Trwa ładowanie...

Dawcy szpiku. Jakie wymogi muszą spełniać dawcy szpiku?

 Agnieszka Gotówka
06.04.2021 19:14
Pobieranie szpiku od dawcy szpiku odbywa się w wyznaczonym szpitalu.
Pobieranie szpiku od dawcy szpiku odbywa się w wyznaczonym szpitalu. (123RF)

Dawcy szpiku to cisi bohaterowie. Dzieląc się tym co mają, czymś niematerialnym zresztą, ratują komuś życie. W jakich sytuacjach przeszczep szpiku jest nieunikniony. Jak zostać dawcą szpiku i jakie wymogi formalne muszą spełniać dawcy szpiku?

spis treści

1. Przeszczep szpiku – kiedy jest konieczny?

Przeszczep szpiku najczęściej wykonuje się z powodu białaczki. Jest też jedną z metod leczenia w przypadku ziarnicy złośliwej i chłoniaka. Nie zawsze dawcą może być osoba spokrewniona. Stąd częste apele w mediach o rejestrację w banku potencjalnych dawców szpiku. To nic nie kosztuje, a może uratować życie. Jakie warunki trzeba spełniać, aby dawcy szpiku byli brani od uwagę w trakcie poszukiwać genetycznego bliźniaka?

2. Jak zostać dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może zostać osoba między 18. a 50. rokiem życia, ciesząca się dobrym zdrowiem. Dawcy szpiku nie mogli wcześniej chorować na żółtaczkę, wirusowe zapalenie wątroby, choroby serca. Przeciwwskazaniem jest ponadto nosicielstwo wirusa HIV oraz choroby hematologiczne.

Zobacz film: "Milionowy dawca szpiku w Polsce"

Osoby, które chcą dołączyć do grona dawców szpików, zobowiązani są wypełnić specjalny formularz, w którym uzupełnić należy podstawowe dane. Od pacjenta pobiera się też krew lub wymaz z policzka. Na tej podstawie oznaczane są antygeny zgodności tkankowej (HLA). To one decydują o tym, czy nasz szpik zostanie przyjęty przed biorcę. To bardzo ważne, bo niezgodność w tym zakresie wyklucza możliwość bycia dawcą. By przeszczep się powiódł, poszukiwany jest dawca będący genetycznym bliźniakiem biorcy. To zadanie trudne, ale nie niemożliwe. Dawcy szpiku żyją wśród nas i jest ich więcej, niż mogłoby się wydawać. Rzadko bowiem mówią głośno o swoim bohaterstwie.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

Odnalezienie dawcy szpiku to jednak dopiero początek. Cała procedura musi odbyć się w jak najkrótszym czasie. W pierwszej kolejności odbywa się spotkanie, podczas którego dawca dowiaduje się o przebiegu zabiegu. Może też zrezygnować z oddania szpiku, np. dlatego, że zmieniła się jego sytuacja zdrowotna. Do zabiegu przygotowywany jest też biorca. Otrzymuje silne leki, które mają przygotować jego organizm na przyjęcie szpiku dawcy.

3. Dawca szpiku – zagrożenia

Pobieranie szpiku odbywa się w wyznaczonym szpitalu, gdzie dawca szpiku kostnego musi się zgłosić jak najszybciej. Oddanie szpiku polega na oddsysaniu go specjalną igłą z kości talerza biodrowego. Pobrana ilość to najcześciej 1000-1500 ml, a cały zabieg trwa ok. 60 minut. Oddawanie szpiku może okazać się bolesne w miejscu nakłucia, nie jest to jednak bardzo dotkliwa dolegliwość. Powikłania zdarzają sie niezmernie rzadko.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze