Czy można uzależnić się od wybielania zębów?

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Wiele osób uważa, że posiadanie uśmiechu w stylu hollywoodzkich gwiazd może pomóc w różnych sytuacjach w życiu codziennym i zawodowym, a dla niektórych wybielanie zębów staje się wręcz obsesją…

Śnieżnobiały uśmiech to za mało ?

Gabinety stomatologiczne są pełne pacjentów, którzy marzą o posiadaniu pięknych, białych zębów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po wyjściu od specjalisty wielu z nich uważa, że ich uśmiech wciąż nie jest wystarczająco biały i nie przypomina uśmiechów celebrytów z pierwszych stron gazet. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ta „olśniewająca biel” jest najczęściej efektem pracy grafika.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Przypadków uzależniania od wybielania zębów, czyli tzw. bleachoreksji, jest coraz więcej. Częściej dotyczą one kobiet niż mężczyzn. Chociaż dentyści ostrzegają, że nadmierne wybielanie zębów niszczy szkliwo i może spowodować nadwrażliwość, wiele osób nie potrafi zrezygnować z zakupu kolejnej pasty wybielającej. Pragnienie posiadania śnieżnobiałego uśmiechu jest tak silne, że potrafią testować wszystkie nowości, które pojawiły się wśród preparatów do zębów, a uzyskane efekty i tak nie są dla nich zadowalające.

Dla osób z bleachoreksją białe zęby nigdy nie będą wystarczająco białe. Chcą mieć zęby w odcieniu, który często nie pasuje do ich karnacji lub wieku. Często zapominają, że w wybielaniu najważniejsze jest tak naprawdę uzyskanie naturalnego efektu.

Na co należy uważać?

Szczególnie niebezpieczne jest samodzielne wybielanie zębów za pomocą różnych środków, które często mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Stosowanie wszelkich preparatów do wybielania zębów powinno odbywać się najlepiej w konsultacji ze stomatologiem. Zawarte w nich silne substancje mogą bowiem nie tylko uszkodzić szkliwo i dziąsła, ale też sprawić, że zęby nabiorą sinawego lub żółtego odcienia. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią dawkę preparatu, biorąc pod uwagę aktualny stan naszego uzębienia.

Lepiej zrezygnować ze stosowania metod domowych, jak wybielanie sodą lub kwaskiem cytrynowym, które mogą znacznie osłabić strukturę zębów. Najlepszym sposobem na wybielenie zębów jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów dostępnych w gabinetach stomatologicznych: piaskowania zębów czy wybielania z wykorzystaniem specjalnego światła lub lasera. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z częstotliwością takich zabiegów, gdyż mogą spowodować nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Granica między dbałością o swoje zęby a manią wybielania bywa tak cienka, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich dążenie za wszelką cenę do śnieżnobiałego uśmiechu może wskazywać na uzależnienie. W pogoni za pięknym i atrakcyjnym wyglądem zapominają, że nie tylko on jest gwarantem sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne
Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie zębów lampą - działanie, zalety, przebarwienia

, dieta * Zdrowe wybielanie zębów * Czy można uzależnić się od wybielania zębów? Niestety, środki te mogą jedynie podrażnić dziąsła, w skrajnych (...) i dodaje pewności...

Piękny uśmiech

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby

. Sposoby na wybielanie zębów w domu Wielu powierzchownych przebarwień można pozbyć się samodzielnie. Dostępnych jest wiele produktów, które można stosować (...) w domu - zestawy, paski oraz pasty do zębów,...

Wybielanie

Wybielanie zębów - zdjęcia

Wybielanie zębów - zdjęcia

Produkty do domowego wybielania zębów. Dzięki nowym technologiom białe zęby można uzyskać, nie wybierając się do stomatologa.

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, efekty uboczne

Gwiazdy, które wybieliły zęby

Gwiazdy, które wybieliły zęby

Jessica Simpson Jessica Simpson ma zawsze śnieżnobiały uśmiech, który jest zasługą wybielania lub kosmetyki dentystycznej. Jessica zdradziła (...) Freeman Morgan Freeman w przeszłości miał żółtawy odcień zębów - daleki...