Czy mój mózg działa prawidłowo? Często spotykane zaburzenie dotyczące „ślepoty ruchu”

Kiedy widzimy samochód zmierzający w naszym kierunku, natychmiast schodzimy z drogi, co jest automatyczną odpowiedzią naszego mózgu na ruch skierowany na nas. Jednak okazuje się, że nie każdy dostrzega, że ten samochód porusza się i nie jest to wina słabego wzroku, ale odpowiadają za to poszczególne funkcje mózgu.

Termin agnozja wywodzi się z języka greckiego i oznacza nieznajomość, nieświadomość. Jest to niezdolność rozpoznawania bodźców przy braku deficytów natury sensorycznej, czyli zaburzeń mowy i uwagi czy upośledzenia funkcji intelektualnych. Agnozja jest skutkiem uszkodzenia okolic kory mózgowej.

Agnozje można podzielić ze względu na modalność zmysłową (wzrokowa, dotykowa), rodzaj bodźca (przedmioty, twarze), zaburzenia asocjacyjne oraz typ funkcji psychicznej (np. wzrokowo-przestrzenne). Opisywana agnozja należy do ostatniej z wymienionych grup.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Wisconsin–Madison profesor psychologii Bas Rokers zajął się testami, których głównym celem było zidentyfikowanie przez badanych w jakim kierunku dany mobilny obiekt zmierza.

Kiedy mózg nie potrafi poprawnie zinterpretować informacji sensorycznej, która do niego dociera, powoduje to stan zwany „ślepotą ruchu” i jest to forma agnozji.

"Nie ma sposobu, aby przewidzieć, czy dana osoba cierpi na agnozję zanim przejdzie konkretne badania” - mówi profesor Rokers w komunikacie prasowym. "Problem tkwi w połączeniach w mózgu” – dodaje.

Normalnie, mózg może określić prędkość i kierunek ruchomego obiektu za pomocą dwóch sygnałów: zmiany rozbieżności i różnic w prędkości wewnątrzgałkowej. W przypadku, gdy mózg nie jest w stanie użyć jednego z tych parametrów, powoduje to powstanie opisywanej agnozji.

Sygnały przesyłane z oka do mózgu najpierw są informacją o odległości od obiektu, a następnie oceną, w jakim kierunku się porusza. Wszystkie te sygnały pozwalają przesłać informację do mózgu czy dany obiekt się porusza i jak szybko się porusza.

Grupa badanych została wyposażona w słuchawki i kolorowe okulary zaprojektowane w ten sposób, aby każdy z osobna oglądał nowe video. Jedno oko badanego oglądało jeden film, drugie oko zaś inny. Miało to na celu przetestowanie, jak badany reaguje na prędkość i kierunek ruchu mobilnego obiektu. Mimo, że problemy zazwyczaj dotyczyły tylko jednej części pola widzenia pacjenta.

"Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy, jak wiele osób miało problemy z prawidłowo wykrywaniem ruchu podczas wykonywania tak wielu prób” - powiedział profesor Rokers.

Na koniec stwierdził, że wiele ludzi ma problem z tą agnozją, jednak zazwyczaj nie wiedzą o tym, bo po prostu przyzwyczaiły się do niej. Poza tym ich mózg dostaje większy jeden sygnał, np. sygnał różnic w prędkości wewnątrzgałkowej, rozwiązując w ten sposób ten problem.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...