Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Czyszczenie zębów

Czyszczenie zębów
Czyszczenie zębów

Białe, lśniące i zdrowe zęby to marzenie każdego. Nie wszyscy jednak mogą je zrealizować, bo piękny uśmiech jest zależny od wielu czynników. Niektórzy mają żółtą kość, która jest dużo trwalsza i trudniej poddaje się bakteriom. Białe zęby są z natury bardziej narażone na szkodliwe działanie bakterii i problemy zębowe z tym związane. Niestety, biała kość w wyniku działania różnych czynników traci swój kolor i pojawiają się przebarwienia na zębach. Wtedy konieczne staje się czyszczenie zębów.

spis treści

1. Czyszczenie zębów u dentysty

Zastanawiasz się, czy jest to konieczne. W końcu codzienne myjesz zęby, które nie powinny być brudne, a mimo to okazuje się, że musisz się udać na profesjonalne czyszczenie zębów do dentysty. Przebarwienia na zębach powstają z powodu codziennie pitej kawy, papierosów. Kamień na zębach odkłada się w wyniku nieprawidłowej diety, w której znajdują się zbyt duże ilości węglowodanów i nabiału. Zagęszczają one ślinę, a trzeba pamiętać, że skład śliny nie pozostaje bez wpływu na powstawanie kamienia nazębnego. Także nieprawidłowo leczone zęby, wady zgryzu i skłonności genetyczne mają wpływ na gromadzenie się osadu na zębach. Powstałe na zębach osad i kamień nie tylko wpływają na estetykę, ale też mogą powodować próchnicę i paradontozę. Konieczne staje się czyszczenie zębów z kamienia.

2. Zabiegi stomatologiczne czyszczenia zębów

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne zębów wykonywane w gabinecie dentystycznym to skaling i piaskowanie. W celu zwiększenia ochrony zębów dodatkowo poleca się ich lakierowanie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2.1. Skaling zębów, czyli usuwanie kamienia z zębów

Skaling to nic innego, jak czyszczenie zębów z kamienia. Brązowy nalot stanowi nie tylko defekt wizualny, ale może też wywoływać choroby dziąseł i zębów. Czyszczenie zębów z kamienia jest możliwe tylko u stomatologa. Ceny wahają się w zależności od miast oraz od ilości nagromadzonego kamienia. Usuwanie kamienia jest bezbolesne, choć pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas wykonywania zabiegu.

2.2. Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z nich osadu. Po wykonanym skalingu dentysta usuwa osad nagromadzony w szczelinach zębów i innych trudno dostępnych miejscach. Piaskowanie zębów likwiduje powierzchniowe przebarwienia. Po tym zabiegu można przeprowadzić wybielanie zębów lub lakierowanie.

2.3. Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów wykonywane jest w celach profilaktycznych. Lakierowanie fluorem wzmacnia zęby i chroni szkliwo przed szkodliwym działaniem bakterii próchniczych. Regularne wykonywanie zabiegu zapobiega powstawaniu próchnicy, dlatego zabieg ten wykonuje się zazwyczaj u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, choć jak twierdzą specjaliści, optymalnym stanem byłoby wykonywanie lakierowania średnio co 6 miesięcy. Fluor, jaki dostarczany jest zębom podczas lakierowania ma zdecydowanie lepszy kontakt ze szkliwem zęba niż ten występujący w paście do zębów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze