Trwa ładowanie...

Demiseksualizm - na czym polega i czym różni się od aseksualizmu

Avatar placeholder
07.10.2020 11:47
Demiseksualizm to odczuwanie popędu seksualnego pod warunkiem nawiązania silnej więzi emocjonalnej
Demiseksualizm to odczuwanie popędu seksualnego pod warunkiem nawiązania silnej więzi emocjonalnej (123rf)

Demiseksualizm to odczuwanie popędu seksualnego pod warunkiem nawiązania silnej więzi emocjonalnej. Oznacza to, że demiseksualista, by poczuć pragnienie zbliżenia fizycznego, potrzebuje czasu i zbudowania poczucia bliskości. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to znaczy demiseksualizm?

Demiseksualizm jest określeniem typu orientacji seksualnej, zaliczanym do jednej kategorii pojęciowej z heteroseksualizmem, biseksualizmem i homoseksualizmem. To odczuwanie pociągu seksualnego wyłącznie do osób, z którymi łączą silne więzi emocjonalne. Oznacza tym samym brak odczuwania pociągu fizycznego na początku związku. Napięcie seksualne pojawia się dopiero wtedy, gdy relacja staje się bardzo emocjonalna.

Atrakcyjność seksualna nie stanowi dla demiseksualisty kryterium nawiązania znajomości. O wiele bardziej niż atrakcyjność fizyczna liczy się dla niego wnętrze: charakter i osobowość. Warto pamiętać, że demiseksualność nie jest żadnym odchyleniem od normy, a zjawisko najprawdopodobniej dotyczy niewielkiego odsetka populacji.

Zobacz film: "Długość palców a orientacja seksualna"

Pojęcie demiseksualizmu pojawiło się stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy zostało użyte w 2006 roku. Termin ten został stworzony przez Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej (ang. Asexual Visibility and Education Network, AVEN) i został spopularyzowany przez media społecznościowe.

Koncepcja ta wciąż budzi sporo emocji i kontrowersji. Przez niektórych jest postrzegana jako nowa orientacja seksualna, która wypełniła lukę pomiędzy pojęciem seksualności i aseksualizmu. Przez innych jest bagatelizowana bądź negowana. Ta grupa osób uważa, że demiseksualizm to zbędne określenie typowej postawy w intymnych związkach. Przecież wielu ludzi, wchodząc w nowy związek, najpierw chce poznać partnera, a dopiero potem rozpocząć z nim erotyczną przygodę.

Nazwa demiseksualizm pochodzi od słowa demi, czyli pół. Demiseksualista jest bowiem w połowie seksualny i w połowie aseksualny. Co interesujące nie ma dla niego znaczenia, czy osoba, z którą nawiązuje relację emocjonalną jest tej samej czy odmiennej płci.

Kluczowe jest poczucie pociągu emocjonalnego do drugiej osoby. Zainteresowanie osób demiseksualnych wzbudza człowiek jako całość. To dlatego osoba demiseksualna może tworzyć udany związek z osobą tej samej płci, jak i płci przeciwnej, z biseksualistą czy osobą transgenderyczną.

2. Jak się przejawia demiseksualizm?

Osoby demiseksualne to takie, które więź emocjonalną przedkładają ponad atrakcyjność fizyczną, a by poczuć pociąg seksualny, muszą najpierw zbudować głęboką relację. To zdecydowanie inaczej, niż dzieje się zazwyczaj. Zwykle bowiem początkiem relacji czy związku jest pociąg seksualny, w oparciu o który rozwija się uczucie. Poznając kogoś osoba niedemiseksualna może poczuć pociąg seksualny w ciągu kilku sekund.

Demiseksualizm przejawia się brakiem pociągu seksualnego odczuwalnego na początku związku. Potrzeba więzi fizycznej może pojawić się dopiero po jakimś czasie, kiedy relacja emocjonalna staje się satysfakcjonująca. Brak ochoty na seks może być spowodowany deficytem zaufania lub zbyt płytką więzią emocjonalną.

Osoby demiseksualne nie zakochują się od pierwszego wejrzenia. Potrzebują czasu, by poczuć z kimś więź i poznać jego wnętrze. Nieatrakcyjny jest również dla nich przypadkowy seks (który wiąże się dla nich z trudnymi emocjami). Obce jest im także pojęcie pociągu do nieznajomych czy dopiero co poznanych osób.

3. Demiseksualizm a aseksualizm

Ludzi demiseksualnych często postrzega się jako osoby oziębłe i niechętne do wchodzenia w bliższe relacje miłosne. Warto jednak podkreślić, że demiseksualizm nie jest tożsamy z aseksualizmem, który oznacza chłód seksualny i brak pociągu seksualnego.

Osoby aseksualne wiążą się z partnerami, opierając relację i ograniczając ją do układu na poziomie intelektualnym czy emocjonalnym. Zdecydowanie wykluczają pożądanie.

Osoby demiseksualne nie mają zaburzonego libido. Ich preferencje są po prostu związane ze specyfiką emocjonalną. Demiseksualiści, jeśli zajdą odpowiednie okoliczności i pojawią się silne emocje, pierwotną oziębłość mogą zamienić na potrzebę kontaktu fizycznego (wtórny popęd płciowy). Oznacza to, że są częściowo aseksualni - do momentu, pojawi się pociąg seksualny, a one staną się osobami seksualnymi.

Są w stanie odczuwać przyjemność ze zbliżenia seksualnego. Potrzebują tylko na to o wiele więcej czasu niż inni. To dlatego mówi się, że demiseksualizm leży w połowie drogi między seksualizmem a aseksualizmem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze