Trwa ładowanie...

Czy jesteś sapioseksualistą?

Twoje koleżanki wzdychają do przystojnych, umięśnionych mężczyzn, podczas gdy dla ciebie liczy się tylko inteligencja? To może oznaczać, że jesteś sapioseksualistką!

Zobacz film

spis treści

1. Wygląd czy inteligencja?

W obecnych czasach, w których dominuje kult ciała i młodości, zdarzają się jednak osoby, które nie poszukują partnerów, wyglądających jak gwiazdy z pierwszych stron gazet. Coraz więcej kobiet i mężczyzn zwraca uwagę przede wszystkim na inteligencję swojego wybranka, z kolei ciało i wygląd to dla nich sprawa drugorzędna. Ten nowy trend w kontaktach damsko-męskich, czyli tzw. sapioseksualizm, staje się coraz bardziej popularny. Oznacza on odczuwanie szczególnego zainteresowania osobami, które posiadają wysoki iloraz inteligencji i nie powinien być mylony z żadną orientacją seksualną.

Dawniej kobiety wybierały na swoich partnerów mężczyzn silnych oraz dobrze zbudowanych, ponieważ według nich tylko tacy mogli zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Dziś stereotypowy macho odchodzi do przeszłości, a jego miejsce zajmuje mężczyzna o wysokim ilorazie inteligencji. Współcześnie płeć piękna jest bardziej wyzwolona i samodzielna, nie boi się nowych wyzwań, przez co nie potrzebuje też aż takiej ochrony ze strony partnera. Kobieta, będąc w związku, wymaga od swojego mężczyzny nieco innych rzeczy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jej wybranek powinien móc pochwalić się tytułami naukowymi czy wybitnymi osiągnięciami w sferze zawodowej.

2. Inteligencja jest sexy!

Skąd ta rosnąca popularność sapioseksualizmu? Zdaniem specjalistów, fascynacja możliwościami umysłu jest charakterystyczna dla okresów wzrostu technologicznego. Obecnie wraz z dynamicznym rozwojem technologii szczególny podziw wzbudzają w nas naukowcy i wynalazcy. Na pewno dużą rolę w lansowaniu tego trendu odgrywają również media. Nie bez powodu, w wielu serialach telewizyjnych głównymi bohaterami są geniusze, którzy chociaż nie mogą pochwalić się umięśnioną sylwetką czy atrakcyjnym wyglądem, to przyciągają kobiety jak magnes dzięki swojej błyskotliwości i inteligencji.

Związek oparty tylko na fizyczności ma niewielkie szanse na przetrwanie, nic dziwnego, że staramy się poszukiwać innych cech, dzięki którym życie u boku tej konkretnej osoby wyda nam się bardziej wartościowe i fascynujące.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.