Trwa ładowanie...

Czy plaster rozwiąże problem alergii na orzechy u dzieci?

Lek. Mateusz Nawrocki
02.04.2019 16:11
 Czy plaster rozwiąże problem alergii na orzechy u dzieci?
Czy plaster rozwiąże problem alergii na orzechy u dzieci? (123RF)

Jak donoszą najnowsze badania Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, noszenie specjalnego plastra może leczyć alergię na orzechy u dzieci.

Plaster stworzony przez firmę biofarmaceutyczną DBV Techologies dostarcza przez skórę małe ilości białka pochodzącego z orzechów. Dzięki procesowi przezskórnego przenikania substancj pacjenci są poddawani immunoterapii - budowana jest tolerancja na obcą substancję.

Eksperyment ten był koordynowany przez dwie instytucje - Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) oraz  Konsorcjum na rzecz Badań nad Alergiami Pokarmowymi (CoFAR). Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie "Journal of Allergy and Clinical Immunology”.

„Aby uniknąć potencjalnie zagrażającej życiu reakcji alergicznej, ludzie uczuleni na orzechy muszą być szczególnie ostrożni pod względem tego, co jedzą i w jakim środowisku przebywają, co może być dla nich bardzo stresujące”- zaznacza dyrektor NIAID, Anthoni Fauci.

Jak dodaje, jednym z celów przezskórnej immunoterapii jest przyzwyczajenie organizmu do zagrażającej substancji przez modulację działania układu immunologicznego”.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naukowcy z pięciu ośrodków badawczych testowali małe i średnie dawki, a także dawki placebo na 74 ochotnikach z alergią na orzechy w wieku 4 i 25 lat. Ilość substancji była dobierana losowo, a plastry przyklejano każdego dnia na ramieniu lub między łopatkami.

Po roku terapii naukowcy udowodnili możliwość spożywania przez uczulone osoby ponad 10 razy większej ilości białka orzechowego w porównaniu z okresem sprzed rozpoczęcia leczenia. Stwierdzono także powodzenie terapii odpowiednio w 46 i 48 procentach przy terapii zawierającej małą i dużą dawkę substancji. W grupie placebo skuteczność oceniono na 12 procent.

„Jak sugerują badania, użycie plastra jest łatwe, wygodne i bezpieczne" - mówi Marshal Plaut z NIAID i jak dodaje „wyniki tych badań pozwolą na dalsze eksperymenty w leczeniu alergii na orzechy”.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza