Trwa ładowanie...

Czy katar zawsze musi trwać 7 dni? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na udrożnienie nosa!

Materiał powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau
(unsplash)

Katar może dać w kość, zwłaszcza u małego dziecka. Utrudnia oddychanie, nie pozwala na spokojny sen. Zła wiadomość jest taka, że to częsty objaw u przedszkolaków. Ale mamy dla rodziców też optymistyczne informacje. Jest kilka skutecznych sposobów na udrożnienie zatkanego nosa. I my się nimi dzielimy!

Katar najczęściej pojawia się w przebiegu przeziębienia, kiedy to dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny z błony śluzowej nosa. Może mu towarzyszyć kaszel oraz podwyższona temperatura.

Dziecko z katarem bywa marudne i niespokojne. Niekiedy ma gorszy apetyt, bo zatkany nos utrudnia mu jedzenie. Trudno też o spokojny i regenerujący sen. Nic zatem dziwnego, że rodzice szukają sposobu, by ulżyć dziecku. A jest ich całkiem sporo!

Zobacz film: "nasic@ Kids - Katara przegania i nos ochrania"

Oczyszczanie nosa to podstawa!

Usuwanie nadmiaru wydzieliny przynosi dziecku natychmiastową ulgę. Pomóc w tym może specjalny aspirator, który sprawdzi się u najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze wydmuchiwać nosa.

Przed jego użyciem warto wkropić do nosa kilka kropli soli fizjologicznej lub użyć wody morskiej, co znacznie ułatwi nam zadanie.

Ale uwaga: trzeba być ostrożnym z używaniem aspiratorów. Jeśli będziemy używać ich za często, wydzieliny będzie się produkować znacznie więcej. Stosujmy go więc przed karmieniem, położeniem się spać lub wtedy, kiedy katar będzie bardzo przeszkadzać dziecku.

Wietrzenie pomieszczeń i …spacery

Świeże powietrze działa na nasze drogi oddechowe niczym najlepsze lekarstwo. Niestety, wielu z nas w okresie jesienno-zimowym szczelnie zamyka okna i podkręca kaloryfery. W ten sposób jedynie wydłużymy czas powrotu do zdrowia.

Dziecku będzie się o wiele lepiej oddychało, kiedy temperatura w mieszkaniu nie będzie przekraczać 20–21°C. W sypialni może być jeszcze chłodniej! Nie obawiajmy się zaostrzenia objawów, bo choroby wbrew powszechnej opinii nie są spowodowane chłodem.

Katar nie jest też powodem, dla którego dziecko powinno zrezygnować z zabawy na podwórku. Jeśli nie ma gorączki, spacery są wręcz wskazane. Świeże powietrze pomoże udrożnić nos i ułatwi jego oczyszczenie.

Nawadnianie

Istotne jest również właściwe nawadnianie organizmu. Można proponować dziecku naturalne soki, np. z czarnego bzu lub malinowy. Sporo witaminy C dostarczy także herbata z dzikiej róży. A jeśli nasza pociecha nie przepada za tego rodzaju napojami, starajmy się zachęcić ją do picia letniej wody.

Sięgnij do apteczki!

Kiedy domowe sposoby na katar nie działają, nie ma co zwlekać z podaniem aerozolu do nosa. Ważne, by działał dwutorowo – z jednej strony udrożniał zatkany nos, z drugiej zaś łagodził podrażnienia. Warunki te spełnia nasic®, który zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę i deksopantenol. Pierwsza z nich obkurcza naczynia krwionośne, co prowadzi do zmniejszenia przekrwienia i obrzęku i błony śluzowej nosa.

Deksopantenol to z kolei pochodna kwasu pantotenowego, witaminy przyspieszającej gojenie się ran i biorącej udział w procesie regeneracji błon śluzowych.

Nasic® może być stosowany przez dzieci od 6. roku życia i dorosłych. Dla młodszych dzieci (od 2 do 6 lat) przeznaczony jest nasic® kids.

Ach, śpij, kochanie…

I na koniec to, o czym najczęściej zapominamy: zdrowy i spokojny sen. Wielu z nas cierpi z powodu jego deficytu. Problem dotyczy również dzieci, które śpią za krótko i w nieodpowiednich warunkach. W trakcie przeziębienia dobrze jest to zmienić. Sen sprzyja bowiem regeneracji organizmu.

W okresie jesienno-zimowym wiele osób będzie zmagać się z katarem. To problem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto pamiętać o naturalnych sposobach oczyszczania nosa, ale też mieć w domowej apteczce specjalistyczne preparaty z apteki dla dorosłych i dzieci.

Więcej na: conakatar.pl

nasic®, (0,1 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 6 lat. Produkt leczniczy nasic® zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o. nasic® kids, (0,05 mg + 5,0 mg)/dawkę, aerozol do nosa, roztwór. Jedna dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu, co odpowiada 0,10 g) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum) i 5,0 mg deksopantenolu (Dexpanthenolum). Wskazania: Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa – dla pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Produkt leczniczy nasic® kids jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny, deksopantenol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Suche zapalenie błony śluzowej nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub innych operacjach przebiegających z odsłonięciem opony twardej. U dzieci w wieku poniżej 2 lat. Produkt leczniczy nasic® kids zawiera chlorek benzalkoniowy dlatego nie powinien być stosowany przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na tę substancję konserwującą. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał przy współpracy z MCM Klosterfrau
Polecane dla Ciebie