Trwa ładowanie...

Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych

Jednym z podstawowych pytań o daną metodę antykoncepcji jest pytanie o jej skuteczność. Ta kwestia nie budzi najmniejszych wątpliwości w przypadku zastrzyków hormonalnych, które są obok pigułek antykoncepcyjnych jedną z najbardziej efektywnych i nowoczesnych metod kontroli płodności. Jeśli masz problem z pamiętaniem o tabletce antykoncepcyjnej, zastanów się czy dla ciebie nie byłyby wygodniejsze zastrzyki hormonalne. O nich należy pamiętać zaledwie raz na trzy miesiące.

Zobacz film: "Fakty na temat seksu"

1. Czy zastrzyki hormonalne są skuteczne?

Zastrzyki antykoncepcyjne przyjmuje się raz na trzy miesiące. Ich skuteczność to 99,7%, co oznacza, że w ciążę zajdą 3 na tysiąc kobiet w ciągu roku. Zastrzyk jest metodą hormonalną o średniej długości działania, zapewniającą skuteczną antykoncepcję bez potrzeby codziennego przyjmowania dawki leku. Dostępny zastrzyk trzymiesięczny zawierający wyłącznie progestagen jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie tolerują estrogenów lub karmią dziecko piersią.

Zastrzyki antykoncepcyjne wydają się skuteczną i wygodną metodą. Nie wymuszają dyscypliny w codziennym stosowaniu, nie hamują laktacji i są zalecane kobietom, które nie mogą z przyczyn zdrowotnych przyjmować środków z estrogenami.

2. Kto nie powinien stosować zastrzyków antykoncepcyjnych?

Trzeba jednak zaznaczy, że u niektórych kobiet podczas stosowania tej metody, miesiączki stają się nieregularne lub całkowicie ustają. Czasem następuje zwiększenie masy ciała. U niektórych pań występują również bóle lub zawroty głowy i trądzikowe zmiany skórne. Powrót regularnych miesiączek i płodności obserwuje się nawet po upływie roku od zaprzestania przyjmowania zastrzyków.

Zastrzyki hormonalne to niezbyt dobre rozwiązanie dla kobiet, u których zdiagnozowano raka macicy lub piersi, pierwotny nowotwór wątroby, ciążę, choroby wątroby, długotrwałe unieruchomienie lub znajdujących się 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Nie są one wskazane również przy chorobie zakrzepowo-zatorowej (tzw. zakrzepicy), nowotworach estrogenozależnych, cukrzycy, kamicy pęcherzyka żółciowego, nie powinny ich brać kobiety, które depresją reagują na środki antykoncepcyjne. Inne przeciwwskazania to: nierozpoznane, nieprawidłowe krwawienia z macicy, laktacja, hiperlipidemia, niektóre zaburzenia psychiczne. Unikać tabletek powinny kobiety po wszczepieniu sztucznych zastawek. Hormonalne metody są nadal popularne. Wobec tego postarano się o nowe rozwiązanie na miarę XXI wieku - metodę dośc wygodną - zastrzyki trzymiesięczne zamiast doustnej antykoncepcji. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i skonsultować się z lekarzem przed wyborem tej skutecznej opcji antykoncepcji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.