Czy ucho wewnętrzne ma wpływ na zaburzenia równowagi?

Jak wskazują najnowsze badania naukowców z Massachusetts, układ przedsionkowy będący częścią ucha wewnętrznego pogarsza swoją funkcję blisko dwukrotnie w ciągu 10 lat od 40 roku życia. Ma to swoje konsekwencje w odbieraniu informacji o położeniu ciała i orientacji przestrzennej. Wyniki zostały opublikowane w magazynie „Frontiers in Neurology”.

Jak zaznacza profesor otolaryngologii z Uniwersytetu Harvard: „zwiększone zaburzenia są silnie związane z gorszym balansem ciała, który z kolei zwiększa ryzyko upadków”.

Statystycznie ponad połowa populacji zgłosi się do lekarza w związku z pewnymi objawami, które mogą mieć podłoże w zaburzeniach dotyczących układu przedsionkowego (takie jak nudnościzawroty głowy, zaburzenia balansu czy też zamazany wzrok).

Czym jest układ przedsionkowy? To część ucha wewnętrznego, odpowiedzialna za odbiór informacji na temat położenia ciała, balansu i orientacji przestrzennej.

Aby określić co tak naprawdę wpływa na jego funkcje, naukowcy postanowili zbadać ponad 100 zdrowych osób w wieku 18-80 lat, analizując ich potencjały, to znaczy najmniejsze sygnały, które mogą spowodować wrażenie odbioru informacji na przykład o położeniu ciała. Analizie zostały poddane również takie czynniki, jak płeć czy też wiek.

O ile nie znaleziono znaczących różnić wśród kobiet i mężczyzn, to już wiek powyżej 40 lat determinował pewne zmiany w postaci podwyższenia progu dla którego odbierana jest informacja. Naukowcy wykazali, ze wzrost progu dla potencjałów, są silnie związane z niepowodzeniem testu dla balansu.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy tryb życia, któregoś dnia przyjdzie im za to zapłacić....

Wniosek jest jeden - wraz ze wzrostem zaburzenia funkcji układu przedsionkowego wzrasta ryzyko upadków. Badacze podejrzewają, że tylko w Stanach Zjednoczonych zaburzenia w uchu wewnętrznym mogą być odpowiedzialne za ponad 150 tysięcy zgonów rocznie.

Idąc tym tokiem rozumowania, byłaby to trzecia z kolei przyczyna zgonów po chorobach serca i nowotworach. Najnowsze doniesienia zapalają również światło w tunelu w kwestii dostępnych metod terapeutycznych dla zaburzeń układu ucha wewnętrznego.

Oczywiście przedstawione badania mają duże znaczenie w patogenezie upadków. Przyczyny, które mogą do nich prowadzić mogą być różne, włączając w to choroby układu sercowo-naczyniowego, czy też schorzenia z układu ruchu lub centralnego systemu nerwowego. Które przeważają? To zależy jakie kryteria przyjmiemy.

Analiza procentowa udziału zaburzeń układu przedsionkowego w ilości zgonów powinna stać na dalszym miejscu - nawet jeśli stanowiłaby ułamek procenta warto stworzyć procedury, ****które zapobiegną takiej sytuacji. Przedstawione badania stanowią dobry początek dla bardziej zaawansowanych analiz, które mogą przynieść bardzo dobre efekty.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...