Czy tętno i ciśnienie krwi nastolatków mają związek z chorobami psychicznymi?

Nowe badanie sugeruje, że ryzyko przyszłych zaburzeń psychicznych u ludzi może być związane z wyższym niż przeciętne tętnem i ciśnieniem krwi w wieku kilkunastu lat.

Młodzi mężczyźni z podwyższonymi, ale nie wykraczającymi poza normy tętnem spoczynkowym oraz ciśnieniem krwi, wydają się bardziej narażeni na rozwój chorób psychicznych w późniejszym życiu. Dotyczy to m.in. zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, lęków i schizofrenii.

Polecane wideo:

"Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że choroby psychiczne są chorobami mózgu, a nasz ośrodkowy układ nerwowy, który przekazuje sygnały mózgowe, reguluje funkcje autonomiczne" - powiedział dr Victor Fornari, dyrektor oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu Zucker Hillside w Glen Oaks, w stanie Nowy Jork.

"Jeśli dzieci mają zwiększone ryzyko chorób psychicznych, może to mieć jakiś związek z różnicami w sposobie regulowania autonomicznego układu nerwowego " - powiedział Fornari, który nie brał udziału w badaniu.

Ze względu na sposób przeprowadzenia badania, naukowcy z Finlandii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych nie mogą udowodnić bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie zależność.

Badacze przyjrzeli się informacjom zdrowotnym na temat ponad miliona Szwedów, których tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi mierzono, gdy zostali wcieleni do wojska w latach 1969 a następnie w 2010 roku. Średnia wieku badanych przy pierwszym pomiarze wynosiła 18 lat.

Zespół badawczy porównał początkowe wartości z danymi na temat zdrowia tych osób zebranymi w ciągu kilkudziesięciu lat, które obejmowały również diagnozy choroby psychicznej.

W porównaniu do rówieśników z tętnem poniżej 62 uderzeń na minutę, młodzi mężczyźni z tętnem spoczynkowym powyżej 82 uderzeń na minutę mieli o 69 proc. zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, o 21 proc. - schizofrenii i o 18 proc. - zaburzeń lękowych.

5 mitów o chorobach psychicznych

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia, które jeszcze bardziej izolują ludzi...

Naukowcy poinformowali, że znaleźli podobne zależności pomiędzy podwyższonym ciśnieniem krwi a ryzykiem choroby psychicznej.

Na przykład, mężczyźni z ciśnieniem rozkurczowym większym niż 77 mm Hg mieli o 30-40 proc. wyższe ryzyko zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych niż ci z wartością niższą niż 60 mm Hg.

Co więcej, okazało się, że każdy wzrost częstość akcji serca o 10 jednostek w stanie spoczynku związany był ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne i schizofrenia.

Wyniki badań zostały opublikowane w "JAMA Psychiatry".

5 częstych objawów zaburzeń lękowych

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty. Kiedy stresująca sytuacja mija, uczucie niepokoju...

"Lekarze podejrzewali, że zaburzenia lękowe mogą przyczynić się do zwiększenia częstości akcji serca lub wysokiego ciśnienia krwi ze względu na stres, jaki choroba psychiczna wywołuje u ludzi" - mówi dr Matthew Lorber, dyrektor psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.

"Tak zawsze uważaliśmy" - powiedział Lorber. "Jest to widoczne nawet zanim ludzie usłyszą diagnozę albo gdy ktoś wskaże im objawy schizofrenii lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych - ich tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi są już podwyższone, jakby był to marker zbliżających się zaburzeń".

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ich kłopoty...

Lorber i Fornari zgodnie stwierdzili, że badanie nie może udowodnić związku lub wykazać, w jaki sposób działa ta zależność.

Lorber nazywa to dylematem typu "jajko czy kura" - czy podwyższone tętno i ciśnienie krwi przyczyniają się do powstawania chorób psychicznych, czy też są jedynie wczesnym objawem rozwijających się zaburzeń?

"Jest to ważne odkrycie, ponieważ staramy się znaleźć biologiczne związki, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zaburzenia" - powiedział Fornari. "Tak naprawdę, to badania mobilizują, aby nadal szukać odpowiedzi, ponieważ zdaje się, że istnieje jakiś związek, ale jest on trudny do określenia".

Komentarze (21)
~men
~men 7 miesięcy temu

Na tym forum - i na ten temat - powinni tylko wypowiadać się Ci, którzy mają (lub mieli ) kogoś w rodzinie, kogoś, kto był-jest chory psychicznie. INNI MILCZEĆ, bo nie wiecie, o czym mowa. A moim osobistym zdaniem, gdyby lekarze psychiatrzy byli naprawdę psychiatrami, to wielu ludzi chorych szybko by wyszło z choroby; jednak tak nie jest. WG. mnie to najgorsi, nie douczeni lenie i obiboki; przepraszam niektórych super psychiatrów. Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, zanim człowiek pozna przyczynę chorób psychicznych.

Odpowiedz
~Oczy
~Oczy 7 miesięcy temu

Na litosc Boska! Cisnienie moze swiadczyc o chorobie psychicznej, bol glowy o raku jelita, swedzenie lewego posladka o cukrzycy, a pieczenie w cewce moczowej jest niechybnie oznaka grozacego w kazdej chwili zawalu serca! BZDETY tu wypisujecie i produkujecie na sile hypochondrykow!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Grzyby trujące zawierające amanitynę

Grzyby trujące zawierające amanitynę Odtwórz wideo

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego jedne grzyby są smaczne i jadalne, a inne powodują niebezpieczne dla zdrowia i życia zatrucia? Wszystko przez znajdujące się w leśnych skarbach toksyczne substancje, z których najbardziej groźną dla człowieka...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...

Ciąża i dziecko

Lubczyk - ziele miłości

Lubczyk - ziele miłości

Zdrowie z natury Liście lubczyku nie tylko dodają aromatu potrawom, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie. Popularne zioło od wieków wykorzystywane jest jako naturalne remedium na wiele dolegliwości. Pozytywnie działa na układ pokarmowy, moczowy...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Freekeh, czyli zielone ziarno pszenicy

Poznaj freekeh Freekeh (inaczej frikeh, freekah czy farik), to inna nazwa zielonego ziarna pszenicy - produktu znanego najbardziej w Środkowo-Wschodniej i Północnej Afryce oraz krajach arabskich. Jest to jeden z rodzajów gruboziarnistej kaszy produkowanej...

Ciąża i dziecko

Nocne moczenie - jak pomóc dziecku?

Nocne moczenie - jak pomóc dziecku?

Czy nocne moczenie dziecka powinno budzić niepokój? Moczenie nocne jest często normalną częścią dorastania. Większość dzieci moczy się w nocy mniej (...) więcej do 3 roku życia. Sporadycznie dolegliwości te mogą utrzymywać...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...