Czy można się zarazić boreliozą od drugiego człowieka?

Dzień dobry, bardzo się boję zachorowania na boleriozę. Chciałbym wiedzieć, czy istnieje ryzyko przeniesienia boreliozy z człowieka na człowieka. Czy można w aptece dostać szczepionkę przeciw boreliozie? Jeśli tak, jaki jest jej koszt? O kleszczach teraz tyle się słyszy. Mówią o kolejnym wysypie kleszcz i chorobie którą przenoszą. Jestem przerażona. boję się i chciałabym się zabezpieczyć przed zachorowaniem. Czy w ogóle jest to możliwe? Jak wyglądają pierwsze objawy boleriozy? Jak się przed nią chronić? Jak ją rozpoznać? Jak działać, gdy ukąsi kleszcz? Bardzo proszę o szybką i wyczerpująca odpowiedź. Pozdrawiam i z góry dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Badanie moczu na urobilinogen

Przeniesienie boreliozy z człowieka na człowieka jest bardzo mało prawdopodobne (może się to zdarzyć tylko w ekstremalnych sytuacjach jak np. przeszczep od chorego dawcy + immunosupresja a nawet wtedy jest to mało prawdopodobne).

Natomiast płód może zostać zarażony przez matkę. Nie posiadamy szczepionki na boreliozę (była jedna oferowana przez GSK jednak wycofano ją z rynku) - jedyną dostępną szczepionką jest ta przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (inna choroba przenoszona przez kleszcze).

0
Tomasz Nęcki
71 poziom zaufania

Dzień dobry,

o boreliozie rzeczywiście mówi się ostatnimi czasy bardzo dużo, co spowodowane jest przede wszystkim tym, że w Polsce stwierdza się coraz większe ilości kleszczy, które są zainfekowane patogenem wywołującym tę chorobę. Kleszcze stanowią zasadniczo główny wektor boreliozy – teoretycznie jest możliwe zarażenie się tą chorobą od innego człowieka, aczkolwiek są to sytuacje skrajnie rzadkie – boreliozą nie można się zarazić od chorującego na nią człowieka poprzez kontakt z jego wydzielinami, przez podanie ręki czy stosunek płciowy.

Na boreliozę – niestety – szczepienia na ten moment nie ma. W celu uchronienia się przed tą chorobą można – wybierając się do lasu czy w inne miejsca, w których mogą bytować kleszcze – stosować środki odstraszające kleszcze. Warto również zadbać o odpowiedni ubiór, zakrywający jak największą powierzchnię naszego ciała, a oprócz tego – już po powrocie do domu – bacznie obejrzeć swoje ciało w celu sprawdzenia, czy przypadkiem nie zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.

Podstawowym objawem, który może wskazywać na boreliozę, jest tzw. rumień wędrujący. Jest to rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, który w ciągu kolejnych dni od wystąpienia zwiększa swoje rozmiary. Rumień jednak nie zawsze występuje, dlatego też w wątpliwych sytuacjach wskazane jest zasięgnięcie porady lekarskiej.

Jeżeli zaś chodzi o to, co zrobić gdy zauważymy na swojej skórze kleszcza: należy go delikatnie usunąć, starając się, aby nie doszło do rozerwania kleszcza. W sytuacji, kiedy obawiamy się, czy damy radę zrobić to sami, można udać się do swojego ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty