Trwa ładowanie...

Czy użytkownicy Androidów i iOS-ów mają różne osobowości?

Avatar placeholder
28.12.2018 13:32
Czy użytkownicy Androidów i iOS-ów mają różne osobowości?
Czy użytkownicy Androidów i iOS-ów mają różne osobowości?

Urządzenia z systemami Android i iOS obecnie dominują na globalnym rynku smartfonów. Choć obydwa oferują podobne funkcjonalności, ich kampanie marketingowe trafiają do różnych segmentów konsumentów. Dzięki nowym badaniom wiemy, że użytkowników iPhone'ów i innych smartfonów różni także osobowość.

Jak wynika z raportu Digital in 2016, aż 3,79 mld ludzi na świecie posiada telefon komórkowy. Ze smartfonów korzysta 59 proc. dorosłych Polaków.

Rynek smartfonów jest podzielony pomiędzy urządzeniami z systemami operacyjnymi Android i iOS. Pomimo rosnącej popularności iPhone'ów, nieprędko wyprzedzą one swojego największego rywala, który zdominował rynek (87,6 proc.).

Choć urządzenia Android i iOS są funkcjonalnie bardzo podobne, ich kampanie marketingowe są odmienne.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"
Smartfon, jakiego używamy, zdradza naszą osobowość
Smartfon, jakiego używamy, zdradza naszą osobowość (Shutterstock)

Nowe badania psychologiczne miały na celu odkryć różnice osobowościowe między użytkownikami iPhone’ów i Androidów.

1. Smartfon prawdę ci powie

Badanie było wynikiem współpracy pomiędzy uniwersytetami w Lincoln, Lancaster i Hertfordshire, które znajdują się w Wielkiej Brytanii. Objęło 500 uczestników. Mieli oni odpowiedzieć na zestaw pytań o sobie i o postawę wobec swojego smartfona.

Porównanie wykazało, że ponad dwukrotnie częściej użytkownikami iPhone’ów są kobiety. Dodatkowo, ich posiadacze częściej postrzegali swoje smartfony jako symbol statusu społecznego niż osoby posiadające urządzenia z systemem Android.

Zobacz także

Badanie wykazało istotne różnice w osobowości. Użytkownicy iPhone’ów są bowiem mniej uczciwi i pokorni, za to bardziej emocjonalni. Częściej niż posiadacze innych smartfonów byli oni ekstrawertyczni.

Z kolei statystyczny użytkownik Androida jest częściej starszym mężczyzną, który jest mniej zainteresowany okazywaniem bogactwa i statusu społecznego. Wśród kluczowych różnic osobowościowych pomiędzy posiadaczami telefonów z różnymi systemami operacyjnymi wyróżniono uczciwość i zgodność.

Osoby używające Androida były również mniej skłonne do tego, by złamać zasady dla osobistego zysku.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Cyberpsychology, Behaviour, and Social Networking”.

Przeczytaj koniecznie

2. Program komputerowy przewiduje wybór smartfona

Na podstawie tych ustaleń, naukowcy byli w stanie zaprojektować i przetestować program komputerowy, którego celem jest przewidywanie, jaki rodzaj smartfona wybierze dana osoba.

Podczas badania model komputerowy prognozował, na jakie własności smartfona zwrócą uwagę poszczególne osoby.

"W tym badaniu po raz pierwszy pokazujemy, że wybór danego systemu operacyjnego na smartfonie może dostarczyć przydatnych wskazówek, jeśli chodzi o przewidywanie osobowości i innych indywidualnych cech właścicieli” – mówi współautor badania, dr David Ellis z Uniwersytetu w Lancaster.

Heather Shaw, współautorka badania, dodaje, że smartfony stają się cyfrowym odzwierciedleniem użytkownika. Dlatego też nie lubimy, gdy inni używają naszych telefonów - mogą one ujawniać wiele informacji o nas samych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze