Trwa ładowanie...

Czy ucho wewnętrzne ma wpływ na zaburzenia równowagi?

Lek. Mateusz Nawrocki
29.11.2016 19:42
Czy ucho wewnętrzne ma wpływ na zaburzenia równowagi?
Czy ucho wewnętrzne ma wpływ na zaburzenia równowagi?

Jak wskazują najnowsze badania naukowców z Massachusetts, układ przedsionkowy będący częścią ucha wewnętrznego pogarsza swoją funkcję blisko dwukrotnie w ciągu 10 lat od 40 roku życia. Ma to swoje konsekwencje w odbieraniu informacji o położeniu ciała i orientacji przestrzennej. Wyniki zostały opublikowane w magazynie „Frontiers in Neurology”.

Jak zaznacza profesor otolaryngologii z Uniwersytetu Harvard: „zwiększone zaburzenia są silnie związane z gorszym balansem ciała, który z kolei zwiększa ryzyko upadków”.

Statystycznie ponad połowa populacji zgłosi się do lekarza w związku z pewnymi objawami, które mogą mieć podłoże w zaburzeniach dotyczących układu przedsionkowego (takie jak nudnościzawroty głowy, zaburzenia balansu czy też zamazany wzrok).

Ucho wewnętrzne odpowiada nie tylko za odbiór bodźców słuchowym
Ucho wewnętrzne odpowiada nie tylko za odbiór bodźców słuchowym (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Czym jest układ przedsionkowy? To część ucha wewnętrznego, odpowiedzialna za odbiór informacji na temat położenia ciała, balansu i orientacji przestrzennej.

Aby określić co tak naprawdę wpływa na jego funkcje, naukowcy postanowili zbadać ponad 100 zdrowych osób w wieku 18-80 lat, analizując ich potencjały, to znaczy najmniejsze sygnały, które mogą spowodować wrażenie odbioru informacji na przykład o położeniu ciała. Analizie zostały poddane również takie czynniki, jak płeć czy też wiek.

O ile nie znaleziono znaczących różnić wśród kobiet i mężczyzn, to już wiek powyżej 40 lat determinował pewne zmiany w postaci podwyższenia progu dla którego odbierana jest informacja. Naukowcy wykazali, ze wzrost progu dla potencjałów, są silnie związane z niepowodzeniem testu dla balansu.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

Wniosek jest jeden - wraz ze wzrostem zaburzenia funkcji układu przedsionkowego wzrasta ryzyko upadków. Badacze podejrzewają, że tylko w Stanach Zjednoczonych zaburzenia w uchu wewnętrznym mogą być odpowiedzialne za ponad 150 tysięcy zgonów rocznie.

Idąc tym tokiem rozumowania, byłaby to trzecia z kolei przyczyna zgonów po chorobach serca i nowotworach. Najnowsze doniesienia zapalają również światło w tunelu w kwestii dostępnych metod terapeutycznych dla zaburzeń układu ucha wewnętrznego.

Oczywiście przedstawione badania mają duże znaczenie w patogenezie upadków. Przyczyny, które mogą do nich prowadzić mogą być różne, włączając w to choroby układu sercowo-naczyniowego, czy też schorzenia z układu ruchu lub centralnego systemu nerwowego. Które przeważają? To zależy jakie kryteria przyjmiemy.

Analiza procentowa udziału zaburzeń układu przedsionkowego w ilości zgonów powinna stać na dalszym miejscu - nawet jeśli stanowiłaby ułamek procenta warto stworzyć procedury, ****które zapobiegną takiej sytuacji. Przedstawione badania stanowią dobry początek dla bardziej zaawansowanych analiz, które mogą przynieść bardzo dobre efekty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze