Trwa ładowanie...

Czy koronawirus SARS-CoV-2 zmutował? Amerykańscy naukowcy mają dowody

Mutacja koronawirusa o symbolu D614G powoduje, że wirus szybciej wnika do komórek organizmu
Mutacja koronawirusa o symbolu D614G powoduje, że wirus szybciej wnika do komórek organizmu (Getty Images)

Amerykanie uważają, że doszło do mutacji koronawirusa. To ich zdaniem wyjaśniałoby, dlaczego w różnych państwach można obserwować odmienny przebieg choroby u zakażonych i różnicę w kwestii szybkości przenoszenia wirusa SARS-CoV-2.

1. Koronawirus z określoną mutacją może być bardziej zaraźliwy

Naukowcy Scripps Research w Nowym Jorku dowodzą hipotezy o zmutowaniu koronawirusa, które spowodowało, że wirus SARS-CoV-2 jest wyposażony w jeszcze większą ilość wypustek, dzieki którym przyłącza się do komórek, a potem do nich wnika. Większa ilość wypustek ułatwia szybszą i skuteczniejszą inwazję patogenu do organizmu.

Hyeryun Choe, jeden z autorów badań dotyczących mutacji SARS-CoV-2, uważa, że zmutowany koronawirus może mieć nawet pięć razy więcej wypustek na swojej powierzchni, a to automatycznie powoduje, że jest bardziej zaraźliwy, bo szybciej udaje mu się przedostać do atakowanych komórek.

2. W różnych państwach grasują różne typy koronawirusa?

Mutacja wirusa o symbolu D614G jest badana już od kilku miesięcy. Coraz częściej słychać głosy, że właśnie ten typ wirusa jest bardziej zjadliwy. Amerykańscy naukowcy cytowani przez Reutersa uważają, że to właśnie ta specyficzna mutacja może odpowiadać za tak dużą skalę zakażeń koronawirusem we Włoszech i w Hiszpanii.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?"

Na tym etapie nie ma jeszcze pewnych dowodów na to, że ten typ wirusa automatycznie powoduje cięższy przebieg choroby u zakażonych.

- Nie da się wykluczyć, że w grę wchodzę także geny. Nie muszą to być dramatyczne różnice, ale niuanse w profilu genomowym - wyjaśnia prof. dr hab. Marcin Moniuszko, alergolog i immunolog.

Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wskazywały na to, że za masową pandemię mogą odpowiadać trzy mutacje koronawirusa: A, B, C. Do Polski wirus trafił z Niemiec. Brytyjscy naukowcy przyznali jednak, że wirus stale mutuje, by pokonywać przeszkody, na jakie natrafia lokalnie. Dlatego każdy z trzech typów posiada dodatkowo swoje wewnętrzne mutacje.

Zobacz także: Osoby poniżej 20 roku życia mają znacznie mniejsze szanse, by zachorować na COVID-19. Badania naukowców z London School of Hygiene & Tropical Medicine

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze