Trwa ładowanie...

Czy marihuana łagodzi objawy depresyjne?

Avatar placeholder
29.01.2017 18:02
Czy marihuana łagodzi objawy depresyjne?
Czy marihuana łagodzi objawy depresyjne?

W samym 2014 roku, zażywanie konopii indyjskich w celach rekreacyjnych zostało zalegalizowane w Kolorado oraz w siedmiu innych stanach. Z uwagi na rosnące zainteresowanie leczniczego wpływu marihuany na wiele schorzeń, naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado zbadali jej wpływ na nastrój człowieka.

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Kolorado na czele z Lucy Troup, przeprowadzili badania w tej tematyce, a ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „PeerJ”.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że związek pomiędzy używaniem konopii i nastrojem oraz zaburzeniami lękowymi jest bardzo skomplikowany.

Troup wraz ze współpracownikami ogłosili wyniki badań w 2013 roku, w których 5,2 procent respondentów stwierdziło, że używali marihuany w celu złagodzenia objawów depresyjnych.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Tymczasem badanie medyczne przeprowadzone w Kalifornii wykazało, że 26,1 procent uczestników zgłosiło korzyści terapeutyczne stosowania marihuany wobec depresji, a 37,8 procent potwierdziło złagodzenie objawów lękowych dzięki zażywaniu konopii.

Naukowcy publikują najnowsze badania dotyczące wpływu marihuany na nasz nastrój
Naukowcy publikują najnowsze badania dotyczące wpływu marihuany na nasz nastrój (123rf)

Naukowcy podkreślają, że częstotliwość rzekomego leczenia marihuaną schorzeń dotyczących zdrowia psychicznego jest tak duża, że nie można zignorować badań na temat wpływu stosowania konopii na nasz nastrój.

Badacze przeprowadzili analizę wśród 178 osób będących w wieku 18-22 lat. Uczestnicy byli posiadaczami konopii indyjskich, a badanie zostało przeprowadzone w jednym ze stanów, gdzie stosowanie marihuany jest zalegalizowane.

Podzielili ich uczestników na trzy grupy pod względem częstotliwości zażywania konopii według zgłoszeń. Pierwsza grupa była grupą kontrolną, która nigdy nie stosowała konopii, druga korzystała z tego typu używki okazjonalnie, natomiast trzecia grupa stale zażywała konopie.

ZOBACZ TAKŻE

Objawy uzależnienia od marihuany

Co ciekawe, uczestnicy, którzy zostali zakwalifikowani do grupy osob borykających się z depresją subkliniczną, a którzy również stosowali marihuanę w leczeniu objawów depresyjnych, mieli więcej objawów dpresyjnych niż lękowych.

Naukowcy również dodali, że osoby cierpiące na stany lękowe okazały się bardziej niespokojne niż przygnębione.

Naukowcy twierdzą, że niespójności z  poprzednich badań są bardziej zrozumiałe, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że nie wzięto pod uwagę szczegołów zażywania marihuany, a mianowicie tego, jakiego rodzaju konopie były stosowane a także siłę ich działania.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali związku pomiędzy objawami lękowymi w grupach stosujących konopie w porównaniu z grupą kontrolną.

Naukowcy podkreślają, że ich badania nie stwierdzają tego, że marihuana powoduje objawy depresyjne lub lękowe. Ale także nie wskazują na to, że leczy te schorzenia.

Jakkolwiek, pewne jest to, iż badania wskazują na istotę i potrzebę przeprowadzania dalszych badań na temat tego, jak marihuana wpływa na mózg.

10 prostych sposobów na polepszenie nastroju
10 prostych sposobów na polepszenie nastroju [10 zdjęć]

Muzyka wpływa na nastrój. Badania pokazują, że ludzie słuchający smutnej muzyki wyobrażają sobie smutne

zobacz galerię

Jeden z naukowców dodaje, że istnieje powszechne przekonanie, że konopie łagodzą niepokój i lęki, ale teza ta nie została jeszcze poparta badaniami.

„Ważne jest to, aby nie skreślać z góry ani też nie wychwalać działania marihuany. To, co my chcemy zrobić, to sprawdzić i zrozumieć, jak działa na organizm ludzki” – mówi Troup.

Ważne jest to, aby pamiętać, że badanie to posiada pewne ograniczenia. Mimo to, naukowcy twierdzą, że ich doświadczenia stanowią punkt wyjścia, który może prowadzić do opracowywania kolejnych projektów badań nad relacją pomiędzy zażywaniem konopii indyjskich a nastrojem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze