Czy popularny lek kardiologiczny znajdzie zastosowanie w onkologii?

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o skuteczności leku stosowanego w danej dziedzinie medycznej i możliwościach jego zastosowania w terapii chorób, specyficznych dla innych specjalności. Według badań przeprowadzonych przez naukowców, wynika, że lek z grupy beta-blokerów może znaleźć zastosowanie w leczeniu mięsaków tkanek miękkich.

Beta-blokery (inaczej lek beta adrenolityczny), stosowane są w kardiologii. Dzięki swojemu mechanizmowi działania, sprawiają, że tkanka mięśnia sercowego ma mniejsze zapotrzebowania na tlen, dochodzi do zmniejszenia częstotliwości jego pracy, a w konsekwencji spadku ciśnienia tętniczego krwi.

Częstość zachorowania na mięsaki u dzieci stanowi około 10 procent wszystkich nowotworów złośliwych występujących w tej grupie wiekowej.

Największą ilość zachorowań notuje się w wieku około 50 roku życia. Jak zaznaczają naukowcy, konieczne jest opracowanie nowych sposobów leczenia, bowiem aktualnie sposoby terapeutyczne nie dają wystarczających możliwości na wyleczenie wszystkich pacjentów.

Wykorzystanie jednego z beta-blokerów do leczenia naczyniakomięsaka (angiosarcoma) zostało już przedstawione kilka lat temu. Co ważne, ten sposób leczenia ma także korzyść wynikającą z małej ilości efektów ubocznych występujących w przebiegu terapii.

Doniesienia te zostały opublikowane w magazynie „Jama Dermatology” w 2015 roku. Od tego czasu kilku naukowców zgłaszało podobne efekty działania u swoich pacjentów. Jak zaznaczają badacze, odpowiedź tkanki nowotworowej na leczenie beta-blokerami jest dobra.

Przeprowadzone eksperymenty łączą próbę wykorzystania leku u człowieka, a także analizę sposobu jego działania na tkanki u zwierząt. Warto zaznaczyć, że przeprowadzone badania odnoszą się jak na razie do pojedynczych przypadków.

Gwiazdy, które podjęły walkę z rakiem piersi

Angelina Jolie zdecydowała się na podwójną mastektomię, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Ryzyko oszacowane przez lekarzy wynosiło w jej wypadku...

Konieczne jest przeprowadzenie szerszej ilości badań na dużych populacjach, chorujących na specyficzny rodzaj nowotworu. Ważnym aspektem jest również dobór pacjentów, ponieważ istnieją przeciwwskazania do stosowania beta blokerów. Należą do nich między innymi astma oskrzelowa, niewydolność krążenia, a także zaburzenia krążenia obwodowego.

Również efekty uboczne stosowania leków z tej grupy są zauważalne i obejmują dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego, czy też nerwowego.

Efektem ubocznym działania tych leków są również ich właściwości diabetogenne (czyli indukujące cukrzycę). Przedstawione badania są być może początkową drogą do opracowania nowych metod terapeutycznych stosowanych w onkologii. Czy leki z tej grupy faktycznie znajdą zastosowanie w terapii nowotworów?

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Na takie wnioski i stwierdzenia musimy jeszcze poczekać. To wielka nadzieja, że stosowane leki w jednej dziedzinie mogą znaleźć zastosowanie innej specjalizacji. Idąc tym tropem, istnieje szansa, że dysponujemy już odpowiednimi lekami do terapii wielu chorób.

Przedstawione odkrycia są szczególnie ważne z punktu widzenia rzadkich schorzeń oraz tych, których leczenie nie jest jeszcze doskonałe. Dostępne leki mogą także stanowić bazę dla kolejnych - być może ich modyfikacja byłaby dobrym rozwiązaniem przynoszącym oczekiwane efekty.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Leki i suplementy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - leki i suplementy
Boks

Boks: podstawy (WIDEO)

Boks: podstawy (WIDEO) Odtwórz wideo

charakter walki. Obecnie, boks amatorski jest bardzo popularny w Polsce. Nauka trwa kilka lat, a treningi wymagają dobrej koordynacji ruchowej, siły

Zdrowe odżywianie

Cytrynowe napoje oczyszczające organizm

Cytrynowe napoje oczyszczające organizm

się on na tyle popularny, że znalazł zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Warzywo jest niskokalorycznym źródłem cennych witamin i minerałów. Znajdziemy (...) to naturalny lek...

Medycyna naturalna

Galangal - właściwości i zastosowanie

Galangal - właściwości i zastosowanie

Gdzie można kupić galangal? Swoim wyglądem przypomina imbir. Niestety, chociaż w Polsce był już kiedyś popularny za sprawą Tatarów, nadal (...) się trądziku. Galangal w kuchni Galangal jest dobrym źródłem błonnika, dlatego powinien znaleźć...

Nerwica i lęki

Gry terapeutyczne

Gry terapeutyczne

Naukowcy wymyślili nową generację gier komputerowych, które znajdą zastosowanie w terapii lękowej.

Wegetarianizm i weganizm

6 rzeczy, na które nie godzą się weganie

6 rzeczy, na które nie godzą się weganie

Weganizm Weganizm to popularny w dzisiejszych czasach styl życia, który polega na całkowitej eliminacji mięsa z codziennej diety. Poza tym weganie

Medycyna naturalna

Olej andiroba - najcenniejsze właściwości

Olej andiroba - najcenniejsze właściwości

w celach kulinarnych, ale znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz w medycynie naturalnej. Wciąż jest bardzo mało popularny w Polsce (...) i olejem copaiba, uzyskując w ten sposób...

Odchudzanie dla każdego

Naukowcy odkryli, jak ugotować ryż, by był mniej kaloryczny

Naukowcy odkryli, jak ugotować ryż, by był mniej kaloryczny

Składnik popularny, ale kaloryczny Białe ziarenka ryżu są prawdopodobnie najczęściej używanym produktem żywnościowym na świecie. Swą popularność (...) kaloryczny, a co za tym idzie, nie nadaje się dla osób chcących się odchudzać. W 100...