Trwa ładowanie...

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry twarzy?

Avatar placeholder
24.10.2019 15:10
skóra twarzy
skóra twarzy (mat. partnera)

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to przewlekła choroba, której charakterystycznym objawem są zmiany skórne o charakterze rumieniowo-złuszczającym. Schorzenie dotyczy przede wszystkim mężczyzn przed 40 rokiem życia. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry obejmuje farmakoterapię i pielęgnację.

1. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy należy do najczęściej rozpoznawanych chorób dermatologicznych. Może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak w większości przypadków obserwuje się je u mężczyzn między 18 a 40 rokiem życia. Schorzenie ma charakter przewlekły. Przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, które mają różny czas trwania.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry twarzy nie zostały jeszcze poznane. Wiadomo, że za jej powstanie odpowiada nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Duża ilość wyprodukowanego przez nie sebum powoduje stan zapalny skóry i tworzenie się wykwitów rumieniowo-złuszczających. Rozwinięciu się choroby sprzyjają: błędy w pielęgnacji, niezdrowa dieta, nadużywanie alkoholu, stres, zaburzenia hormonalne oraz inne choroby dermatologiczne (m.in. trądzik).

2. Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry twarzy są zmiany rumieniowo-złuszczające, które pojawiają się przede wszystkim na nosie, czole, policzkach, brodzie, czyli w miejscach, gdzie jest duża ilość gruczołów łojowych. Często wykwity przyjmują postać żółtych łusek. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, świąd, stan zapalny i tłusta skóra.

3. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Kiedy pojawią się objawy łojotokowego zapalenia skóry, należy udać się do poradni dermatologicznej. Lekarz oceni skórę i wykluczy inne możliwe przyczyny dolegliwości (m.in. alergie i zakażenia bakteryjne lub grzybicze). Celem terapii jest utrzymanie jak najdłuższego okresu remisji.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Są to preparaty o działaniu miejscowym, a w przypadku dużego nasilenia objawów konieczne jest zadziałanie na cały organizm. Wówczas pacjent powinien przyjmować leki doustne.

Farmakologiczne leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy jest skuteczne tylko wtedy, gdy towarzyszy mu odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki do mycia i nawilżania powinny być bardzo delikatne, hipoalergiczne i pozbawione alkoholu etylowego. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze dla cery łojotokowej są dermokosmetyki. Warto zwrócić uwagę na to, aby w ich składzie znalazły się oleje roślinne, kwas pantotenowy, witamina E oraz gliceryna. Substancje te skutecznie łagodzą objawy łojotoku. Pielęgnacja twarzy musi odbywać się codziennie rano i wieczorem.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry może pomóc również zmiana nawyków żywieniowych. Pacjentom zalecane jest włączenie do jadłospisu świeżych warzyw, owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych, ponieważ są one cennym źródłem witamin i pierwiastków poprawiających kondycję skóry.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze