Trwa ładowanie...

Czy umiarkowane spożywanie alkoholu może zapobiec cukrzycy?

Avatar placeholder
29.11.2018 13:40
Naukowcy uważają, że umiarkowane picie alkoholu może zapobiegać cukrzycy
Naukowcy uważają, że umiarkowane picie alkoholu może zapobiegać cukrzycy (Shutterstock)

W najnowszych badaniach naukowcy sugerują, że umiarkowane spożycie alkoholu może zapobiegać cukrzycy. Pozytywny wpływ alkoholu na zdrowie został opisany w czasopiśmie "Diabetologia".

Dotychczas uważano, że alkohol spożywany w stopniu średnim lub umiarkowanym zwiększał ryzyko cukrzycy w porównaniu z abstynencją. Jednak WHO wskazuje na pozytywny wpływ rozsądnego picia alkoholu na cukrzycę, dlatego też związek ten postanowiła zbadać prof. Janne Tolstrup i jej koledzy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Południowej Danii.

Naukowcy zaczęli od zbierania danych od duńskich obywateli w wieku 18 lat i starszych. Zbiór danych obejmował 28 704 mężczyzn i 41 847 kobiet - łącznie ponad 70 000 uczestników, którzy określili swoje nawyki związane z piciem i innymi elementami stylu życia. Dane dotyczą okresu od 2007 do 2012 roku.

W trakcie badania u 859 mężczyzn i 887 kobiet stwierdzono cukrzycę.

Zobacz film: "Jak rozpoznać cukrzycę?"

Okazało się, że osoby z najmniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy to te, które zgodnie z analizą Tolstrup, pijały umiarkowanie alkohol w ciągu tygodnia.

Co do ilości wykazano, że 14 napojów alkoholowych każdego tygodnia dla mężczyzn i 9 dla kobiet dało najlepsze wyniki: zmniejszenie ryzyka cukrzycy o 43 proc. i 58 proc., w porównaniu do osób niepijących.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

Tolstrup podkreśla jednak, że wyniki dotyczą ryzyka cukrzycy w ciągu 5 lat trwania badania. Podejrzewa ona, że dłuższy czas obserwacji mógłby wpłynąć na jego przebieg, a nawyki picia i styl życia uczestników uległby zmianie, co zaburzyłoby wyniki.

Na podstawie zebranych danych stwierdzono, że alkohol spożywany 3-4 razy w tygodniu najbardziej obniża ryzyko cukrzycy. Naukowcy przeanalizowali również wpływ określonych rodzajów alkoholu na prawdopodobieństwo uniknięcia choroby.

Wówczas okazało się, że mężczyźni pijący od 1 do 6 piw w tygodniu mieli niższe ryzyko cukrzycy o 21 proc., w porównaniu do mężczyzn, którzy pili tylko jedno piwo tygodniowo.

U kobiet związek pomiędzy piwem i cukrzycą nie był jasny, ponieważ aż 70 proc. kobiet piło wino, a nie piwo. Również związek pomiędzy cukrzycą u mężczyzn i spożywaniem mocnych alkoholi był niejednoznaczny. Tolstrup zauważa jednak, że ludzie na ogół piją mniej mocnych alkoholi, co zaburzało wyniki.

Na podstawie liczby osób pijących wino, zespół stwierdził, że umiarkowane lub nawet wysokie spożycie wina wiąże się z mniejszym ryzykiem cukrzycy.

Mężczyźni i kobiety, którzy pili co najmniej siedem kieliszków wina każdego tygodnia, mieli niższe ryzyko cukrzycy o 25-30 proc. w porównaniu z tymi, którzy piją mniej niż jeden kieliszek.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Na potencjalne zalety czerwonego wina w przypadku cukrzycy i zawału serca wskazują również Dr. Etto Eringa i Dr. EH Serné z Uniwersytetu w Amsterdamie. Według nich to propozycja rozwiązania tzw. francuskiego paradoksu (niskie ryzyko zawału serca i cukrzycy we Francji pomimo wysokiego spożycia tłuszczów nasyconych, np. w postaci sera).

Jednak według nich pozytywny wpływ czerwonego wina na zdrowie dotyczy jedynie ludzi prowadzących zdrowy styl życia, którzy piją czerwone wino, ale w umiarkowany sposób. Eringa i Serné zauważają również, że osoby, które piły alkohol w duńskim badaniu stosowały zdrowszą dietę i miały niskie BMI.

Dr William T. Cefalu, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Cukrzycy, powiedział, że główne zalety tego nowego badania dotyczą dużej liczby osób badanych, ale jego słabością jest brak kontroli nad takimi czynnikami ryzyka, jak np. dieta. Przypomina on również, że wśród osób z cukrzycą, nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększenia masy ciała.

Dlatego nie zaleca on, aby osoby cierpiące na cukrzycę lub będące w grupie ryzyka piły alkohol. Jednak jeśli piją, muszą pamiętać, że tylko umiarkowana konsumpcja jest uznawana za ogólnie bezpieczną i przynoszącą potencjalne korzyści.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze