Trwa ładowanie...

Depresja. Znane Polki mówią o swojej chorobie #ZdrowaPolka (WIDEO)

Zobacz film: "Znane Polki, które zmagały się z depresją"

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata. Szacuje się, że dotyka ok. 10 proc. populacji.

Depresja nie zna pojęcia wieku czy płci. Może się pojawiać zarówno u osób młodych, jak i starszych. Narażeni są na nią i mężczyźni i kobiety.

Depresja nie ma jednej definicji. Tego określenia używa się w odniesieniu do złego samopoczucia i obniżonego nastroju. W psychologii depresja jest stanem zaburzeń nastroju i emocji. Objawy tej choroby są specyficzne dla każdego pacjenta, dlatego tak trudno ją rozpoznać.

WHO wyróżnia kryteria diagnostyczne pomocne w rozpoznawaniu depresji. Trzy podstawowe to obniżony nastrój, brak radości i brak energii. Kolejne to poczucie winy, negatywna własna ocena, zaburzenia aktywności, zaburzenia snu, myśli i zachowania samobójcze, niesprawność intelektualna i zaburzenia apetytu i masy ciała.

Prawdopodobieństwo depresji wzrasta, gdy ujawnią się co najmniej 4 objawy z tej listy, w tym dwa podstawowe i będą one trwały nieprzerwanie przez okres minimum 6 tygodni.

Szacuje się, że w Polsce na depresję i stany depresyjne cierpi nawet 1,5 mln osób. Coraz częściej mówi się o tej chorobie i zachęca do szukania pomocy u specjalistów.

W mediach pojawiają się też wyznania znanych kobiet, które zmagały się z tą chorobą.

Obejrzyj WIDEO i poznaj znane Polki, które nie wstydzą się mówić o depresji.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza