Czy mój mózg działa prawidłowo? Często spotykane zaburzenie dotyczące „ślepoty ruchu”

Kiedy widzimy samochód zmierzający w naszym kierunku, natychmiast schodzimy z drogi, co jest automatyczną odpowiedzią naszego mózgu na ruch skierowany na nas. Jednak okazuje się, że nie każdy dostrzega, że ten samochód porusza się i nie jest to wina słabego wzroku, ale odpowiadają za to poszczególne funkcje mózgu.

Termin agnozja wywodzi się z języka greckiego i oznacza nieznajomość, nieświadomość. Jest to niezdolność rozpoznawania bodźców przy braku deficytów natury sensorycznej, czyli zaburzeń mowy i uwagi czy upośledzenia funkcji intelektualnych. Agnozja jest skutkiem uszkodzenia okolic kory mózgowej.

Agnozje można podzielić ze względu na modalność zmysłową (wzrokowa, dotykowa), rodzaj bodźca (przedmioty, twarze), zaburzenia asocjacyjne oraz typ funkcji psychicznej (np. wzrokowo-przestrzenne). Opisywana agnozja należy do ostatniej z wymienionych grup.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Wisconsin–Madison profesor psychologii Bas Rokers zajął się testami, których głównym celem było zidentyfikowanie przez badanych w jakim kierunku dany mobilny obiekt zmierza.

Kiedy mózg nie potrafi poprawnie zinterpretować informacji sensorycznej, która do niego dociera, powoduje to stan zwany „ślepotą ruchu” i jest to forma agnozji.

"Nie ma sposobu, aby przewidzieć, czy dana osoba cierpi na agnozję zanim przejdzie konkretne badania” - mówi profesor Rokers w komunikacie prasowym. "Problem tkwi w połączeniach w mózgu” – dodaje.

Normalnie, mózg może określić prędkość i kierunek ruchomego obiektu za pomocą dwóch sygnałów: zmiany rozbieżności i różnic w prędkości wewnątrzgałkowej. W przypadku, gdy mózg nie jest w stanie użyć jednego z tych parametrów, powoduje to powstanie opisywanej agnozji.

Sygnały przesyłane z oka do mózgu najpierw są informacją o odległości od obiektu, a następnie oceną, w jakim kierunku się porusza. Wszystkie te sygnały pozwalają przesłać informację do mózgu czy dany obiekt się porusza i jak szybko się porusza.

Grupa badanych została wyposażona w słuchawki i kolorowe okulary zaprojektowane w ten sposób, aby każdy z osobna oglądał nowe video. Jedno oko badanego oglądało jeden film, drugie oko zaś inny. Miało to na celu przetestowanie, jak badany reaguje na prędkość i kierunek ruchu mobilnego obiektu. Mimo, że problemy zazwyczaj dotyczyły tylko jednej części pola widzenia pacjenta.

"Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy, jak wiele osób miało problemy z prawidłowo wykrywaniem ruchu podczas wykonywania tak wielu prób” - powiedział profesor Rokers.

Na koniec stwierdził, że wiele ludzi ma problem z tą agnozją, jednak zazwyczaj nie wiedzą o tym, bo po prostu przyzwyczaiły się do niej. Poza tym ich mózg dostaje większy jeden sygnał, np. sygnał różnic w prędkości wewnątrzgałkowej, rozwiązując w ten sposób ten problem.

Natalia Kulik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...