Trwa ładowanie...

Dentysta w każdej szkole? Nowy pomysł

 Ewa Rycerz
17.05.2017 13:58
Gabinety dentystyczne wrócą do szkół? Okaże się za kilka miesięcy
Gabinety dentystyczne wrócą do szkół? Okaże się za kilka miesięcy (123RF)

Mnisterstwo Zdrowia chce, by dentyści wrócili do szkół. Prace nad projektem założeń do ustawy w tej sprawie są w początkowej fazie. - Podoba mi się ten pomysł. Ciekawe tylko jakie zabiegi będą wchodziły w zakres takiej opieki stomatologicznej – zastawia się Agnieszka, mama dziewięcioletniego Adriana.

Gabinety stomatologiczne były w szkołach normą jeszcze w latach 90. XX wieku. Gdy w życie weszła reforma szkolnictwa powołująca do życia gimnazja, ich liczba zmalała. Dziś obecność takiego gabinetu w placówce jest kwestią samorządu, jako organu prowadzącego.

Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej chciałoby, żeby dentysta był w każdej szkole. MEN współpracuje w tej kwestii z resortem zdrowia. Ministerstwo Konstantego Radziwiłła przyznaje, że trwają prace nad projektem założeń do projektu ustawy w tej sprawie. Zaznacza jednocześnie, że to dopiero ich "faza wstępna".

Przeczytaj także:

Zobacz film: "Jak prawidłowo dbać o zęby?"

"Z tego względu kwestie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej w szkołach, w tym również opieki stomatologicznej, nie zostały jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięte" – pisze MZ w komunikacie.

Niewiele wiadomo o konkretach. Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że nie planuje obciążania samorządów kosztami tworzenia gabinetów dentystycznych w szkołach.

1. To już epidemia?

Stomatolodzy od lat alarmują: rośnie liczba dzieci z próchnicą. Statystyki epidemiologiczne pokazują, że cierpi na nią ponad połowa trzylatków (średnio 2 zęby z ubytkami próchnicowymi). Choroba postępuje z wiekiem. Już u 18-latków próchnicę ma ok. 90 proc. z nich (7 zębów z ubytkami).

Czy gabinety dentystyczne w szkołach mogłyby to zmienić? - Nie wiem. Na pewno jednak pomogłyby bardziej kontrolować zdrowie jamy ustnej u dzieci. W szkole u mojego syna nie ma dentysty, a czasami przydałby się – mówi Agnieszka.

2. Do tego mamy prawo

Każdy ubezpieczony pacjent, który leczy zęby w państwowych przychodniach ma prawo do trzech badań kontrolnych w roku, leczenia próchnicy, znieczulenia, a także do usunięcia zębów. U dorosłych dodatkowo ubezpieczenie obejmuje leczenie kanałowe zębów przednich, a u dzieci i kobiet w ciąży i połogu - leczenie wszystkich zębów.

Dzieci i młodzież mają także prawo do zabezpieczania zębów lakiem szczelinowym bruzd zębów szóstych, przysługuje im także lakowwanie zębów stałych. Ci najmłodsi, do 12. r.ż. mają zapewnione także leczenie ortodontyczne.

Kiedy w szkołach można spodziewać się gabinetów? "W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z lekarzami dentystami. Decyzja dotycząca działań, które będą miały zwiększyć dostęp do świadczeń dentystycznych dla dzieci w wieku szkolnym, zapadanie po wysłuchaniu opinii zainteresowanych stron" - informuje Mnisterstwo.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze