Trwa ładowanie...

Czy sertralina działa? Naukowcy przebadali popularny lek przeciwdepresyjny

Avatar placeholder
24.09.2019 18:26
Sertralina to popularny lek stosowany w przypadku depresji
Sertralina to popularny lek stosowany w przypadku depresji (123rf)

Sertralina to substancja czynna, która należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Obecnie stosuje się ją w leczeniu pacjentów o różnym nasileniu objawów depresyjnych. Naukowcy zbadali jej skuteczność.

1. Lek vs placebo

Badacze z University College London, King's College London, Uniwersytetu w Bristolu, Uniwersytetu w Liverpoolu i Uniwersytetu w Nowym Jorku postanowili przyjrzeć się skuteczności sertraliny. W tym celu przebadali 655 brytyjskich pacjentów w wieku od 18 do 74 lat korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej, u których w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpiły objawy depresji o różnym nasileniu (od łagodnego do silnego) i czasie trwania.

Pacjentów przydzielono losowo do dwóch grup. Jedna przez tydzień przyjmowała tabletkę sertraliny dziennie, druga tabletkę placebo, przez kolejne 11 tygodni - dwie tabletki dziennie.

2. Skuteczność sertraliny

Nasilenie objawów depresji mierzono za pomocą testu PHQ-9 (Patient Health Questionnaire-9). Średni wynik uzyskany przez uczestników na początku badania wyniósł 12 punktów, co oznaczało umiarkowaną depresję. Po 6 tygodniach wynik w grupie badanych przyjmujących sertralinę obniżył się do 7,98 punktów, a w grupie otrzymujących placebo do 8,76. Wyniki wskazują na łagodną depresję. Różnica między nimi była zbyt mała, aby można było stwierdzić, że sertralina doprowadziła do znaczącego zmniejszenia objawów depresji. Jednak po 12 tygodniach różnica ta zwiększyła się (6,90 w grupie z sertraliną, 8,02 z placebo), co może już wskazywać na skuteczność leku przeciwdepresyjnego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy można wyleczyć depresję bez leków?"

Chociaż nie wykazano skuteczności sertraliny po 6 tygodniach, to badacze zwrócili jednak uwagę fakt, że po tym czasie u badanych przyjmujących lek nastąpiło zmniejszenie objawów lękowych, poprawa samopoczucia i jakości życia. Autorzy podkreślają, że wyniki badania przemawiają za przepisywaniem leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI szerszej grupie pacjentów, również z łagodnymi i umiarkowanymi objawami depresji.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366(19)30366-9/fulltext

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze