Trwa ładowanie...

Łagodny przerost prostaty a ryzyko raka

Rak gruczołu krokowego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia. Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu moczowego mogą sygnalizować nowotwór, ale także być jedynie objawem łagodnego przerostu prostaty.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

spis treści

1. Łagodny przerost a rak prostaty

Przerost prostaty a rak
Przerost prostaty a rak

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny...

zobacz galerię

Łagodny

przerost prostaty (BPH) polega na powiększeniu objętości gruczołu, który uciskając na sterczowy odcinek cewki moczowej powoduje trudności w oddawaniu moczu . Problemy z prostatą zgłasza przytłaczająca większość mężczyzn po 60 roku życia. Szacuje się, że odsetek cierpiących na dolegliwości ze strony gruczołu krokowego kształtuje się na poziomie 70-90% i postępuje wraz z wiekiem.

Mechanizm powstawania zespołu BPH nie został dotąd należycie poznany. Przyjmuje się jak dotąd pogląd, że za rozwojem schorzenia stoi sam fakt starzenia organizmu , a wraz z nim zwiększenie produkcji hormonu – dihydrotestosteronu. Jest wiadome, że łagodny przerost prostaty nie prowadzi do raka prostaty.

Istotnym problemem jest natomiast spora zbieżność objawów łagodnego przerostu prostaty i jej nowotworu złośliwego. Występowanie przerostu nie wyklucza możliwości wystąpienia raka, więc szczególnej baczności powinni poddać się właśnie pacjenci, u których BPH zostało wcześniej zdiagnozowane. Następstwa przerostu mogą bowiem maskować objawy raka gruczołu krokowego.

Mimo podobieństw w początkowej fazie nowotworu ze schorzeniem przerostowym, skutki obu schorzeń są diametralnie różne. Skutkiem finalnym BPH jest przede wszystkim obniżenie jakości życia codziennego mężczyzny, trudności w wydalaniu oraz problemy z aktywnością seksualną . Rak, zwłaszcza nieleczony, może prowadzić do śmierci.

2. Objawy wspólne dla raka i łagodnego przerostu prostaty

Objawami wspólnymi dla BPH i raka prostaty są:

  • osłabienie strumienia moczu,

  • bolesność przy oddawaniu moczu,

  • kroplowy wyciek moczu,

  • częste oddawanie moczu, także w nocy,

  • przerywany strumień moczu.

3. Różnicowanie raka i BPH

Każdy z tych objawów jest alarmujący i powinien być przyczynkiem do wszczęcia diagnostyki zarówno łagodnego przerostu stercza, jaki raka prostaty. Konieczne jest przeprowadzenie badań różnicujących nowotwór złośliwy prostaty i schorzenie jej przerostu.

Ważną czynnością jest przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych badanie PSA – diagnostyki stężenia antygenu sterczowego w surowicy. Im wyższy współczynnik PSA, tym wyższe jest ryzyko nowotworu złośliwego prostaty.

Wstępnie można również wspomóc diagnostykę raka i wykonać podstawowe badanie fizykalne. Specjalista, wprowadzając palec do odbytu pacjenta, bada okolice gruczołu krokowego. Jeżeli odnaleziona zmiana jest sprężysta i w konsystencji przypomina napięty mięsień, to najpewniej jest to gruczolak, czyli właśnie łagodne przerośnięcie prostaty. Z kolei nierówności oraz zwiększona spoistość na powierzchni stercza sugeruje zmiany charakterystyczne dla nowotworu złośliwego.

4. Diagnostyka przerostu prostaty

Schemat postępowania w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty obejmuje wywiad z pacjentem, badanie fizykalne oraz badania laboratoryjne i uzupełniająco – obrazowe. Wywiad i badania fizykalne są wstępem do diagnostyki i leczenia tego schorzenia prostaty. W wywiadzie, pacjent udziela informacji nt. aktualnych dolegliwości i ich przełożenia na codzienne funkcjonowanie – przede wszystkim dotyczących częstości mikcji oraz ewentualnych zaburzeń towarzyszących. Badany ocenia również jakość swojego pożycia.

Badanie fizykalne przeprowadzane metodą per rectum służy sprawdzeniu konsystencji zmian w obrębie gruczołu. Badania laboratoryjne i obrazkowe mają na celu m.in. wykluczenie nowotworu złośliwego i zalicza się do nich wcześniej wspomniane badanie PSA.

Najczęstszą formą leczenia BPH są metody farmakologiczne. Interwencja chirurgiczna, według statystyk, konieczna jest w zaledwie 10% przypadków. Łagodny przerost prostaty, a w zakresie objawów również rak prostaty, prowadzą do znacznego pogorszenia jakości życia, poważnej dysfunkcji układu moczowego i obniżenia sprawności seksualnej.

Podsumowując, łagodny przerost prostaty nie jest stanem przedrakowym ani postacią nowotworu złośliwego. Nie prowadzi również do raka stercza. Jednak konieczna jest, szczególnie u pacjentów cierpiących na BPH, cykliczna konsultacja z lekarzem urologiem, tak, aby nie doprowadzić do przeoczenia, mogących potencjalnie wystąpić sygnałów rozwijającego się nowotworu złośliwego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.