Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można stosować depilację?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:38

W czasie ciąży wiele kobiet zauważa u siebie wzmożony porost włosów na ciele. Zjawisko to mija w ciągu pół roku po porodzie, jednak niektóre ciężarne nie chcą tak długo czekać i decydują się na depilację. Usunięcie zbędnego owłosienia maszynką do golenia nie nastręcza trudności, ponieważ jest to bezbolesna metoda działająca tylko na zewnętrzną część włosa. Depilacja woskiem jest zabiegiem bolesnym, za to pozwala dłużej cieszyć się efektem gładkich nóg. Z kolei kremy do depilacji mogą wywołać reakcję alergiczną.

1. Czy w ciąży można stosować depilację woskiem?

Nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwość depilacji woskiem w czasie ciąży. Mimo to niewiele kobiet w ciąży decyduje się na depilację. Wynika to z faktu, że skóra u ciężarnych staje się bardziej wrażliwa z powodu zmian hormonalnych zachodzących w ciele. Ponadto przepływ krwi jest większy, w związku z tym depilacja woskiemmoże być bardziej bolesna niż zazwyczaj.

Depilacja nóg
Depilacja nóg

Przed zabiegiem depilacji woskiem w salonie kosmetycznym należy poinformować kosmetyczkę o ciąży.

zobacz galerię

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Większe jest też ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych, dlatego zaleca się kobietom wypróbowanie niewielkiej ilości wosku na małym odcinku, aby przekonać się, czy są w stanie znieść depilację na większym obszarze ciała. Przed depilacją woskiem w salonie kosmetycznym należy poinformować kosmetyczkę o ciąży. Domowe woskowanie może być utrudnione pod koniec ciąży, ponieważ ciężarna może nie dosięgnąć niektórych części ciała.

2. Czy w ciąży można stosować elektrolizę i kremy do depilacji?

Wielu specjalistów odradza wykonywanie elektrolizy (jedna z metod usuwania zbędnego owłosienia). Jeśli kobieta w ciąży decyduje się na elektrolizę, warto podjąć pewne kroki w kierunku zminimalizowania ewentualnych zagrożeń. Nie należy wykonywać zabiegu na piersiach, brzuchu i podbrzuszu, a najlepiej odłożyć ten zabieg na czas po urodzeniu dziecka i zakończeniu laktacji.

Kremy do depilacji nie stanowią zagrożenia dla kobiet w ciąży, ale istnieje ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry. Kremy do depilacji działają na zasadzie łamania włosów środkami chemicznymi, które mają zwykle mocny, nieprzyjemny zapach. Dlatego też do kremów dodawane są środki zapachowe, których zadaniem jest maskowanie zapachu chemikaliów. Środki te mogą powodować reakcję alergiczną i podrażniać skórę. W związku z tym kremy do depilacji nie są polecane ciężarnym. Kobieta w ciąży, która nie chce zrezygnować z kremów do depilacji, powinna trzymać się zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Kremów do depilacji nie wolno aplikować na twarz lub podrażnioną skórę, należy także unikać okolic brzuszka. Istotny jest także właściwy dobór kremu, powinien on być przeznaczony do cery wrażliwej. Nie wolno zapominać o wykonaniu próby, aby przekonać się, czy dany produkt nie uczula. Depilację należy przeprowadzić w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Czy w ciąży można stosować depilację?
Czy w ciąży można stosować depilację? (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza