Trwa ładowanie...

Czym jest celibat?

Celibat właściwie oznacza dobrowolną rezygnację z małżeństwa. Często rozumiany jest też jako abstynencja seksualna. Może być to pewien przejściowy etap w życiu człowieka, związany np. z zasadami wyznawanej religii. Katechizm Kościoła Katolickiego stanowi, że Narzeczeni są powołani do życia w czystości przez zachowanie wstrzemięźliwości. (...). Przejawy czułości właściwe miłości małżeńskiej powinni zachować na czas małżeństwa. (...). W pożyciu seksualnym Kościół uznaje dwa cele - przekazanie życia i umocnienie małżeńskiej miłości. Są one nierozłączne, bo człowiek - jako istota cielesno-duchowa - ma rodzić się z miłości i w niej wzrastać, a miłość małżeńska jest nie tylko płodna, ale i bardzo ważna dla rodzinnego szczęścia.

Zobacz film: "Celibat"

Z punktu widzenia Katechizmu oraz encykliki Humane Vitae wedle których stosunek seksualny powinien być otwarty na przekazanie życia. Przed ślubem natomiast katolicy powinni powstrzymać się od wszelkiej aktywności seksualnej. Jeżeli chodzi o konsekwencje biologiczne, zdrowotne, to brak aktywności seksualnej- masturbacji i stosunków- stopniowo prowadzić może do zaniku z niedoczynności, czyli osłabienia, czy wręcz zaniku reaktywności seksualnej, zmniejszenia poziomu niektórych neuroprzekaźników, czy hormonów, co może skutkować między innymi przerostem prostaty u mężczyzn, predyspozycjami do depresji, a nawet przyśpieszeniem procesów starzenia się organizmu. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, to czy wystąpią aż tak negatywne skutki abstynencji zależy od uwarunkowań genetycznych, miejsca seksu w hierarchii potrzeb danej osoby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.