Nie istnieje górna granica określająca, na jak długo wystarczy przeszczep narządu. Zależy to od wielu czynników: od wieku dawcy i biorcy, od ich stanu zdrowia i od czynników zewnętrznych. Nie bez znaczenia są oczywiście występujące u pacjenta choroby, które mogą przyczynić się do skrócenia życia.
W określeniu żywotności przeszczepu wykorzystuje się statystykę, a konkretnie:
- krzywą przeżycia pacjenta,
- krzywą przeżycia przeszczepu.
Dane te porównuje się do krzywych życia w danej populacji, aby otrzymać miarodajne wyniki. Dzięki tym danym statystycznym określającym odległy sukces transplantacji można stwierdzić, jak wyglądają wyniki przeszczepów i postęp w transplantologii. Przeżywalność pacjentów po kilku latach od transplantacji narządu systematycznie się zwiększa. Początkowo, w latach 90-tych, w przypadku Centrum Zdrowia Dziecka i programu przeszczepów wątroby u dzieci, wyniki przeżywalności dzieci po 5 latach po przeszczepie wątroby wynosiła niewiele ponad 50 proc. Obecnie ten współczynnik jest o wiele wyższy – sięga 95 proc. Wynika to z coraz większego doświadczenia i postępu medycyny i samej transplantologii.
Pacjent z przeszczepionym narządem ma szansę przeżyć normalnie życie, pod warunkiem, że będzie dbał o zdrowie. Chodzi tu przede wszystkim o unikanie toksyn, przede wszystkim tych w papierosach. Ważna jest także zdrowa dieta i ogólny zdrowy styl życia.
O tym, na jak długo wystarczy przeszczepienie narządu opowiada prof. dr hab. Piotr Kaliciński, specjalista chirurgii dziecięcej i transplantologii klinicznej.