Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Czy jesteś uzależniona od seksu?

Avatar placeholder
18.08.2015 16:35
Czy jesteś uzależniona od seksu?
Czy jesteś uzależniona od seksu?

Uzależnienie od seksu przestaje być tematem tabu. Temat ten jest coraz częściej poruszany, przy czym specjaliści są zgodni, że uzależnienie od stosunków płciowych ma wiele wspólnego z nałogiem alkoholowym lub narkotykowym. Osoba uzależniona od seksu uzależnia się bowiem od zmian neurochemicznych, jakie zachodzą w ciele podczas praktyk seksualnych, podobnie jak narkoman uzależnia się od narkotyku. O ile jednak w przypadku zdrowych osób seks to źródło przyjemności, o tyle stosunek płciowy dla osoby uzależnionej to sposób na chwilowe zapomnienie o bólu i stresie.

spis treści

1. Skąd bierze się uzależnienie od seksu?

Uzależnienie od uprawiania seksu
Uzależnienie od uprawiania seksu

Kobieta lub mężczyzna, którzy są uzależnieni od seksu, powinni poszukać profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.

zobacz galerię

Początki uzależnienia od seksu sięgają zwykle okresu dzieciństwa lub dorastania. Nierzadko osoba uzależniona jako dziecko zaznała zaniedbania lub wrogości ze strony rodziców. Czasami rodzina na pozór funkcjonowała prawidłowo, ale dziecku brakowało czułości, ponieważ rodzice tylko sporadycznie okazywali mu miłość. Niekiedy dziecko, które jest świadkiem głośnych kłótni rodziców, zaczyna obsesyjnie masturbować się. Mimo iż onanizowanie się to naturalna i zupełnie normalna czynność także w okresie dzieciństwa – dla odrzuconych, samotnych lub wykorzystywanych dzieci staje się ulubionym sposobem na radzenie sobie z bólem. Stopniowo seks staje się środkiem zastępczym i metodą rozwiązywania problemów.

Zobacz film: "Co nas pociąga w innych ludziach?"

Dość często zdarza się, że dziecko zostaje wprowadzone w świat seksu w nieodpowiedni sposób, na przykład poprzez molestowanie przez osobę dorosłą lub inne dziecko, starsze o pięć lub więcej lat. Wówczas dziecko doświadcza wielu skrajnych emocji. Z jednej strony może odczuwać ciekawość i odkrywać nowe uczucie przyjemności, z drugiej czuje strach i wstyd. Negatywne odczucia mogą być zwielokrotnione w wyniku gróźb składanych przez pedofila w celu uzyskania współpracy dziecka i pewności, że nie podzieli się z nikim szczegółami molestowania. Niewykluczone, że wykorzystywane seksualnie dziecko będzie w późniejszym okresie życia szukać podobnych wrażeń, na które będzie się składać mieszanina przyjemności seksualnej oraz wstydu lub strachu. Jako dorosły człowiek może skłaniać się ku ryzykownym zachowaniom seksualnym lub trzymanym w sekrecie wstydliwym przygodom.

2. Czym charakteryzuje się uzależnienie od seksu?

Osoba uzależniona postrzega seks jako coś wstydliwego. Podczas stosunku płciowego przekracza własne granice przyzwoitości, a po samym akcie odczuwa wstyd, który maskuje pewnym siebie zachowaniem. Nierzadko zrzuca odpowiedzialność na drugą osobę. Mężczyzna, który przespał się z żoną przyjaciela, tłumaczy sobie swoje zachowanie stwierdzeniem, że przyjaciel nie zaspokaja swojej partnerki, więc nie ma w tym nic złego. Typowe dla uzależnienia od seksu jest także trzymanie swoich praktyk seksualnych w sekrecie. Wielu uzależnionych prowadzi podwójne życie. Na pozór są statecznymi członkami swojej społeczności, ale jednocześnie mają bardzo bujne życie erotyczne, które z pewnością wprawiłoby bliskich w osłupienie.

Zachowania seksualne osób uzależnionych dość często mają znamiona molestowania. Mężczyzna, który manipuluje lub wręcz zmusza kobietę, z którą spotkał się na randce, do aktów seksualnych, jest tego przykładem. Nie oznacza to bynajmniej, że tylko mężczyźni przekraczają granice. Również kobiety zachowują się napastliwie wobec mężczyzn. Przykładem molestowania może być „przypadkowe” odsłonięcie biustu podczas schylania się w pracy. Osoby uzależnione od seksu nierzadko szukają okazji, by w tłumie, na przykład w centrum handlowym, naruszyć czyjąś prywatność poprzez lubieżne dotykanie cudzych okolic intymnych. Niestety, ofiarą osób uzależnionych od seksu padają także dzieci. Również sami uzależnieni robią sobie krzywdę, masturbując się aż do uzyskania ran na ciele lub kalecząc się w celu pobudzenia seksualnego.

3. Jak postępuje uzależnienie od seksu?

Uzależnienie od seksu może przybrać różne formy. Niektórzy mają pociąg do jednego typu zachowań, na przykład do seksu z prostytutką, jednak zwykle angażują się w różne typy aktów seksualnych. Charakterystyczne jest ciągłe poszukiwanie nowych wrażeń. Uzależnienie zazwyczaj postępuje wraz z upływem czasu, co oznacza, że zachowania seksualne stają się coraz częstsze, bardziej urozmaicone i ekstremalne. Osoba uzależniona może mieć wrażenie, że ma wszystko pod kontrolą, jednak to uczucie zawsze jest tylko tymczasowe. Po okresie odmawiania sobie konkretnych czynności seksualnych następuje chwila, w której uzależniony nie może odmówić sobie tego doświadczenia. Następnie odczuwa wyrzuty sumienia z powodu porażki i postanawia w przyszłości bardziej się kontrolować. Jednak bez profesjonalnej pomocy stale wraca do starych nawyków. Nie jest łatwo skutecznie się leczyć, mając w zasięgu ręki Internet. Osoby uzależnione od seksu potrafią godzinami oglądać filmiki erotyczne, czytać wpisy na forach, masturbować się lub umawiać na spotkania z obcymi osobami w celach seksualnych. Często zdarza się, że uzależnienie od seksu pogłębia się właśnie przez Internet. Jednak – jak na ironię – może to mieć pozytywne rezultaty, gdyż wiele osób zaczyna szukać pomocy, gdy orientują się, że ten nałóg powoli ich wyniszcza.

Najczęstsze formy uzależnienia od seksu to: kompulsywna masturbacja, wewnętrzny przymus uprawiania seksu z prostytutką, anonimowe stosunki płciowe z wieloma partnerami, częste zdrady, regularne uczęszczanie do barów ze striptizem, sex-shopów i salonów masażu, obnażanie się w miejscu publicznym, uprawianie seksu w miejscach ogólnie dostępnych, molestowanie seksualne dzieci oraz gwałt.

3.1. Uzależnienie od seksu i miłości

Odrębną formą uzależnienia od seksu jest uzależnienie od seksu i miłości. Polega ono na nawiązywaniu z konkretnymi osobami relacji, które nie są jednak do końca zdrowe. Osoba uzależniona nie jest w stanie poczuć spełnienia w danym związku, dlatego stale szuka swojej drugiej połówki. Niestety, kolejny partner po pewnym czasie rozczarowuje, a związek wydaje się pusty, zbyt wymagający lub stresujący. Niekiedy osoba uzależniona jest jednocześnie w kilku relacjach lub kolejne związki następują bezpośrednio po sobie. Zdarza się także, że mimo posiadania poważnego partnera, osoba uzależniona co jakiś czas nawiązuje sekretne relacje z kimś innym.

4. Leczenie uzależnienia od seksu

Kobieta lub mężczyzna, którzy są uzależnieni od seksu, powinni poszukać profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. Regularne sesje pomagają odkryć istotę problemu i próbują go rozwiązać. Jeżeli jednak zachowania osoby uzależnionej od seksu są na granicy prawa lub wręcz zaliczają się do przestępstw o charakterze seksualnym, wskazany jest pobyt w specjalistycznej placówce. Wówczas dana osoba jest odcięta od reszty społeczeństwa i nie stanowi dla nikogo zagrożenia. Warto przy tym pamiętać, że po zakończeniu leczenia uzależniony wraca do swojego środowiska. Jeśli kuracja jest uznana za skończoną zbyt wcześnie, istnieje duże ryzyko ponownego dopuszczania się niemoralnych czynów.

Uzależnienie od seksu to nałóg, który może zrujnować życie. Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące oznaki niezdrowego stosunku do seksu, zasięgnij porady specjalisty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze