Trwa ładowanie...

Deja vu, czyli mózg testuje pamięć

Zespół badaczy pod kierownictwem Akiry O'Connor z Uniwersytetu St. Andrews obalił dotychczasowe teorie na temat deja vu.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Deja vu przeżył niemal każdy. Jakaś sytuacja lub widziany po raz pierwszy przedmiot wydają się być znajome. Człowiek ma wrażenie, że już kiedyś był w tym miejscu, widział lub uczestniczył w określonym zdarzeniu. I choć wydaje się to niemożliwe, złudzenie to jest bardzo realne.

Nauka z ciekawością przyglądała się temu zjawisku. Niestety, nieustannie brakowało narzędzi badawczych, które pozwoliłyby na rzetelne zbadanie tego fenomenu. Stawiano więc tezy hipotetyczne, z których najczęściej powtarzana była ta definiująca deja vu jako fałszywe wspomnienie.

1. Deja vu pod kontrolą

Akira O'Connor wraz ze swoim badaczami w sposób sztuczny wywołali zjawisko deja vu w laboratorium. Wykorzystali do tego celu technikę do tworzenia fałszywych wspomnień.

Osobie badanej mówiono całą listę powiązanych ze sobą słów, ale bez słowa je spajającego, a więc, np. łóżko, kołdra, noc. Naukowcy następnie pytali wolontariuszy, czy w wykazie wypowiadanych określeń znalazło się słowo na literę ‘s’. Zarzekali się, że nie, ale kłóciło się to z odpowiedzią na kolejne pytanie, które brzmiało: czy wśród wypowiadanych słów było słowo ‘sen’. Tu badani doświadczali deja vu. Wiedzieli, że słowa tego nie usłyszeli (ono właśnie spajało całą listę wyrazów związanych z nocnym odpoczynkiem), ale wydawało się ono im znajome.

Gdy osoby biorące udział w badaniu doznawali interesującego naukowców zjawiska, ci skanowali ich mózgi za pomocą funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Pozwoliło to zaobserwować, że w chwili doświadczania deja vu aktywna jest przednia część mózgu, która odpowiada między innymi za podejmowanie decyzji. Rzuciło to zupełnie nowe światło na to zjawisko. Spodziewano się bowiem, że deja vu aktywuje do pracy obszary mózgu odpowiadające za pamięć (hipokamp).

Naukowcy doszli do wniosku, że przednia część mózgu sprawdza w ten sposób pamięć i wysyła sygnał (odczuwany jako deja vu), jeśli monitorując nasze wspomnienia wykryje błąd.

Nowo ogłoszona teoria wymaga dalszych prac, już dzisiaj jednak jest szeroko komentowana w świecie nauki. Jeśli tezy zespołu Akiry O'Connor zostaną potwierdzone, będzie to oznaczać, że ludzki mózg jest w stanie monitorować własne działania. Przeżycie deja vu będzie dla nas sygnałem, że wszystko w naszym układzie nerwowym działa sprawnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.