Trwa ładowanie...

Śluz w ciąży – rodzaj, nieprawidłowości

Śluz w ciąży odgrywa ważną rolę w drogach rodnych kobiety
Śluz w ciąży odgrywa ważną rolę w drogach rodnych kobiety (Adobe Stock)

Śluz w ciąży jest naturalnym i prawidłowym objawem, jeśli nie występują przy tym inne niepokojące objawy. Ma za zadanie chronić kobietę i rozwijający się płód przed różnymi infekcjami. Jego obserwacja może pomóc rozpoznać pierwsze objawy pewnych nieprawidłowości. Jaki jest śluz w ciąży? Jak wygląda śluz po zapłodnieniu? Jak odróżnić patologiczne upławy od prawidłowej wydzieliny?

spis treści

1. Śluz w ciąży – prawidłowy wygląd wydzieliny

Śluz w ciąży odgrywa bardzo ważną rolę w drogach rodnych. Nie tylko powoduje ich nawilżenie, zapobiegając tarciom w trakcie stosunku seksualnego, ale przede wszystkim jest naturalną barierą ochronną narządów rodnych i płciowych, która chroni je przed infekcjami. Jaki jest śluz po zapłodnieniu?

Śluz podczas ciąży powinien być bezbarwny, biały lub lekko żółty. Nie powinien mieć żadnego zapachu. Może być gęsty, ale i lekko wodnisty, przezroczysty, ciągnący. Śluz w ciąży jest także nieco bardziej obfity niż w innych dniach cyklu menstruacyjnego.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Upławy na początku ciąży powinny mieć też jednolitą konsystencję. Jeżeli zmieniają wygląd i zapach jest to sygnał, że do dróg rodnych wdała się infekcja. Taka wydzielina może wskazywać także na nieprawidłowości w rozwoju płodu.

2. Konsystencja śluzu na początku ciąży

W czasie ciąży zwiększa się ilość estrogenów, przepływ krwi zwłaszcza w narządach rodnych jest intensywniejszy, tym samym ilość wydalanego śluzu jest także zwykle większa. Przez co może pojawiać się nieco dziwne uczucie w pochwie. Na początku ciąży oraz w późniejszych jej etapach duża ilość wydzieliny ma jednak bardzo istotną rolę – chroni przed rozwojem różnych infekcji intymnych.

2.1. Jaki śluz po zapłodnieniu?

Jaka wydzielina przed okresem może wskazywać na zapłodnienie? Jaki jest śluz na początku ciąży? Śluz z pochwy początkowo może mieć lekko ciągnącą konsystencję i nieco przypominać ten z okresu płodnego. Zarówno wodnisty śluz po owulacji, jak i lepki, rozciągliwy śluz zamiast okresu, mogą być jednymi z pierwszych sygnałów ciąży (rozciągliwy śluz we wczesnej ciąży u niektórych kobiet utrzymuje się nawet do porodu).

U części kobiet pojawia się z kolei lekko galaretowaty śluz na początku ciąży, uczucie wilgotności w pochwie. Jednak objawom tym nigdy nie powinno towarzyszyć pieczenie i swędzenie.

Suchość przed okresem a ciąża

Śluz po zapłodnieniu nie u wszystkich kobiet wygląda tak samo. Wiele pań w ogóle nie zauważa objawów śluzowych implantacji zarodka. Z kolei u części ciężarnych po zapłodnieniu obserwuje się nawet brak wydzieliny.

Często brakowi śluzu na początku ciąży towarzyszy także suchość pochwy. Spowodowane jest to zazwyczaj wahaniami hormonalnymi, obniżonym stężeniem estrogenów w surowicy krwi.

Inne objawy ciąży

Należy pamiętać, że pojawienie się i zmiana konsystencji śluzu w pierwszych dniach po zapłodnieniu są kwestią indywidualną. Dlatego warto także zwrócić uwagę na inne sygnały, które mogą wskazywać na ciążę:

Na ciążę może wskazywać także ból podbrzusza i biały śluz po owulacji. W ciąży bowiem zachodzi wiele różnorodnych zmian w organizmie kobiety, a część z nich może manifestować się bólem w tej okolicy.

Jednak należy mieć na uwadze, że ból podbrzusza po owulacji może mieć także inne przyczyny.

2.2. Śluz we wczesnej ciąży i jej późniejszych etapach

Prawidłowa wydzielina u ciężarnej pozbawiona jest grudek, drobinek, bryłek. Ma jednolitą strukturę oraz przezroczysty kolor. Za prawidłową uznaje się także wydzielinę kremową. Śluz w ciąży wodnisty, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, nie powinien być także powodem do niepokoju.

W ostatnim trymestrze, kiedy odkleja się czop śluzowy, może ulec zmianie zarówno konsystencja, jak i kolor śluzu w ciąży. Wydzielina jest wtedy często gęstsza i ma lekko różowe zabarwienie, pojawia się galaretowaty śluz.

W ciąży odklejanie się czopa śluzowego przed porodem i związane z tym zmiany są zupełnie naturalne i nie powinny niepokoić. Jednak w pozostałych przypadkach wszelkie zmiany w konsystencji śluzu należy zawsze skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę.

2.3. Śluz przed porodem

Po zapłodnieniu następuje zwiększone stężenie progesteronu w organizmie kobiety. Za jego sprawą w kanale szyjki macicy ciężarnej pojawia się czop śluzowy. Jest to zlepek gęstego śluzu, ma zbitą, czasem galaretowatą konsystencję. Najczęściej jest mętny, bezwonny, może być żółto-biały, lepki.

Śluzowy czop zamyka szyjkę macicy i tworzy barierę chroniącą płód przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Jego odejście jest jedną z pierwszych oznak zbliżającego się porodu. Jak wygląda czop śluzowy? Na zdjęciach często różni się od śluzu we wczesnej ciąży. To zbity kawałek śluzu, dużo gęstszego niż typowa wydzielina z pochwy w ciąży.

Na zdjęciach wygląda galaretowato. Czop śluzowy może być też podbarwiony krwią. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy termin rozwiązania jest bliski. Wówczas pojawia się delikatnie brązowy, czerwony, czy lekko różowy śluz.

W ciąży część kobiet wydala czop śluzowy nawet na kilka tygodni przed porodem (żółta wydzielina z pochwy). Co więcej, u niektórych ciężarnych może odrywać się on częściowo, niewielkimi porcjami, przez co jest to trudne do zauważenia.

Niepokojącym sygnałem może być natomiast dość obfity, wodnisty śluz pod koniec ciąży. Zwłaszcza wtedy, kiedy ma zielony odcień. Taki zielonkawy śluz pod koniec ciąży może oznaczać, że płód wydalił smółkę oraz wskazywać na sączące się wody płodowe. W takich przypadkach wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej

zobacz galerię

3. Nieprawidłowa konsystencja śluzu

Prawidłowy, nie wzbudzający niepokoju biały lub przezroczysty śluz w ciąży powinien być bezwonny. Prawidłowy jest też śluz kremowy, lekko biały, a nawet delikatnie żółty. Natomiast kiedy wydzielina zmienia kolor, zapach i konsystencję, może to być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Jaki śluz w ciąży powinien niepokoić? Objawy nieprawidłowej wydzieliny:

  • zielonkawy, szaro-zielony, brunatny kolor,
  • pienista, czy twarogowa konsystencja,
  • przykry zapach,
  • śluz podbarwiony krwią,
  • pieczenie i świąd pochwy.

3.1. Gęsty, biały śluz a ciąża

Delikatnie biały śluz w dniu spodziewanej miesiączki może być jednym z pierwszych objawów zapłodnienia. Śluz ten może być ciągnący lub rozrzedzony, ale nie towarzyszy mu brzydki zapach. W ciąży wydzielina białawo-przezroczysta świadczy najczęściej o jej prawidłowym przebiegu.

Jednak należy zwrócić uwagę na nieprzejrzysty, biały, gęsty śluz w ciąży. Może być on bowiem niepokojącym sygnałem. Zwłaszcza jeśli białe upławy w ciąży mają twarożkową, serowatą konsystencję i towarzyszy im zaczerwienienie w okolicach ujścia pochwy, pieczenie, czy swędzenie. Jaka jest zależność między taką białą, gęstą wydzieliną z pochwy a ciążą?

Biały śluz przed porodem, jak i na początku ciąży może świadczyć o infekcji grzybiczej. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy jednocześnie występuje swędzenie sromu. Z uwagi na osłabienie układu immunologicznego i przekrwienie śluzówki pochwy, schorzenie to dość często dotyka ciężarne.

Natomiast pojawiający się w 38-39 tygodniu ciąży gęsty śluz (białawy lub lekko żółty) najczęściej świadczy o odejściu czopa śluzowego.

3.2. Brunatny i zielony śluz w ciąży

Brunatny, zielonkawy śluz w ciąży może sugerować na pewne nieprawidłowości. Infekcje dróg rodnych, które objawiają się tym, że śluz w ciąży zmienił swój kolor i zapach to dla przykładu grzybica pochwy, czy rzęsistkowica.

Nie tylko niewłaściwa konsystencja śluzu w czasie ciąży jest powodem do niepokoju, ale także plamienia w ciąży. Jeśli w I trymestrze wydzielina z pochwy w ciąży zawiera zabarwione upławy, to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ mogą one oznaczać dla przykładu niedobór hormonów tarczycy. Brązowy śluz na początku ciąży może być objawem implantacji zarodka.

Inne możliwe przyczyny brązowego plamienia w ciąży, to m.in.:

Przyczyny plamienia mogą być także bardzo poważne, chociażby wskazywać na poronienie. W ostatnim etapie ciąży plamienia mogą być sygnałem kłopotów z łożyskiem, dla przykładu jego odklejenia. Dlatego też zawsze należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę.

3.3. Żółty śluz w ciąży

Zwykle prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży powinna mieć barwę mleczno-białą lub przezroczystą. Czasem może pozostawiać na bieliźnie lekko żółtawy ślad. Jednak sam śluz w kolorze żółtym, zwłaszcza ciemno żółtym, może być sygnałem poważnych infekcji. Gęsty żółty śluz w ciąży może być pierwszym objawem np. infekcji grzybiczej, czy waginozy bakteryjnej.

Nieleczone infekcje intymne w ciąży mogą być zagrożeniem dla dziecka na każdym etapie ciąży. Dlatego też zarówno żółty śluz w pierwszych tygodniach ciąży, jak i w późniejszych tygodniach należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza jeśli żółtej wydzielinie towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak:

  • pieczenie w okolicach intymnych,
  • ból w dole brzucha i w czasie oddawania moczu,
  • częste oddawanie moczu.

3.4. Obfity śluz w ciąży

W warunkach prawidłowych produkcja śluzu wzrasta (zarówno w I, II, III trymestrze). Wydzielina z pochwy w ciąży, która zmienia swoją obfitość, ale nie zmienia konsystencji, koloru i zapachu jest zjawiskiem prawidłowym.

Jednak obfita wydzielina w ciąży może stanowić dyskomfort, dlatego tak ważna jest większa dbałość o higienę osobistą miejsc intymnych. W przypadku, gdy obserwuje się zbyt dużo śluzu w ciąży, warto sięgać po środki do mycia na bazie naturalnych składników, bezzapachowe o kwaśnym odczynie.

Ważne jest to, aby podmywać się od pochwy do odbytu nie na odwrót. Warto zrezygnować z zapachowego papieru toaletowego. Jeśli śluz ciążowy jest naprawdę obfity, to należy zacząć używać wkładek higienicznych. Dobrym pomysłem jest również noszenie bawełnianej bielizny, która wchłania naturalny zapach.

To też warto wiedzieć

4. Kiedy pojawia się śluz po zapłodnieniu?

Zmiana konsystencji śluzu to pierwszy objaw ciąży. Dlatego też tak często starające się o dziecko kobiety zadają pytania dotyczące wydzieliny (np. Czy ciągnący się gęsty śluz przed okresem to objaw ciąży? Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu, a jaki śluz przed okresem? Jak wygląda śluz po zapłodnieniu?).

Otóż śluz we wczesnej ciąży nie zmienia się natychmiastowo i gruntownie. Zmiana konsystencji następuje stopniowo. Po zagnieżdżeniu się zarodka, w pierwszych dniach ciąży, śluz robi się bardziej gęsty, a jego produkcja zaczyna rosnąć. Wydzielina z pochwy na początku ciąży jest bardziej obfita, jednak nie powoduje dolegliwości, takich jak pieczenie czy świąd.

Często pojawia się biały lub leciutko żółty śluz zamiast okresu. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu powstaje czop śluzowy.

Jednak nie tylko biały śluz zamiast okresu może wskazywać na ciąże. W terminie spodziewanej miesiączki może pojawić się nawet niewielkie krwawienie. Temat ten często poruszany jest na parentingowych forach. Różowy śluz przed okresem lub w dniu spodziewanej miesiączki (zwykle 6-12. dni po zapłodnieniu) to tzw. plamienie implantacyjne.

Plamienie implantacyjne jest objawem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Trwa zazwyczaj od kilku godzin do trzech dni.

4.1. Zmiany śluzu w trakcie cyklu

Cykl miesięczny można podzielić na trzy fazy – przedowulacyjną (folikularną), owulacyjną (jajeczkowanie), poowulacyjną (lutealną). W zależności od fazy cyklu obserwuje się różny wygląd i obfitość śluzu. Inaczej wygląda śluz z pochwy przed okresem, a inaczej w trakcie owulacji – gęstsza, nieco biała wydzielina przed okresem, a przejrzysta rozciągliwa w czasie dni płodnych.

Forma, w jakiej występuje związana jest przede wszystkim z rolą, jaką w danym momencie pełni. W zależności od fazy cyklu, można wyróżnić śluz płodny i śluz niepłodny. Śluz płodny jest nośnikiem plemników, a więc gdy jest prawidłowy, umożliwia zajście w ciążę.

Śluz płodny

Po owulacji śluz wygląda nieco inaczej, niż ten w dni płodne. Pojawiająca się w trakcie dni płodnych wydzielina z pochwy nazywana jest śluzem płodnym. Stwarza ona bowiem warunki, które pozwalają plemnikom przeżyć w drogach rodnych kobiety oraz dotrzeć im do komórki jajowej.

W tym czasie jego konsystencja ulega zmianie i różni się od wydzieliny z pochwy przed okresem, czy po nim. Jest przede wszystkim rzadsza, bardziej gładka. Staje się śliska i rozciągliwa. Kiedy się pojawia, kobieta może odczuwać wilgoć w pochwie.

A jaki jest śluz po dniach płodnych? Staje się z powrotem gęsty i mleczny. Śluz po owulacji jest zwykle nieprzejrzysty.

Jaki śluz po owulacji?

Jaki jest śluz przed okresem? Lepki, kremowy mniej rozciągliwy. Kolor śluzu przed okresem zależy w dużej mierze od dominujących hormonów płciowych. Najczęściej pojawiają się białe upławy przed okresem. Czasem wydzielina jest przed okresem żółta.

Śluz po owulacji, jeśli nie doszło do zapłodnienia, gęstnieje. Co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i zapłodnienie jej. Co więcej, zwykle jest on dość skąpy.

Jak powinno być w pochwie przed okresem? Zjawiskiem naturalnym jest gęsty, biały śluz przed okresem. Zwykle wydzieliny jest mniej, co nie powinno niepokoić. Dużo rzadziej obserwuje się dużo śluzu przed okresem. "Mokrość" i wilgotność w pochwie kobieta zaczyna odczuwać najczęściej dopiero po menstruacji.

U części kobiet obserwuje się po owulacji śluz przezroczysty. Przed okresem wydzielina jest jednak najczęściej nieprzezroczysta, mętna, mleczna (śluz niepłodny). Taki wygląd śluzu przed miesiączką ma związek ze zwiększoną obecnością progesteronu a obniżoną estrogenów.

Biały śluz po owulacji pojawia się do wystąpienia miesiączki, czasem może utrzymywać się nawet kilka dni po jej zakończeniu. Śluz niepłodny nie przepuszcza plemników do komórki jajowej. Dlatego też zapłodnienie przed okresem zwykle nie jest możliwe.

Czy przed okresem zawsze jest śluz?

Czy brak śluzu jest objawem ciąży? Z uwagi na małą ilość estrogenów czasem u części kobiet pojawia się naturalny brak śluzu przed okresem. W takich sytuacjach nie jest to zapowiedź ciąży. Jaki jest śluz po okresie? Mleczny, biały, lekko mętny lub przejrzysty.

A o czym może świadczyć zielonkawy śluz przed okresem? Takie zabarwienie wydzieliny, zwłaszcza gdy okres poprzedzają bardzo obfite upławy, może wskazywać na infekcję pochwy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze