Trwa ładowanie...

Czym kierować się przy wyborze domowego oczyszczacza powietrza?

Sezon na smog możemy uznać za otwarty. Myślisz, że ciebie to nie dotyka? Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, każdego roku w Polsce na choroby wywołane przez smog umiera nawet 48 tys. osób! Na szczęście nie jesteśmy bezradni wobec tego cichego zabójcy.

1. Zanieczyszczone powietrze rujnuje twoje zdrowie

Budzisz się rano, przeciągasz i oddychasz pełną piersią. Ach! Oto przed tobą kolejny dzień pełen wyzwań! Ale czy wiesz, że nawet jeśli jeszcze nie opuściłeś łóżka, to twoje zdrowie jest narażone na atak chorobotwórczych patogenów?

Wszystko przez powietrze, którym oddychamy. Smog, kurz, pyłki – to wszystko trafia do naszych dróg oddechowych, co odbija się na naszym zdrowiu. Jak podaje Europejska Agencja Środowiska – co roku sam smog zabija 48 tys. Polaków! Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów europejskich, gdzie występuje ten problem. Jak pokazuje ostatni raport przygotowany przez HEAL (Health and Environment Alliance), gorzej jest tylko w Rumunii, Bułgarii i Serbii.

Badacze porównują wpływ smogu na organizm z paleniem papierosów. Zanieczyszczone powietrze atakuje przede wszystkim układ oddechowy, powodując astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a nawet raka płuc! Ponadto oddychanie zanieczyszczonym pyłami powietrzem odbija się na układzie krwionośnym – wzrasta ciśnienie krwi, co może skutkować zatrzymaniem akcji serca. Nie bez znaczenie jest także dla układu nerwowego. Toksyczne pyły mogą uszkodzić mózg. Stąd też zimą częściej niż zwykle pojawiają się problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, uczucie niepokoju, a nawet stany depresyjne.

I choć nie mamy wpływu na powietrze, którym oddychamy na dworze, to w naszym domu na szczęście możemy podnieść jakość powietrza. Wystarczy… odpowiedni oczyszczacz!

Takie urządzenie zresztą przydaje się nie tylko zimą. Docenią je szczególnie alergicy, którzy ciągle atakowani są przez kurz czy pyłki. Zanieczyszczone powietrze jest niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży. Ale nawet jeśli jesteś w sile wieku i cieszysz się dobrym zdrowiem, to chyba zasługujesz na to, aby oddychać zdrowym, świeżym powietrzem, prawda?

2. Czyste powietrze w twoim domu

Oczyszczacze powietrza nie należą do standardowego wyposażenia naszego domu, a szkoda, bo jak widać powyżej – mogą nas uchronić przed wieloma chorobami. Ale jak to bywa z każdym urządzeniem – lepiej dobrze przemyśleć sprawę zakupu i wybrać coś, co spełni nasze oczekiwania i zapewni odpowiednią ochronę.

Czym kierować się podczas wyboru oczyszczacza powietrza? Po pierwsze urządzenie będzie pracować cały czas, więc ważne jest, aby było ciche i energooszczędne. Nikt przecież nie zniesie stałego buczenia w domu i nie każdego stać na wysokie opłaty za energię elektryczną. Tutaj łatwo wpaść w pułapkę, dlatego wybieraj tylko sprawdzone marki, które posiadają certyfikat Energy Star. Wśród najbardziej opłacalnych w eksploatacji urządzeń numerem jeden są Wood's AL 310 i TALL 155 – szwedzkie oczyszczacze powietrza.

Istotną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę, są filtry i tu nie ma co się zastanawiać. Nowoczesne urządzenie czyszczące powinno być wyposażone w filtr HEPA, który rozprawi się z dymem, pyłkami, zarodnikami, kurzem, łupieżem zwierzęcym i innymi zarazkami, które tylko czekają, by zaatakować. Ważny też jest filtr węglowy, który pochłania przykre zapachy, np. dym.

Dobre urządzenie szybko dostarcza nam świeżego powietrza, stąd też istotny jest czynnik CADR (Clean Air Delivery Rate). Według oceny Niezależnego Stowarzyszenia Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego (Association of Home Appliance Manufacturers – AHAM) oczyszczacze Wood’s są tu bezkonkurencyjne, czego dowodem jest 10-letnia gwarancja na sprzęt.

Myślisz, że w twoim mieszkaniu nie ma już miejsca na dodatkowe urządzenie? Na rynku dostępne są nie tylko oczyszczacze stojące, ale także wiszące, które umieszczamy na ścianie, dzięki czemu nie zajmują miejsca na podłodze. Pamiętaj, że to zakup na lata, dlatego warto zainwestować w najlepszą markę na rynku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.