Trwa ładowanie...

Czynnik von Willebranda a COVID-19. Rosyjscy naukowcy uważają, że to może być jedna z przyczyn ciężkiego przebiegu choroby

Rosyjscy badacze uważają, że zaburzenia krzepnięcia krwi mogą decydować o ciężkim przebiegu COVID-19
Rosyjscy badacze uważają, że zaburzenia krzepnięcia krwi mogą decydować o ciężkim przebiegu COVID-19 (East News)

Czynnik von Willebranda może być przyczyną różnic w przebiegu COVID-19 u pacjentów. To hipoteza postawiona przez Annę Aksonową, badaczkę z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego, która uważa, że kluczową rolę w reakcji organizmu na przebieg koronawiusa mogą odgrywać parametry związane z krwią.

1. Co to jest czynnik von Willebranda i jaką odgrywa rolę?

Czynnik von Willebranda w skrócie VWF to jeden ze składników krwi. Nazwa białka pochodzi od nazwiska fińskiego lekarza Erica Adolfa von Willebrand, który je odkrył. Czynnik warunkuje m.in. prawidłowe zlepianie się płytek krwi, co pełni kluczową rolę w krzepnięciu krwi, a tym samym tamowaniu krwawień. Choroba von Willebranda należy do wrodzonych skaz krwotocznych. Niedobór lub nieprawidłowa struktura i funkcja czynnika von Willebranda spowodowane są mutacją kodującego go genu.

I to właśnie dokładna analiza przebiegu procesu zaburzeń krzepnięcia krwi u pacjentów zakażonych koronawirusem może się okazać kluczem do rozwiązania zagadki związanej z różnicami w przebiegu choroby u poszczególnych osób. To wyniki analiz przeprowadzonych przez naukowców z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego na czele z Anną Aksenową.

2. Zaburzenia krzepnięcia krwi a przebieg COVID-19

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon o rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 775)"

Rosyjscy badacze uważają, że za ciężki przebieg zakażenia koronawirusem może odpowiadać podwyższony poziom VWF lub nadaktywność tego czynnika. Jego poziom może być uzależniony od wielu czynników.

"Po pierwsze wstępne dane pokazują, że ryzyko rozwoju COVID-19 jest nieco mniejsze u osób z grupą krwi 0, która charakteryzuje się niższym poziomem VWF. Po drugie, poziom VWF zależy od wieku: jest on zwykle niższy u dzieci niż u dorosłych i rośnie w populacji osób starszych. Może to wyjaśniać, dlaczego ryzyko związane z COVID-19 jest wyższe w populacji osób starszych. Po trzecie, poziom VWF wykazuje różnice związane z rasą i płcią: na przykład jest wyższy u mężczyzn niż u kobiet i wyższy u Afroamerykanów niż u osób rasy białej" - wyjaśnia Aksenowa.

To, zdaniem badaczki, mogłoby tłumaczyć skrajne reakcje organizmów na zakażenie koronawirusem i przypadki dramatycznego przebiegu choroby u osób młodych i wcześniej w pełni zdrowych.

3. W jaki sposób kronawirus przyczynia się do tworzenia skrzepów?

Artykuł z analizą przeprowadzoną przez Anną Aksenową został opublikowany w rosyjskim czasopiśmie naukowym "Genetyka Ekologiczna". Rosyjscy naukowcy sugerują, że namnażanie wirusów skutkuje powstawaniem mikrouszkodzeń na ściankach naczyń krwionośnych. To prowadzi do uaktywnienia czynnika von Willebranda, który w reakcji próbuje "naprawić" powstałe uszkodzenia, co może doprowadzić do zakrzepicy. To groźne zwłaszcza u osób, które już wcześniej cierpiały na zaburzenia związane z gęstością krwi.

"Sposób regulowania poziomu czynnika von Willebranda we krwi nie jest jeszcze w pełni rozpoznany, ale wiadomo, że jest on przechowywany w naczyniowych komórkach śródbłonka. Gdy tylko nastąpi uszkodzenie naczynia, wówczas w celu jego naprawienia uruchamiany jest proces krzepnięcia, w którym aktywnie uczestniczy VWF" - tłumaczy Anną Aksenowa cytowana przez Rzeczpospolitą.

"Uważam, że poziom i aktywność VWF mogą być ważnymi czynnikami prognostycznymi dla zachorowalności i śmiertelności z powodu COVID-19, a sam czynnik może mieć znaczenie w patogenezie choroby- dodaje badaczka.

Zależność między przebiegiem choroby a zaburzeniami krzepnięcia krwi zauważyli wcześniej również m.in. naukowcy z Irandii. Badacze z Irish Centre for Vascular Biology odkryli, że u części pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 pojawiały się zaburzenia krzepnięcia krwi, co zdaniem autorów badania mogło być przyczyną śmierci u części z nich.

Zobacz także: Koronawirus we krwi ozdrowieńców. Czy to oznacza ponowne zakażenie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze