Trwa ładowanie...

Dezodorant, antyperspirant i bloker – jaka jest między nimi różnica i jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie?

Avatar placeholder
30.03.2021 08:00

Artykuł sponsorowany

Na drogeryjnych i aptecznych półkach dostępnych jest mnóstwo preparatów, przychodzących z pomocą, gdy dokucza nam problem nadmiernego pocenia. Czym się różni dezodorant od antyperspirantu? Kiedy najlepszym wyborem na problem nadpotliwości będzie bloker potu?

1. Zapach i ilość potu – od czego zależą?

Zanim wybierzemy preparat przeciw poceniu, warto wiedzieć, co odpowiada za przykry zapach i ilość potu. Co ciekawe, pot jest bezwonny, bezbarwny i składa się w głównej mierze z wody. Sprzyja natomiast rozmnażaniu naturalnie występujących na skórze mikroorganizmów i to one odpowiadają za nieprzyjemny zapach, powstający po spoceniu się. Bakterie rozkładają obecne w pocie substancje do związków, dających przykrą woń. Z kolei ilość powstającego potu zależy od wielu czynników. Na intensywność pocenia wpływają temperatura, wysiłek fizyczny, hormony czy niektóre choroby. Pocenie się jest też odpowiedzią na intensywne emocje – stres, strach, gniew.

Sprawdź nasz tekst dotyczący wpływu emocji na potliwość

2. Dezodorant, antyperspirant i bloker– różnice

Kosmetyki przeciw poceniu można podzielić na trzy kategorie – dezodoranty, antyperspiranty i blokery. Czym różni się ich działanie?

3. Jak działa dezodorant?

Dezodorant to kosmetyk, którego zadaniem jest minimalizowanie przykrego zapachu powstającego przy poceniu się. Dezodoranty mogą ograniczać nieprzyjemną woń na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest hamowanie wzrostu i działania mikroorganizmów, co zapobiega rozkładowi składników potu i powstawaniu brzydko pachnących związków. Za tę funkcję odpowiadają składniki antyseptyczne. Dezodoranty mogą też zmniejszać intensywność powstającego zapachu przez jego maskowanie i neutralizację. Składniki neutralizujące oddziałują ze związkami odpowiedzialnymi za brzydki zapach i usuwają go. Do tych składników należą m.in. wodorowęglan sodu czy węglan magnezu. Z kolei za maskowanie brzydkiej woni odpowiadają kompozycje zapachowe, obecne w składzie preparatu. Dezodoranty działają zatem już po wydzieleniu potu na powierzchnię skóry. Minimalizują przykry zapach, ale nie ograniczają ilości potu.

4. Jak działa antyperspirant?

Antyperspiranty natomiast to kosmetyki hamujące wypływ potu. Zawierają sole glinu, które w kontakcie z potem tworzą żelową substancję, blokującą ujścia gruczołów potowych. Powstający czop ogranicza wydzielenie potu na zewnątrz, a skóra pozostaje przyjemnie sucha. Dzięki zmniejszonej ilości wypływającego potu nie powstaje również nieprzyjemny zapach, wynikający z jego rozkładu. Antyperspiranty działają zatem także jako dezodoranty. Najczęściej stosowanymi substancjami aktywnymi w antyperspirantach są hydroksychlorek glinu oraz kompleksy glinowo-cyrkonowe.

5. Jak działa bloker potu?

Blokery z kolei to najmocniejsze antyperspiranty. Oparte są o chlorek glinu, który działa głębiej i skuteczniej niż inne sole tego związku, stosowane w antyperspirantach. Tworzony w kontakcie z potem żelowy czop jest wolniej usuwany wraz ze złuszczaniem naskórka i myciem. Powstająca zapora jest skuteczniejsza i trwalsza, a do osiągnięcia optymalnego efektu wystarcza aplikacja blokera co kilka dni.

(materiał partnera)

6. Dezodorant, antyperspirant i bloker– co wybrać?

Wybierając odpowiedni dla siebie preparat na pocenie, musimy zastanowić się nad efektem, jaki chcemy osiągnąć. Czy wystarczy nam ograniczenie nieprzyjemnego zapachu potu, czy niekomfortowy jest dla nas problem mokrej skóry i plam na ubraniu po spoceniu?

Jeśli problem nadmiernej potliwości nie jest dokuczliwy i wystarczające będzie ograniczenie przykrej woni, postawmy na dezodoranty. Dzięki zawartości kompozycji zapachowych, obecnych niemal w każdym dezodorancie, ich podstawową funkcją jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu. Dezodoranty nie zmniejszają natomiast wydzielania potu. Z kolei przy umiarkowanym problemie nadpotliwości, gdy mokre plamy i przykry zapach sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, dobrym wyborem będą antyperspiranty. Hamują one wydzielanie potu, a dzięki jego zmniejszonej ilości i zawartości składników zapachowych, ograniczą nieprzyjemną woń. Natomiast jeśli szukamy najskuteczniejszego preparatu, przy którym dla mocnego efektu wystarcza aplikacja co kilka dni, zwróćmy uwagę na blokery potu, takie jak na przykład Etiaxil. To skuteczny antyperspirant, należący do blokerów. Będzie dobrym wyborem przy dużym problemie z nadpotliwością, gdy słabsze preparaty zawiodą. Dzięki skutecznemu działaniu doskonale poradzi sobie z ograniczeniem wydzielania potu oraz hamowaniem powstawania przykrego zapachu. Zawarty w produktach Etiaxil chlorek glinu zapewnia długotrwałe działanie, a dla optymalnego efektu wystarcza aplikacja kosmetyku co kilka dni. Preparaty z serii Comfort i Original zawierają dodatkowo składniki chroniące przed podrażnieniem i pielęgnujące skórę. Marka Etiaxil to ekspert w radzeniu sobie z nadmierną potliwością, a dostępne linie umożliwiają dobór preparatu dostosowanego do naszych potrzeb.

(materiał partnera)

Preparaty przeciw poceniu się mogą mieć różną formę i być przeznaczone do stosowania na różne obszary skóry. Zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty i blokery mogą występować w formie kulek, sztyftów, sprayów czy kremów. Najczęściej stosowane są pod pachami, ale dostępne są także preparaty do dłoni i stóp oraz do całego ciała. Kosmetyki te różnią się siłą działania, zapachem oraz zawartością innych substancji, np. składników pielęgnujących skórę, pożądanych przy skórze wrażliwej. Niektóre z nich mogą być bezzapachowe, co sprawdzi się np. przy alergii. Z łatwością więc możemy dobrać preparat do swoich potrzeb i preferencji

Artykuł sponsorowany

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze