Trwa ładowanie...

Syndrom kuwady – objawy, przyczyny, leczenie

Syndrom kuwady oznacza współodczuwanie objawów ciąży przez partnera przyszłej mamy
Syndrom kuwady oznacza współodczuwanie objawów ciąży przez partnera przyszłej mamy (Shutterstock)

Miesiące poprzedzające przyjście dziecka na świat, bywają trudne. Kobieta najczęściej męczy się z porannymi mdłościami, zgagą, zawrotami głowy i złym samopoczuciem. Dopadają ją wahania nastrojów, szybko się męczy i ma zachcianki żywieniowe. Dochodzą do tego zaburzenia snu, bóle kręgosłupa i swędzenie skóry. Symptomy te występują na różnych etapach ciąży i są całkiem naturalną reakcją organizmu. Czy jednak normalne jest to, że mężczyzna, który w niedługim czasie ma zostać ojcem, odczuwa dolegliwości typowe dla kobiety w ciąży?

spis treści

1. Co to jest syndrom kuwady?

Syndrom kuwady (zespół couvade) pojawia się, gdy mężczyzna odczuwa objawy typowe dla ciąży. Termin kuwada został zaczerpnięty z języka francuskiego. Powstał od słowa "couver", czyli "wysiadywać". Szacuje się, że objawy ciąży współczulnej dotyczą około 11-36 proc. partnerów.

Po raz pierwszy słowo kuwada zostało użyte w 1865 roku przez antropologa Edwarda Burnetta. Badacz zaobserwował dziwne zachowania mężczyzn, których partnerki były w ciąży.

Zobacz film: "Syndrom „mózgu dziecka” istnieje. Naukowcy to potwierdzają"

Syndrom kuwady jest pozytywnym objawem, oznaczającym silne przywiązanie do partnerki i troskę o przebieg ciąży. W niektórych przypadkach mężczyzna może odczuwać skurcze porodowe lub ból, a po urodzeniu dziecka zachorować na depresję poporodową.

2. Kuwada kiedyś i dziś

Kuwadą określano w starożytności rytuały i praktyki kulturowe skoncentrowane na mężczyznach, których wybranki spodziewały się potomstwa. Kobieta rodziła dziecko w ustronnym miejscu, natomiast mężczyzna w momencie rozwiązania pozorował bóle porodowe, wydawał jęki i krzyki, a następnie odbierał gratulacje i prezenty od znajomych.

Współczesna kuwada nie skupia się już na ceremoniach. Określa się nią zespół objawów charakterystycznych dla kobiety ciężarnej, które odczuwane są przez jej partnera. Zjawisko to jest dość częste i dotyczyć może nawet 65 proc. panów!

Mężczyźni z syndromem kuwady skarżą się na różnego rodzaju bóle, senność, przybieranie na wadze, nietypowe upodobania kulinarne, bezsenność, zawroty głowy, a nawet depresję poporodową. Niektórzy bezpośrednio przed porodem odczuwają skurcze i bóle związane z porodem, co może być wynikiem wahań hormonalnych.

Zobacz także:

3. Przyczyny syndromu kuwady

Przyczyna występowania syndromu kuwady wynika ze zmian hormonalnych, które pojawiają się u mężczyzny z powodu silnych emocji towarzyszących oczekiwaniu na dziecko. U partnera obserwuje się wzrost prolaktyny i estrogenów. Są to żeńskie hormony powodujące u mężczyzny spadek libido, problemy ze snem i wzrost apetytu. Podczas trwającego syndromu kuwady obserwuje się także znaczny spadek poziomu testosteronu.

4. Objawy syndromu kuwady

Syndromowi kuwady towarzyszą typowe objawy ciąży, takie jak:

5. Czy to normalne?

Przede wszystkim należy pamiętać, że syndrom ten nie oznacza czegoś złego. Wręcz przeciwnie, może świadczyć o silnej więzi z ukochaną lub empatii. Ponadto jest też wyrazem aktywnego uczestnictwa w całym procesie – od poczęcia aż do narodzin dziecka – oraz podświadomą reakcją organizmu na nową sytuację, w której mężczyzna pełni rolę drugoplanową.

Mieszanka uczuć (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), której doświadcza przyszły tatuś, wywołuje w jego organizmie prawdziwą burzę hormonalną. To właśnie ona powoduje, że mężczyzna nie może spać, odczuwa zawroty głowy, a wskazówka wagi się podnosi.

Dodatkowo gwałtownie spada poziom testosteronu, a wzrasta poziom hormonów żeńskich: prolaktyny i estrogenów, wywołując tym samym zmiany nastrojów i niepokój wewnętrzny.

6. Jak radzić sobie z syndromem kuwady?

Istotny jest fakt uświadomienia partnerki o odczuwanych dolegliwościach. Nie bez powodu pojawiły się one akurat w ciąży – okresie zwiastującym powiększenie rodziny oraz wprowadzenie stałych zmian w jej strukturze. Szczera rozmowa powinna przynieść najlepsze efekty i wzajemne wsparcie.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepszym pomysłem na przetrwanie syndromu couvade jest aktywne uczestniczenie partnera we wszelkich przygotowaniach do narodzin dziecka. Mężczyzna powinien brać udział nie tylko w wizytach u ginekologa i badaniach umożliwiających zobaczenie potomstwa, ale także w zakupach, w urządzeniu pokoju oraz stworzeniu tzw. wyprawki do szpitala.

Idealnym pomysłem jest również uczęszczanie do szkoły rodzenia, a następnie udział w porodzie rodzinnym. Wspólne przeżywanie porodu, wspieranie swojej partnerki w ciężkich chwilach oraz obserwowanie cudu narodzin z pewnością umocni związek i sprawi, że mężczyzna będzie czuł się niezwykle potrzebny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze