Trwa ładowanie...

Czy wykrycie raka za pomocą testów z krwi jest możliwe?

Lek. Mateusz Nawrocki
06.11.2016 18:08
Czy wykrycie raka za pomocą testów z krwi jest możliwe?
Czy wykrycie raka za pomocą testów z krwi jest możliwe?

Powiększając cząsteczki molekularne krwi 1500 razy i znakowanie ich fluorescencyjnie może ułatwić identyfikację nowotworu i określenie czy leczenie jest efektywne - takie są wyniki eksperymentów z Uniwersytetu Uppsala.

Czy jest szansa i nowa nadzieja w onkologii? To pokaże czas, jednak wyniki obecnych badań są imponujące i pozwalają spojrzeć na temat z nutą optymizmu.

„Moja metoda pozwoliłaby wykorzystać proste badanie krwi w celu dokładnego określenia pewnych postaci raka, takich jak białaczka czy też rak prostaty. Ułatwiłoby to pracę personelu szpitala, ale i życie pacjentom.

W niektórych przypadkach ważna jest również korzyść finansowa - wprowadzenie nowych metod przyczyniłoby się do obniżenia kosztów obecnych procedur” - zaznacza Liza Löf, pracownik naukowy z Zakładi Immunologii, Genetyki i Patologii na Uniwersytecie Uppsala.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Techniki molekularne to przyszłość medycyny
Techniki molekularne to przyszłość medycyny (123RF)

W swoich najnowszych eksperymentach, Liza Löf rozwinęła sprawdzoną metodę medycyny molekularnej (PLA), która została opracowana właśnie na tamtejszym Uniwersytecie.

Do tej pory jednak, ten sposób badań był wykorzystywany do określenia wzajemnego oddziaływania na siebie molekuły. Jakie ma to znaczenie w diagnostyce nowotworów? Zgodnie z założeniami Lizy Löf  we krwi występują mikropęcherzyki, które emitowane są z różnych tkanek, w tym tkanek nowotworowych.

Idąc tym tropem, pacjent z chorobą nowotworową może mieć owe pęcherzyki we krwi, które mogą być identyfikowane i oznaczane ilościowo. Metodę tę można wykorzystać również do monitorowania efektów leczenia. Taka procedura mogłaby uprościć diagnostykę i kontrolę pacjentów.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek

zobacz galerię

To rewolucyjna metoda dotycząca znakowania pęcherzyków. „Dotychczas problem tkwił w wielkości pęcherzyków - były bardzo małe. Ich powiększenie i oznaczenie kolorystyczne daje lepsze możliwości ich pojedynczego oglądania i klasyfikowania do odpowiednich chorób” - zaznacza Lizy Löf.

Jak dodaje, „moje badania miały na celu rozwiązanie wielu problemów, które istnieją dzisiaj na poziomie leczenia, wykorzystując techniki molekularne. Eksperymenty były prowadzone we współpracy z lekarzami pracującymi z chorymi cierpiącymi na białaczkę."

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze