Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Czy zabiegi chirurgii plastycznej redukują rozstępy?

Czy zabiegi chirurgii plastycznej redukują rozstępy?
Czy zabiegi chirurgii plastycznej redukują rozstępy?

Rozstępy z reguły tworzą się na powierzchni skóry w trakcie gwałtownego wzrostu bądź spadku wagi ciała. Są to linijne zmiany, które mają barwę koralowo-czerwoną bądź jasno-perłową. Często zmiany te pojawiają się u kobiet w trakcie ciąży. Jest to wynik nadmiernego rozciągania skóry. Popularne miejsca, w których tworzą się rozstępy to piersi, uda, biodra i pośladki. U mężczyzn zmiany te z reguły tworzą się w wyniku intensywnych treningów powodujących gwałtowny wzrost masy ciała.

1. Sposoby spłycania rozstępów

Inną przyczyną, która jest odpowiedzialna za tworzenie się rozstępów, są zmiany hormonalne w organizmie. Regularne nawilżanie skóry i smarowanie jej balsamami odżywczymi jest dobrą profilaktyką przeciwko rozstępom. Istnieje wiele rozmaitych metod redukujących rozstępy. Najbardziej popularne to:

  • Abdominoplastyka – jest to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry znajdującego się w obrębie brzucha. W trakcie plastyki brzucha usuwany jest również nadmiar tkanki tłuszczowej. Podczas takiego zabiegu korygującego możliwe jest usunięcie rozstępów zlokalizowanych w tej partii ciała.
  • Peelingi chemiczne – zabieg polega na wykorzystaniu roztworów chemicznych o wysokim stężeniu, działających złuszczająco. W efekcie dochodzi do intensywnego złuszczania głębokich warstw naskórka i zredukowania widoczności rozstępów. Jest to jedna z najmniej bolesnych form chirurgii plastycznej, która umożliwia redukcję rozstępów.
  • Leczenie laserowe rozstępów – z reguły zabiegi laserowe wykonuje się na partiach ciała takich jak uda i ramiona. Światło lasera koncentruje się w obrębie partii skóry, na której powierzchni utworzył się rozstęp. Zabieg taki stymuluje produkcję kolagenu i odnowę skóry. W efekcie można skorygować defekty skórne takie jak rozstępy. Efekt końcowy jest zależny od czynników takich jak wiek, stan skóry oraz nasilenie rozstępów.
  • Dermabrazja mechaniczna – jest to zabieg, która pomaga zlikwidować rozstępy, ale jedynie na małej powierzchni skóry. Z tego względu dermabrazja nie jest polecana w przypadku kobiet, które mają problem z dość rozległymi zmianami. Zabieg wykonuje się w przypadku jasnych rozstępów. Z reguły dermabrazja nie powoduje komplikacji zdrowotnych.
  • Na rynku istnieją różnorodne maści i kremy na rozstępy, ale zazwyczaj efekty ich działania nie są zadowalające. Preparaty te delikatnie rozjaśniają skórę i mogą zredukować rozstępy, ale jedynie te, które są w pierwszej fazie tworzenia i mają kolor purpurowo-czerwony. Kremy na rozstępy to doskonała profilaktyka rozstępów. Uelastyczniają one skórę i uodporniają ją na czynniki takie jak np. nadmierne rozciąganie.

Obecnie postępy medycyny są tak duże, że można za pomocą rozmaitych zabiegów skorygować lub całkowicie zlikwidować rozstępy. Przed wyborem metody warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę do typu i nasilenia zmian skórnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze