Trwa ładowanie...

Czy koronawirus może wpływać na poziom testosteronu? Nowe badanie

Naukowcy z Turcji alarmują, że u mężczyzn zakażonych koronawirusem może spadać poziom testosteronu. Ich zdaniem panowie, u których potwierdzono zakażenie powinni mieć badany poziom tego hormonu. Autorzy badania sugerują, że zaburzenia hormonalne mogą skutkować ciężkim przebiegiem COVID-19.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Prawie 2 tys. zakażeń. Dr Tomasz Ozorowski komentuje"

spis treści

1. Czy cięższy przebieg COVID-19 może mieć związek z poziomem testosteronu?

Badacze z University of Mersin i Mersin City Education and Research Hospital sugerują, że mężczyźni z obniżonym poziomem testosteronu znacznie częściej trafiają na oddział intensywnej terapii. Ich zdaniem zaburzenia hormonalne mogą być wywołane przez wirusa SAR-CoV-2.

Ich badania zostały opublikowane w czasopiśmie "The Aging Male". Naukowcy zaobserwowali, że u ponad połowy mężczyzn, którzy trafili do szpitala z powodu COVID-19 poziom testosteronu był poniżej normy.

Jak informuje PAP, analizie poddano 438 chorych, którzy byli zakażeni koronawirsuem. Wszyscy mieli wykonane badania laboratoryjne, radiologiczne i szczegółowy wywiad kliniczny. W grupie poddanej obserwacji było 221 mężczyzn.

Badania wykazały, że u 51,1 proc. zakażonych panów (113 osób) poziom testosteronu wyraźnie odbiegał od normy. 65,2 proc. z 46 bezobjawowych mężczyzn po zakażeniu zupełnie straciło libido.

Co więcej, naukowcy odkryli, że u pacjentów, którzy zmarli - średni poziom hormonu był niższy niż u pozostałych zakażonych. Łącznie zmarło 11 mężczyzn (4,97 proc.) i 7 kobiet (3,55 proc.) spośród wszystkich uczestników badania.

2. Naukowcy z Turcji: COVID-19 może obniżać testosteron

Prof. Selahittin Çayan, główny autor badania, podkreśla, że to pierwsza praca, która wykazała, że COVID-19 może wpływać na spadek poziomu testosteronu.

"Testosteron jest związany z układem odpornościowym dróg oddechowych, a jego niski poziom może zwiększać ryzyko infekcji. Niski poziom testosteronu ma również związek z hospitalizacją na skutek infekcji i śmiertelnością (z jakiejkolwiek przyczyny) u mężczyzn na OIOM, dlatego leczenie testosteronem może przynosić również korzyści wykraczające poza poprawę wyników leczenia COVID-19" - tłumaczy prof. Çayan, cytowany przez PAP.

Autorzy badań uważają, że ich odkrycie to cenna wskazówka dla lekarzy. Ich zdaniem w przyszłości można będzie kontrolować średni poziom testosteronu u zakażonych pacjentów.

"U mężczyzn z niskim poziomem hormonów płciowych, u których wykryto COVID-19, leczenie testosteronem mogłoby poprawić rokowania" - podkreśla prof. Çayan.

Dr Marek Derkacz, MBA - lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog w rozmowie z WP abcZdrowie przypomina, że już w połowie kwietnia pojawiła się praca chińskich naukowców, którzy badali stężenie hormonów osób, które były zainfekowane i porównywali je z grupą zdrowych ochotników.

- Okazało się, że stężenia testosteronu w surowicy - w obu grupach - były na zbliżonym poziomie. Natomiast autorzy badania zauważyli, że u mężczyzn chorych na COVID-19 obserwowano istotne zwiększenie stężenia LH. Jest to jedna z dwóch gonadotropin - hormonów przysadki, które odpowiadają za produkcję testosteronu przez jądra. U chorych obserwowano również znacząco zmniejszony stosunek stężenia testosteronu do LH i duży spadek stosunku stężeń FSH do LH - wyjaśnia dr Marek Derkacz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.