Czym są pieprzyki? (WIDEO)
Pieprzyki na skórze
Pieprzyki to nazwa popularna przeróżnych zmian skórnych. Używając tego określenia, można mówić o zupełnie innych, z medycznego punktu widzenia, zmianach skórnych. Dla jednych osób pieprzyk jest tylko wypukłym przebarwieniem barwnikowym na skórze, dla innych pieprzykiem jest niewypukła zmiana skórna, ale tylko ciemna.
Każda zmiana skórna o ciemniejszym kolorze, czy nazwiemy ją pieprzykiem, czy nie, jest zmianą barwnikową. A każda zmiana barwnikowa na skórze wymaga kontroli lekarskiej. Jak najszybszej wizyty u lekarza wymaga przede wszystkim taka zmiana skórna, która jest nowa lub zaczyna się zmieniać, na przykład:
- powiększać,
- grubieć,
- stawać się wklęsła,
- zmieniać kolor nierównomiernie,
- ciemnieć,
- swędzieć,
- piec,
- boleć,
- wokół pieprzyka pojawia się zaczerwienienie.
Znamiona barwnikowe mogą być szczególnie niebezpiecznie, gdyż to z ich komórek wywodzi się najbardziej zjadliwy rak skóry – czerniak złośliwy. Powyższe zmiany dotyczące znamienia oznaczają, że zmiana staje się "aktywna", ale nie musi to oznaczać pojawienia się nowotworu złośliwego. Aby to jednak stwierdzić, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który zbada zmianę i ewentualnie zleci dalsze badania, jeśli uzna, że zmiana może być groźna dla zdrowia pacjenta.
Należy pamiętać, że wcześnie wykryty czerniak jest w większości przypadków wyleczalny. Trzeba jednak zwracać uwagę nawet na niewielkie zmiany w pieprzykach na ciele, aby na czas zauważyć niebezpieczeństwo.
O pieprzykach wypowiada się specjalista chirurg onkolog, dr Zbigniew Żurawski.