Czy otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka?
Otyłość u dzieci to poważna choroba wpływająca na ogólne zdrowie dziecka. Postępuje stopniowo i często jest niezauważana w początkowej fazie. Aby wcześnie zauważyć niepokojące objawy, należy uważnie śledzić krzywą rozwoju dziecka w poszukiwaniu ewentualnych odchyleń w masie tłuszczowej.
1. Otyłość a zdrowie dziecka
Poza problemami natury psychologicznej, otyłość u dzieci może skrócić długość ich życia aż o 13 lat. Znacząco zwiększa się również ryzyko chorób i dolegliwości, z którymi związana jest otyłość. Dziecko dotknięte otyłością najprawdopodobniej pozostanie otyłe w dorosłym życiu, co powoduje znaczący wpływ na zdrowie dziecka: trzykrotne zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia, dziewięciokrotne zwiększenie ryzyka cukrzycy, jak również problemy ortopedyczne oraz bardzo poważne reperkusje psychosocjalne.
2. Późna diagnostyka otyłości u dzieci
Diagnostyka otyłości u dzieci jest niestety często bardzo późna. Rodzice nie zwracają dostatecznie wcześnie uwagi na pierwsze zaokrąglenia, a następnie na nadwagę dziecka. Otyłe dziecko nie staje się takim z dnia na dzień. Najczęściej przybieranie na wadze to stopniowy, bardzo powolny proces, z którego często nie zdajemy sobie sprawy w początkowej fazie. To dlatego początek otyłości u dzieci bywa niezauważany przez otoczenie. Pediatrzy przypominają o konieczności regularnego śledzenia krzywej rozwoju dziecka od jego najmłodszych lat. Należy pamiętać o tym, że u niektórych dzieci otyłość zaczyna się bardzo wcześnie: między 2 a 6 rokiem życia. Krzywa rozwoju dziecka pozwala rozpoznać, czy dziecko ma skłonności do otyłości, tzn. czy pojawił się zbyt wczesny skok masy ciała, przed 6 rokiem życia. Normalnie taki skok wagi powinien pojawić się między 6 a 7 rokiem życia.
3. Przyczyny otyłości u dzieci
Czynnikiem znacząco wpływającym na wzrost otyłości wśród dzieci jest otoczenie: siedzący tryb życia, łatwy i stały dostęp do produktów o dużej wartości energetycznej. Bardzo istotną rolę odgrywają również czynniki dziedziczne: ryzyko otyłości u dziecka jest cztery razy większe, jeśli jedno z rodziców jest otyłe, a osiem – jeśli oboje rodzice są otyli. Aby zadbać o zdrowie dziecka, należy koniecznie, od najmłodszych lat pamiętać o odpowiednim odżywianiu i rytmie życia całej rodziny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.