Trwa ładowanie...

Czy statyny zmniejszą szpitalną śmiertelność?

Lek. Mateusz Nawrocki
19.01.2017 14:04
Czy statyny zmniejszą szpitalną śmiertelność?
Czy statyny zmniejszą szpitalną śmiertelność?

Według danych statystycznych, zakrzepica żylna jest przyczyną 25 tysięcy zgonów w szpitalach na całym świecie. Do powstawania zakrzepów predysponują czynniki które są określane mianem triady Virchowa, która obejmuje: zwolnienie przepływu krwi, przewaga czynników sprzyjających zakrzepom nad inhibitorami krzepnięcia, a także uszkodzenie ściany naczyniowej.

Czy leki, które do tej pory były stosowane w terapii wysokiego poziomu cholesterolu, mogą zmniejszyć ilość zgonów z powodu zakrzpicy żylnej? Według naukowców ich zastosowanie może zmniejszyć prawdopodobieństwo formowania skrzepów krwi nawet o 25 procent.

Badacze sugerują, że zwiększone użycie środków farmakologicznych, które głównie są stosowane w celu normalizacji poziomu stężenia cholesterolu, może się znacznie zwiększyć.

Osoby przebywające w szpitalach są szczególnie narażone na formowanie zakrzepów w obrębie żył, czego konsekwencją może być zatorowość płucna będąca stanem zagrożenia życia. Jej początek może być nagły, występuje duszność i ból w klatce piersiowej.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Czy statyny zmniejszą śmiertelność szpitalną?
Czy statyny zmniejszą śmiertelność szpitalną?

Z powodu ilości zgonów, naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Leicester Diabetes Centre, postanowili poddać analizie użytek statyn w prewencji zakrzepicy żylnej. Analizy dokonano na podstawie ponad 3 milionów osób.

Badacze zaznaczają, że statyny w znaczący sposób mogą redukować zapalenie – czyli jeden z procesów odpowiedzialnych za formowanie zakrzepów. Statyny dobrze oddziałują na cały organizm - przeciwdziałają nawet osteoporozie.

Oprócz tego działają immunosupresyjnie, stabilizują blaszkę miażdżycową. Według badaczy z Uniwersytetu w Oxfordzie, statyny zapobiegają wystąpieniu blisko 80 tysięcy zawałów serca i udarów w Wielkiej Brytanii każdego roku.

5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi
5 chorób, na które może narażać cię grupa krwi [5 zdjęć]

Styl życia oraz dietę można zawsze zmienić na zdrowsze. Grupy krwi natomiast nikt z nas sobie nie wybiera,

zobacz galerię

Być może dzięki zastosowaniu statyn, liczba ta może znacznie wzrosnąć o dziesiątki razy. Co jakiś czas dowiadujemy się o zastosowaniu już istniejących leków w praktyce lekarskiej. Nie tak dawno temu ukazały się badania opisujące udział leków stosowanych w chorobie Alzheimera w stomatologii.

To, że statyny mają działanie przeciwzapalne, wiedziano już wcześniej, jednak dopiero teraz na skutek przeprowadzonych analiz dowiedziono, ile istnień ludzkich może udać się ocalić dzięki takim działaniom.

Kwestią, która wymaga jeszcze pracy, jest stworzenie wytycznych, które określą w jakich sytuacjach możliwe jest wprowadzenie do prewencji statyn. Nie są to leki, które są całkowicie pozbawione wad - mają również efekty uboczne swojego działania.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

Mowa o rabdomiolizie - jest to zjawisko rozpadu tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia nerek. Do efektów ubocznych ich działania można zaliczyć także zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

Pochodzenie statyn może być naturalne lub sztuczne. Pierwsze statyny zostały wprowadzone do sprzedaży pod koniec lat 80 XX wieku. Poznanie wszystkich efektów ich działania zajęło sporo czasu. Zaletą statyn jest ich duża dostępność oraz niska cena zakupu. To jedne z najbardziej popularnych leków stosowanych w dzisiejszej medycynie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze