Czy otyłym grozi rak piersi?
Kobiety po menopauzie są bardziej podatne na różnorodne choroby. Ostatnie badania naukowe wskazały na czynniki zwiększające prawdopodobieństwo raka piersi u kobiet w okresie postmenopauzalnym. Najbardziej wpływowym czynnikiem ryzyka okazała się waga. Następne z kolei było spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Te trzy elementy wywierają największy wpływ na hormony płciowezwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi.
1. Czynniki wpływające na żeńskie hormony płciowe
Na potrzeby badań naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili ankiety wśród 6300 tys. kobiet w okresie postmenopauzalnym. Celem kwestionariuszy było oszacowanie różnic w poziomie hormonów płciowych, odpowiedzialnych za rozwój raka piersi. Analiza dotyczyła następujących hormonów: estradiolu, estronu, androstenedionu oraz testosteronu. Zbadano również poziom siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEAS) oraz białka wiążącego hormony płciowe (SHBG). Czynniki ryzyka, jakie brano pod uwagę w badaniach dotyczyły wieku, tego, czy menopauza rozpoczęła się naturalnie, czy w wyniku operacji usunięcia jajników, indeksu masy ciała (BMI), picia alkoholu, palenia papierosów, a także wieku podczas pierwszej miesiączki oraz pierwszego zajścia w ciążę.
Wykazano, że indeks masy ciała ma największy wpływ na poziom hormonów płciowych, w szczególności estrogenów. Możliwe, że to właśnie dlatego otyłe kobiety w okresie postmenopauzalnym są bardziej podatne na raka piersi. Dodatkowo okazało się, że prawdopodobieństwo choroby jest większe u kobiet spożywających znaczne ilości alkoholu dziennie (około 20 g czystego alkoholu). Wyniki badań wykazały także, że zwiększenie poziomu hormonów, a szczególnie testosteronu, było związane z paleniem papierosów. Dotyczyło to kobiet palących więcej niż 15 papierosów dziennie. Naukowcy udowodnili, że poziom hormonów nie jest zależny od wieku w momencie wystąpienia pierwszej miesiączki, a także wieku w czasie pierwszej ciąży.
2. Poziom hormonów a rak piersi
Nowe badania pokazują, że zmiany w poziomach hormonów mogą wyjaśniać związek czynników, takich jak otyłość, uzależnienie od alkoholu czy papierosów, z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Żeńskie hormony płciowe są produkowane w jajnikach, nadnerczach, a także w tkance tłuszczowej. U kobiet, u których występuje zwiększony poziom estrogenów i powiązanych hormonów, prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi zwiększa się dwukrotnie. Należy pamiętać, że rak piersi u mężczyzn też jest możliwy. Takie sytuacje jednak są bardzo rzadkie.
Wiadomo, że niektóre czynniki ryzyka zachorowania na raka macicy, jak np. wiek czy historia nowotworów w rodzinie, nie mogą zostać wyeliminowane. Można jednak podjąć działania prewencyjne, utrzymując zdrową masę ciała oraz redukując spożycie alkoholu, a także ograniczając ilość spalanych papierosów. Warto się postarać. W grę wchodzi przecież zdrowie, a nawet życie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.