Trwa ładowanie...

Czy warto rzucić wszystko i wyjechać?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których czujemy się przyparci do muru. Nieudany związek, problemy z pracą, skomplikowane relacje rodzinne lub zbyt szybkie tempo życia sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, czy miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy rzeczywiście jest nam przeznaczone. Nabieramy coraz większej ochoty, by zostawić wszystko za plecami i po prostu wyjechać. Czy warto to zrobić?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

spis treści

1. Trudna decyzja?

O skłonnościach do podejmowania ryzyka decyduje nasza osobowość, a konkretnie poziom lęku. Osobom, które odczuwają go w niewielkim stopniu, o wiele łatwiej jest podjąć tak trudną decyzję, gdyż nie skupiają się one tylko i wyłącznie na zagrożeniach, jakie mogą się z nią wiązać. Dodatkowym ułatwieniem jest umiejętność przewidywania skutków własnych działań, która zmniejsza dyskomfort związany z koniecznością poradzenia sobie w nowym otoczeniu. Podjęcie ryzyka staje się łatwiejsze także wtedy, gdy poniesione przez nasz koszty nie są wyższe od wartości celu, który obraliśmy. Osobie bardzo blisko związanej z rodziną znacznie trudniej będzie wyjechać na drugi koniec świata niż komuś, dla kogo priorytetem jest kariera.

2. Kalkulator zysków i strat

Zanim zdecydujemy się na tak kategoryczny krok, warto zastanowić się, czy całkowita zmiana otoczenia rzeczywiście okaże się na dłuższą metę właściwym rozwiązaniem. Potrzeba odmiany w życiu nie może stać się jednocześnie ucieczką od problemów. Świadomość, że pozostawiliśmy za sobą nierozwiązane sprawy wcale nie wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Przeciwnie, może wzbudzić wyrzuty sumienia i wyryć głęboką rysę na naszym poczuciu wartości siebie. Warto zadać sobie proste pytanie: ”Czy dałem z siebie wszystko, by sprostać wyzwaniu?”. Jeśli jednak potrzeba zmiany wynika z bezinteresownej chęci poznania czegoś nowego, nawet kosztem dotychczasowego, być może monotonnego życia, nie wahajmy się spełnić marzeń. Uczynili tak Magda i Tomek – „zwykłe małżeństwo w niezwykłym świecie” – jak sami o sobie mówią. Diametralna zmiana, jaka zaszła w ich życiu to skutek błyskawicznej decyzji: „Jakoś tak nam się pewnego piątku w drodze do pracy nudziło i wpadliśmy na genialny pomysł, żeby rzucić to wszystko, spakować się w dwa plecaki i powłóczyć to tu to tam. Wielu nie wierzyło, że nam się uda. A jednak!” – relacjonują na swoim blogu „z2strony” ludzie, którzy wstali zza biurek, zrzucili pracownicze uniformy i dali się ponieść przygodzie. Decyzja o pozostawieniu dotychczasowego życia nie należy do najłatwiejszych. Zanim ją podejmiemy, zastanówmy się, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na taką rewolucję. Jeżeli głód zmiany jest silniejszy od nas, najwyższa pora, by zaspokoić go kęsem przygody.

Nasi forumowicze także zastanawiają się, czy warto „zacząć wszystko od nowa”. Sprawdź!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.