Czy plaster rozwiąże problem alergii na orzechy u dzieci?

Jak donoszą najnowsze badania Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, noszenie specjalnego plastra może leczyć alergię na orzechy u dzieci.

Plaster stworzony przez firmę biofarmaceutyczną DBV Techologies dostarcza przez skórę małe ilości białka pochodzącego z orzechów. Dzięki procesowi przezskórnego przenikania substancj pacjenci są poddawani immunoterapii - budowana jest tolerancja na obcą substancję.

Eksperyment ten był koordynowany przez dwie instytucje - Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) oraz  Konsorcjum na rzecz Badań nad Alergiami Pokarmowymi (CoFAR). Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Objawem alergii na orzechy może być nawet wstrząs anafilaktyczny
Objawem alergii na orzechy może być nawet wstrząs anafilaktyczny (123RF)

„Aby uniknąć potencjalnie zagrażającej życiu reakcji alergicznej, ludzie uczuleni na orzechy muszą być szczególnie ostrożni pod względem tego, co jedzą i w jakim środowisku przebywają, co może być dla nich bardzo stresujące”- zaznacza dyrektor NIAID, Anthoni Fauci.

Jak dodaje, jednym z celów przezskórnej immunoterapii jest przyzwyczajenie organizmu do zagrażającej substancji przez modulację działania układu immunologicznego”.

Naukowcy z pięciu ośrodków badawczych testowali małe i średnie dawki, a także dawki placebo na 74 ochotnikach z alergią na orzechy w wieku 4 i 25 lat. Ilość substancji była dobierana losowo, a plastry przyklejano każdego dnia na ramieniu lub między łopatkami.

6 mało znanych faktów o orzechach
6 mało znanych faktów o orzechach [9 zdjęć]

Orzechy to jedne z najbardziej zadziwiających produktów żywnościowych. Są pełne błonnika, składników...

zobacz galerię

Po roku terapii naukowcy udowodnili możliwość spożywania przez uczulone osoby ponad 10 razy większej ilości białka orzechowego w porównaniu z okresem sprzed rozpoczęcia leczenia. Stwierdzono także powodzenie terapii odpowiednio w 46 i 48 procentach przy terapii zawierającej małą i dużą dawkę substancji. W grupie placebo skuteczność oceniono na 12 procent.

„Jak sugerują badania, użycie plastra jest łatwe, wygodne i bezpieczne" - mówi Marshal Plaut z NIAID i jak dodaje „wyniki tych badań pozwolą na dalsze eksperymenty w leczeniu alergii na orzechy”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy