Trwa ładowanie...

AdaptVac - duńska szczepionka na koronawirusa. Naukowcy dostali zielone światło na zaszczepienie 42 osób

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze wraz z firmą AdaptVac opracowali szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Według nich ABNCoV2 ma wysoką skuteczność i zaletę, dzięki której szczepionka będzie szeroko dostępna. Rozpoczynają właśnie testy na ludziach.

Zobacz film: "Prof. Simon tłumaczy, dlaczego ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką szczepionki"

spis treści

1. Duńska szczepionka na koronowirusa

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze we współpracy z firmami AdaptVac, ExpreS2ion Biotechnologies i Bavarian Nordi, opracował szczepionkę na koronawirusa, która została dopuszczona do testowania na ludziach. Preparatem ABNCoV2 zaszczepione zostaną 42 osoby. Do tej pory testowano go na myszach, królikach i małpach.

"Nasz kandydat na szczepionkę charakteryzuje się tym, że wywołuje silną odpowiedź immunologiczną u zwierząt. Mamy nadzieję i wierzymy, że silna odpowiedź immunologiczna skutkuje zarówno skuteczną, jak i długotrwałą ochroną" - mówi prof. Ali Salanti z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Pierwszymi zaszczepionymi duńską szczepionką ludźmi będą Holendrzy.

Centrum Medyczne Uniwersytetu Radhoud jest odpowiedzialne za badania kliniczne. Badanym zostaną podane dwie dawki szczepionki w odstępie jednego miesiąca, a następnie będą oni uważnie monitorowani w celu oceny odpowiedzi immunologicznej i zidentyfikowania potencjalnych skutków ubocznych.

W drugiej fazie badań zaszczepionych zostanie od 300 do 500 osób. W trzeciej, decydującej fazie, od 30 tys. do 50 tys. osób otrzyma duńską szczepionkę.

"Walka z tą pandemią to maraton, a potrzebujemy silnej i trwałej broni. Od samego początku naszym celem było opracowanie najlepszej szczepionki. Uważamy, że nam się to udało"- mówi prof. Morten Agertoug Nielsen.

Dania opracowała własną szczepionkę
Dania opracowała własną szczepionkę (EastNews)

Naukowcy z Zakładu Immunologii i Mikrobiologii Wydziału Zdrowia i Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze opublikowali wyniki działania szczepionki. Wykazali, że już jedna dawka ABNCoV2 ma bardzo wysoką skuteczność.

"Jeśli wirus nie może dostać się do organizmu, to nie może mutować, co w przypadku walki z tym wirusem jest bardzo ważne - mówi dr Adam Sander, z AdaptVac. - Nasza szczepionka wywołuje niezwykle silną odpowiedź immunologiczną. Może być również w stanie wywołać długotrwałą ochronę, co oznacza, że organizm będzie odporny na wirusa przez długi czas, być może nawet przez lata. Jednak nie będziemy tego w 100 proc. pewni, dopóki nie przetestujemy jej na ludziach".

Autorzy zaznaczają, że jeśli wyniki testów klinicznych będą obiecujące, szczepionka AdaptVac będzie gotowa do końca 2021 lub na początku 2022 roku.

2. Szczepionka do zadań specjalnych

Duńska szczepionka ma również jedną istotną zaletę, na którą zwracają uwagę specjaliści. Można ją przechowywać przez długi czas w temperaturze kilku stopni. Dzięki temu szczepionka będzie mogła być przechowywana w zwykłych lodówkach.

"Z czysto logistycznego punktu widzenia trudno będzie rozpowszechnić szczepionki firm Moderna i Pfizer w Afryce. Więc będzie to ogromna zaleta dla duńskiej szczepionki" – mówi dr Schade Larsen, specjalista chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Aarhus.

Zwraca uwagę, że obecnie dostępne szczepionki mają pewne ograniczenia, ponieważ wymagają niskich temperatur (preparat firmy Pfizer musi być przechowywany od -90°C do -60°C).

Opracowanie nowej szczepionki na koronawirusa jest bardzo ważnym osiągnięciem. Według duńskich naukowców ciągłe mutacje koronawirusa oznaczają, że nowe szczepionki będą konieczne.

"Problem z koronawirusem nie skończy się do lata. To będzie trwało. Potrzeba szczepionek, które są bardziej odporne na mutacje i które mogą zapewnić szerszą i dłuższą ochronę" - mówi dr Adam Sander z Adaptvac.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.