Zagrożenia związane z żylakami

Żylaki, jako nadmierne poszerzenia naczyń żylnych, stanowią problem zarówno kosmetyczny, jak i zdrowotny. Ponieważ najczęściej dotyczą one układu żył powierzchownych kończyn dolnych, są one doskonale widoczne jako sieć niebieskawych, poszerzonych i krętych naczyń. Daje to niezbyt estetyczny wygląd skóry podudzi. Jednak to nie kosmetyka jest w tym przypadku najważniejsza. Często zapomina się, że żylak to patologiczna struktura, w której w każdej chwili może dojść do wytworzenia stanu zapalnego albo innej patologii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Żylaki kończyn dolnych

W przypadku zapalenia żylaków kończyn dolnych szczególnie niepokojące jest ryzyko nadkażenia tego stanu zapalnego przez bakterie – drogą krwiopochodną lub ze skóry. Wewnątrz żylaka w sposób naturalny krew zwalnia swój bieg, a ryzyko wytworzenia skrzepliny znacznie wzrasta. Wykrzepiona krew to natomiast znakomita pożywka dla bakterii.

Aby znajdujące się we krwi bakterie „skolonizowały” patologiczne poszerzenie żylne, nie jest potrzebna duża infekcja – wystarczy niewielkie ognisko bakterii w jamie ustnej. Taki nadkażony żylak powoduje bolesne zgrubienia pod skórą, a zaniedbany – trudno gojące się owrzodzenia. Owrzodzenia te są powodem trudności w gojeniu się skóry – czasem nawet przez wiele lat.

1.1. Owrzodzenia zmienionych żył

Owrzodzenia podudzi to schorzenie dość częste – dotyczy aż 3/4 osób cierpiących z powodu żylaków. Najczęściej taka sytuacja następuje, gdy chory zaniedba swoją dolegliwość – większość przypadków występuje na podłożu przewlekłej niewydolności żylnej, rozwijającej się przez wiele lat. Taka niewydolność to nic innego, jak występowanie objawów zastoju żylnego w kończynach dolnych – może to być delikatnie zaznaczona siateczka naczyń pod skórą, ale i właśnie masywne, trudno gojące się owrzodzenia. Takie owrzodzenia – czasem widoczne w postaci rozległych ran – nie muszą wcale powstać na podłożu przewlekłej niewydolności żylnej (choć ta jest zdecydowanie najczęstsza). Bywa, że w ten sposób manifestuje się cukrzyca (najczęściej nieleczona lub leczona nieskutecznie), a nawet uraz kończyny, do jakiego doszło w przeszłości. Dlatego właśnie u chorego z owrzodzeniami podudzi konieczna jest dokładna diagnostyka (czasem nawet w warunkach szpitalnych). Należy więc wykonać panel badań podstawowych: morfologię i zawartość cukru we krwi oraz takie badania obrazowe, jak USG kończyn dolnych – koniecznie z funkcją Doppler określającą przepływy w żyłach. Niestety, często zdarza się, że przyczyny powstawania owrzodzeń nakładają się na siebie, co zarówno komplikuje diagnostykę, jak i – przede wszystkim – przyspiesza przebieg choroby.

1.2. Zatorowość płucna

Niestety, owrzodzenie to nie najgroźniejsze powikłanie żylaków kończyn dolnych. Niestety, choć nieczęsto, zdarza się , że skrzeplina umiejscowiona w poszerzonym naczyniu żylnym oderwie się i z prądem krwi powędruje do płuc – zatykając jedno z głównych naczyń płucnych. Niestety, jest to stan zagrożenia życia. W takiej sytuacji krew nie dociera do pęcherzyków płucnych, więc nie odbywa się wymiana gazowa w płucach. W przypadku wystąpienia objawów zatorowości płucnej (niestety – dość niecharakterystycznych) u osoby z owrzodzeniami podudzi należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę. Nie jest więc tak, że żylaki podudzi są tylko problemem bólu kończyn oraz defektem kosmetycznym. To także potencjalnie groźna choroba!

2. Żylaki odbytu

Należy pamiętać, że choć żylaki kończyn dolnych są najczęstszą chorobą naczyń żylnych, to nie jedyną. Trochę rzadsze, choć również skutkujące poważnymi powikłaniami, mogą być żylaki odbytu. Schorzenie to stanowi dla pacjenta duży problem już przez swoją lokalizację. Dodatkowo jeszcze może być źródłem bardzo bolesnych stanów zapalnych. Jeśli w żylaku wytworzy się zakrzepica, to stan taki powoduje bardzo dużą bolesność zmienionego miejsca, uniemożliwiając w praktyce siedzenie. Dodatkowo, jak w przypadku żylaków kończyn dolnych, możliwe jest nadkażenie poszerzenia żylnego przez bakterie. Ze względu na lokalizację taki stan rzeczy zdarza się dość często. Z tego samego powodu owrzodzenie guzka goi się bardzo źle – nawet przez wiele miesięcy, przy utrzymujących się dolegliwościach bólowych. Jest to jedna z przyczyn, dla których hemoroidów nie należy pozostawić nieleczonymi. Inną nazwą dla żylaków odbytu są guzki krwawnicze. A to z powodu innego ich powikłania – właśnie krwawienia. Krwawienie to ma przeważnie charakter przewlekły – stale następuje upływ niewielkiej ilości krwi z żylaka. Wiadomo, że oprócz trudności w utrzymaniu higieny taka sytuacja może być nieobojętna dla zdrowia. Ponieważ chory traci jednorazowo niewielką ilość krwi, nie ma zagrożenia, że się „wykrwawi”. Często zdarza się natomiast, że przewlekłe krwawienie z hemoroidów powoduje anemię – niedokrwistość wywołaną niedoborem żelaza (które chory traci wraz z krwią). Hemoroidy to jedna z głównych przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego, więc to od nich zaczyna się diagnostykę wykrytej przypadkowo anemii. Należy wtedy rozpocząć suplementację żelaza w celu uzupełnienia niedoborów.

3. Żylaki przełyku

Potencjalnym zagrożeniem życia są powikłania żylaków przewodu pokarmowego. Ich mechanizm powstania jest odmienny od tych w kończynach dolnych. Mogą się one utworzyć na podłożu bardzo poważnej choroby, jaką jest marskość wątroby (współistnieją z nią aż w 80% przypadków). Dlatego dotyczą głównie osób długotrwale nadużywających alkohol oraz zakażonych wirusami WZW B i C. Największym zagrożeniem dla chorych jest krwawienie z żylaków przełyku. Powikłanie to jest obarczone bardzo dużą śmiertelnością – aż 30–40% – i wskaźnik ten zwiększa się wraz z każdym następnym epizodem. Pacjent po epizodzie krwawienia jest zazwyczaj w ciężkim stanie, który nierzadko powoduje konieczność wykonania rozległej operacji w celu ratowania życia. Niestety, wszelkie próby zmniejszenia ryzyka wystąpienia następnego krwotoku – farmakologiczne czy operacyjne – są umiarkowanie skuteczne. Dlatego obecność żylaków w przełyku chorego zawsze należy uważać za stan zagrożenia życia.

Następny artykuł: Żylaki a nowotwory

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy