Trwa ładowanie...

Czy tętno i ciśnienie krwi nastolatków mają związek z chorobami psychicznymi?

Avatar placeholder
28.12.2018 14:21
Czy tętno i ciśnienie krwi nastolatków mają związek z chorobami psychicznymi?
Czy tętno i ciśnienie krwi nastolatków mają związek z chorobami psychicznymi?

Nowe badanie sugeruje, że ryzyko przyszłych zaburzeń psychicznych u ludzi może być związane z wyższym niż przeciętne tętnem i ciśnieniem krwi w wieku kilkunastu lat.

Młodzi mężczyźni z podwyższonymi, ale nie wykraczającymi poza normy tętnem spoczynkowym oraz ciśnieniem krwi, wydają się bardziej narażeni na rozwój chorób psychicznych w późniejszym życiu. Dotyczy to m.in. zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, lęków i schizofrenii.

"Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że choroby psychiczne są chorobami mózgu, a nasz ośrodkowy układ nerwowy, który przekazuje sygnały mózgowe, reguluje funkcje autonomiczne" - powiedział dr Victor Fornari, dyrektor oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu Zucker Hillside w Glen Oaks, w stanie Nowy Jork.

"Jeśli dzieci mają zwiększone ryzyko chorób psychicznych, może to mieć jakiś związek z różnicami w sposobie regulowania autonomicznego układu nerwowego " - powiedział Fornari, który nie brał udziału w badaniu.

Zobacz film
Zaburzenia psychiczne w dorosłym życiu mogą być związane z podwyższonym tętnem i ciśnieniem krwi w młodości
Zaburzenia psychiczne w dorosłym życiu mogą być związane z podwyższonym tętnem i ciśnieniem krwi w młodości (Shutterstock)

Ze względu na sposób przeprowadzenia badania, naukowcy z Finlandii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych nie mogą udowodnić bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie zależność.

Badacze przyjrzeli się informacjom zdrowotnym na temat ponad miliona Szwedów, których tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi mierzono, gdy zostali wcieleni do wojska w latach 1969 a następnie w 2010 roku. Średnia wieku badanych przy pierwszym pomiarze wynosiła 18 lat.

Zespół badawczy porównał początkowe wartości z danymi na temat zdrowia tych osób zebranymi w ciągu kilkudziesięciu lat, które obejmowały również diagnozy choroby psychicznej.

W porównaniu do rówieśników z tętnem poniżej 62 uderzeń na minutę, młodzi mężczyźni z tętnem spoczynkowym powyżej 82 uderzeń na minutę mieli o 69 proc. zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, o 21 proc. - schizofrenii i o 18 proc. - zaburzeń lękowych.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Naukowcy poinformowali, że znaleźli podobne zależności pomiędzy podwyższonym ciśnieniem krwi a ryzykiem choroby psychicznej.

Na przykład, mężczyźni z ciśnieniem rozkurczowym większym niż 77 mm Hg mieli o 30-40 proc. wyższe ryzyko zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych niż ci z wartością niższą niż 60 mm Hg.

Co więcej, okazało się, że każdy wzrost częstość akcji serca o 10 jednostek w stanie spoczynku związany był ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne i schizofrenia.

Wyniki badań zostały opublikowane w "JAMA Psychiatry".

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty.

zobacz galerię

"Lekarze podejrzewali, że zaburzenia lękowe mogą przyczynić się do zwiększenia częstości akcji serca lub wysokiego ciśnienia krwi ze względu na stres, jaki choroba psychiczna wywołuje u ludzi" - mówi dr Matthew Lorber, dyrektor psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.

"Tak zawsze uważaliśmy" - powiedział Lorber. "Jest to widoczne nawet zanim ludzie usłyszą diagnozę albo gdy ktoś wskaże im objawy schizofrenii lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych - ich tętno spoczynkowe i ciśnienie krwi są już podwyższone, jakby był to marker zbliżających się zaburzeń".

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi

zobacz galerię

Lorber i Fornari zgodnie stwierdzili, że badanie nie może udowodnić związku lub wykazać, w jaki sposób działa ta zależność.

Lorber nazywa to dylematem typu "jajko czy kura" - czy podwyższone tętno i ciśnienie krwi przyczyniają się do powstawania chorób psychicznych, czy też są jedynie wczesnym objawem rozwijających się zaburzeń?

"Jest to ważne odkrycie, ponieważ staramy się znaleźć biologiczne związki, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zaburzenia" - powiedział Fornari. "Tak naprawdę, to badania mobilizują, aby nadal szukać odpowiedzi, ponieważ zdaje się, że istnieje jakiś związek, ale jest on trudny do określenia".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze