Trwa ładowanie...

Płuca palacza - jak wyglądają? Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia

Dym papierosowy ma duży wpływ na ciało, a płuca i drogi oddechowe są najbardziej dotkniętymi obszarami. Dr Norman Edelman, starszy doradca naukowy Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc, uważa, że dobrą wiadomością jest to, że po rzuceniu palenia płuca są w stanie częściowo się "uzdrowić".

Zobacz film: "Jak skutecznie rzucić palenie?"

spis treści

1. Jak wyglądają płuca palacza?

Gdy osoba wdycha substancje chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, delikatny nabłonek płuc zostaje podrażniony i tworzy się stan zapalny. Przez kilka godzin po każdym papierosie maleńkie włoski, zwane rzęskami, wyściełające płuca spowalniają swoje ruchy oczyszczające. Powoduje to, że stają się one czasowo sparaliżowane i mniej efektywne przy oczyszczaniu dróg oddechowych ze śluzu i innych substancji, takich jak cząstki kurzu.

Inną zmianą obserwowaną w płucach palaczy jest zwiększenie gęstości i produkcji śluzu, a ponieważ rzęski nie nadążają go usuwać z płuc, gromadzi się on w drogach oddechowych, zatyka je i wywołuje kaszel. Nadmiar śluzu może również powodować częstsze infekcje płuc, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Eksperci uważają jednak, że niektóre krótkotrwałe zmiany zapalne w płucach można odwrócić, gdy ludzie rzucają palenie. Innymi słowy, obrzęki znikają, a komórki płuc wytwarzają mniej śluzu. Dzięki temu może pojawić się nowa rzęska, która lepiej oczyszcza płuca.

2. Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia

Według Edelmana po kilku dniach bądź tygodniach od rzucenia palenia, dawni palacze zauważą, że łatwiej im oddychać podczas ćwiczeń. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale częściowo może to wynikać z usunięcia tlenku węgla z krwi. Gaz ten znajdujący się w dymie papierosowym może zakłócić transport tlenu, ponieważ tlenek węgla wiąże się z czerwonymi krwinkami zamiast tlenu. A to może być przyczyną zadyszki u niektórych palaczy.

Inną przyczyną poprawy w oddychaniu może być zmniejszenia stanu zapalnego w drogach oddechowych, dzięki czemu znika obrzęk i powietrze łatwiej przepływa przez drogi oddechowe.

Paradoksalnie, dawni palacze mogą bardziej kaszleć w ciągu pierwszych kilku tygodni po rzuceniu palenia. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ oznacza to, że rzęski płuc są aktywne i oczyszczają drogi oddechowe i płuca z wydzielonego śluzu.

Inną korzyścią dla zdrowia wynikającą z rzucenia palenia jest zmniejszone ryzyko raka płuc. Im dłuższej były palacz powstrzymuje się od zapalenia papierosa, tym niższe jest ryzyko wystąpienia raka.

Jednak dr Edelman podkreśla, że choć ciało ludzkie potrafi się zregenerować, to jednak niektóre uszkodzenia tkanek spowodowane paleniem są nieodwracalne.

3. Skutki długotrwałego palenia

To, jak bardzo są uszkodzone płuca i jak bardzo pogorszone są ich funkcje, jest bezpośrednio związane z ilością tzw. paczkolat (wartość obliczana poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata tkwienia w nałogu). Im więcej paczkolat, tym bardziej prawdopodobne jest, że w płucach dojdzie do nieodwracalnych zmian.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W tkance płuc mogą się rozwinąć stany zapalne i blizny z powodu palenia, a przez to płuca tracą elastyczność i nie mogą już skutecznie wymieniać tlenu.

Długotrwałe palenie może prowadzić do rozedmy płuc, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Stan ten niszczy pęcherzyki płucne, czyli miejsce, gdzie następuje wymiana tlenu i dwutlenku węgla, dlatego osoby z POChP mają duszności i trudności z oddychaniem.

Kiedy płuca ulegną uszkodzeniu i dojdzie do rozedmy, ścianki dróg oddechowych tracą kształt i elastyczność, co sprawia, że trudno jest wypchnąć całe powietrze z płuc. Według dr Edelmana te zmiany płuc są trwałe i nieodwracalne.

Wykorzystując obrazowanie MRI, naukowcy dowiedzieli się niedawno, że proces niszczenia płuc związany z rozedmą zaczyna się już kilka lat po sięgnięciu po pierwszego papierosa, chociaż objawy choroby mogą się pojawić dopiero po 20-30 latach.

Eksperci są jednak zgodni - nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Płuca mają zdolności regeneracyjne i mogą odzyskać sprawność.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.