzuceniu palenia płuca są w stanie częściowo się "uzdrowić".

Gdy osoba wdycha substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, delikatny nabłonek płuc zostaje podrażniony i tworzy się stan zapalny. Przez kilka godzin po każdym papierosie maleńkie włoski, zwane rzęskami, wyściełające płuca spowalniają swoje ruchy oczyszczające. Powoduje to, że stają się one czasowo sparaliżowane i mniej efektywne przy oczyszczaniu dróg oddechowych ze śluzu i innych substancji, takich jak cząstki kurzu.

Inną zmianą obserwowaną w płucach palaczy jest zwiększenie gęstości i produkcji śluzu, a ponieważ rzęski nie nadążają go usuwać z płuc, gromadzi się on w drogach oddechowych, zatyka je i wywołuje kaszel. Nadmiar śluzu może również powodować częstsze infekcje płuc, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Eksperci uważają jednak, że niektóre krótkotrwałe zmiany zapalne w płucach można odwrócić, gdy ludzie rzucają palenie. Innymi słowy, obrzęki znikają, a komórki płuc wytwarzają mniej śluzu. Dzięki temu może pojawić się nowa rzęska, która lepiej oczyszcza płuca.

5 produktów, które oczyszczą płuca i zmniejszą ochotę na palenie papierosów

Nie od dziś wiadomo, że nikotyna podkręca metabolizm. I właśnie dlatego, gdy rzucamy palenie, zaczynamy przybierać na wadze. Zmienia się też nasz smak,...

Według Edelmana po kilku dniach bądź tygodniach od rzucenia palenia, dawni palacze zauważą, że łatwiej im oddychać podczas ćwiczeń. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale częściowo może to wynikać z usunięcia tlenku węgla z krwi. Gaz ten znajdujący się w dymie papierosowym może zakłócić transport tlenu, ponieważ tlenek węgla wiąże się z czerwonymi krwinkami zamiast tlenu. A to może być przyczyną zadyszki u niektórych palaczy.

Inną przyczyną poprawy w oddychaniu może być zmniejszenia stanu zapalnego w drogach oddechowych, dzięki czemu znika obrzęk i powietrze łatwiej przepływa przez drogi oddechowe.

Paradoksalnie, dawni palacze mogą bardziej kaszleć w ciągu pierwszych kilku tygodni po rzuceniu palenia. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ oznacza to, że rzęski płuc są aktywne i oczyszczają drogi oddechowe i płuca z wydzielonego śluzu.

Inną korzyścią dla zdrowia wynikającą z rzucenia palenia jest zmniejszone ryzyko raka płuc. Im dłuższej były palacz powstrzymuje się od zapalenia papierosa, tym niższe jest ryzyko wystąpienia raka.

Jednak dr Edelman podkreśla, że choć ciało ludzkie potrafi się zregenerować, to jednak niektóre uszkodzenia tkanek spowodowane paleniem są nieodwracalne.

To, jak bardzo są uszkodzone płuca i jak bardzo pogorszone są ich funkcje, jest bezpośrednio związane z ilością tzw. paczkolat (wartość obliczana poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata tkwienia w nałogu). Im więcej paczkolat, tym bardziej prawdopodobne jest, że w płucach dojdzie do nieodwracalnych zmian.

W tkance płuc mogą się rozwinąć stany zapalne i blizny z powodu palenia, a przez to płuca tracą elastyczność i nie mogą już skutecznie wymieniać tlenu.

Długotrwałe palenie może prowadzić do rozedmy płuc, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Stan ten niszczy pęcherzyki płucne, czyli miejsce, gdzie następuje wymiana tlenu i dwutlenku węgla, dlatego osoby z POChP mają duszności i trudności z oddychaniem.

Kiedy płuca ulegną uszkodzeniu i dojdzie do rozedmy, ścianki dróg oddechowych tracą kształt i elastyczność, co sprawia, że trudno jest wypchnąć całe powietrze z płuc. Według dr Edelmana te zmiany płuc są trwałe i nieodwracalne.

Wykorzystując obrazowanie MRI, naukowcy dowiedzieli się niedawno, że proces niszczenia płuc związany z rozedmą zaczyna się już kilka lat po sięgnięciu po pierwszego papierosa, chociaż objawy choroby mogą się pojawić dopiero po 20-30 latach.

Eksperci są jednak zgodni - nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Płuca mają zdolności regeneracyjne i mogą odzyskać sprawność.

Marta Pawlak, 2 tygodnie temu

Źródła zewnętrzne

  • livescience.com

Zdrowie

Komentarze (56)
~darek
~darek 4 miesiące temu

palę od 30 lat. W zeszłym roku miałem przerwe. Nie paliłem 6 miesiecy. Jestem aktywny, biegam. 5 km rekord 23 min (mam 50 lat). Powiem szczerze, ze pól roku niepalenia nie wpłyneło w żaden sposób na moje wyniki. ten rekord to z czasów palenia. Nie jest to takie oczywiste przynajmniej u mnie

Odpowiedz
~trw4trw
~trw4trw 4 miesiące temu

Rzuciłem palenie pół roku temu. Po 30 latach palenia. I znowu (jak w młodości) mogę wbiegać po schodach bez zadyszki. A byłem już w takim stanie, że nie miałem kondycji do seksu, bo zadyszki dostawałem wprost okropnej (mroczki przed oczami). Naprawdę jest lepiej. Nieporównywalnie.

Odpowiedz
~sondor
~sondor 4 miesiące temu

Są dwie szkoły, jedna twierdzi że rzucać palenie i to jak najszybciej, druga - ostrożnie z rzucaniem bo szok nikotynowy może być gorszy od nikotyny /nie dla każdego organizmu/ - każdy powinien mieć swój własny rozum!!!

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Uzależnienie od papierosów

Niebezpieczny nałóg nikotynowy

Niebezpieczny nałóg nikotynowy

Nałóg tytoniowy jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Prawie dla każdego palacza kończy się poważnymi schorzeniami, rozwojem nowotworów, a często także i śmiercią.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie ze stresem. Rzuć palenie Nałogowe palenie (...) i z tego względu u palacza znacząco zwiększają ryzyko zachorowania...

Uzależnienie od papierosów

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

wracają do nałogu. Wielu palaczy próbuje kilka razy, zanim na dobre rzuci palenie. Przeanalizuj sytuacje i emocje, które doprowadziły do ponownego (...) behawioralna to rodzaj terapii, który pomaga...

Anatomia intymna mężczyzny

10 zaskakujących faktów o erekcji

10 zaskakujących faktów o erekcji

oralna? O ile centymetrów skraca się penis palacza? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziecie w artykule. Zobacz także: Ma największego penisa (...) u panów, których BMI przekracza 30. Zobacz także: Czy seks to twoje uzależnienie?...

Słodycze

Cztery objawy wysokiego cukru we krwi

Cztery objawy wysokiego cukru we krwi

Cukier - słodki i niebezpieczny nałóg Czujesz się często ospały, masz ochotę na coś słodkiego i ewidentnie brak ci energii? To mogą być oznaki

Uzależnienia

Podatność na uzależnienia

Podatność na uzależnienia

Możemy nie mieć wpływu na wrodzone czynniki prowadzące do uzależnienia, jednak to, czy wybierzemy nałóg na skutek nacisku środowiska, jest jedynie w naszych rękach.

Niedoczynność tarczycy - gruczoł i jego funkcje, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie, zapobieganie

Nawyki, które pogłębiają problemy z tarczycą

Nawyki, które pogłębiają problemy z tarczycą

, do której objawów należą wole tarczycowe. W związku z tym palacze powinni zerwać z tym nałogiem, a osoby, które nie palą, ale nieświadomie wdychają (...) możesz obwiniać tarczycę Zobacz też: Zdrowe produkty. Jedzone...