Trwa ładowanie...

Diagnostyka nadciśnienia tętniczego – potwierdzenie rozpoznania, ustalenie przyczyny, ocena ryzyka sercowo-naczyniowego

Avatar placeholder
11.10.2022 17:40
Diagnostyka nadciśnienia tętniczego – potwierdzenie rozpoznania, ustalenie przyczyny, ocena ryzyka sercowo-naczyniowego
Diagnostyka nadciśnienia tętniczego – potwierdzenie rozpoznania, ustalenie przyczyny, ocena ryzyka sercowo-naczyniowego (123RF)

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, dotykająca coraz większej części populacji. Jego diagnostyka opiera się na 3 podstawowych krokach: rozpoznaniu nadciśnienia, ustaleniu czy jest to nadciśnienie pierwotne czy wtórne i ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego i powikłań narządowych.

spis treści

1. Rozpoznanie nadciśnienie tętniczego

Wyróżniamy 3 podstawowe metody pomiaru ciśnienia tętniczego, na podstawie których stawia się później rozpoznanie nadciśnienia tętniczego:

1.Pomiary w gabinecie lekarskim

Zobacz film: "Nadciśnienie tętnicze - co powinno nas zaniepokoić?"

2.Pomiary wykonywane samodzielnie przez pacjenta w warunkach domowych

3.Automatyczne całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego za pomocą holtera ciśnieniowego

Na podstawie otrzymanych wyników, klasyfikuje się nadciśnienie, występujące u danego pacjenta, do grupy zaawansowania i w zależności od tego dobiera odpowiednią formę leczenia:

1.Nadciśnienie tętnicze I stopnia: ciśnienie skurczowe 140-159 i rozkurczowe 90-99 mmHg

2.Nadciśnienie tętnicze II stopnia: ciśnienie skurczowe 160-179 i rozkurczowe 100-109 mmHg

3.Nadciśnienie tętnicze III stopnia: ciśnienie skurczowe > 179 i rozkurczowe > 109 mmHg

4.Nadciśnienie tętnicze izolowane skurczowe: ciśnienie skurczowe powyżej 139, a rozkurczowe poniżej 90 można rozpoznać także na podstawie samodzielnych pomiarów wykonywanych w domu.

2. Nadciśnienie pierwotne

Wyróżniamy dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne i wtórne. Nadciśnienie pierwotne to częstsza postać tej choroby, która dotyka częściej osoby starsze. Przy jego rozpoznaniu nie udaje się ustalić jednej konkretnej przyczyny wystąpienia choroby. Istnieje natomiast szereg czynników, które mogą wpłynąć na wzrost ryzyka zachorowania, takich jak: czynniki genetyczne, nadwaga i otyłość, niedostateczna aktywność fizyczna.

Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać także na podstawie samodzielnych pomiarów pacjenta w warunkach domowych.
Nadciśnienie tętnicze można rozpoznać także na podstawie samodzielnych pomiarów pacjenta w warunkach domowych. (123RTF)

Nadciśnienie wtórne z kolei ogólnie jest dużo rzadsze, ale częściej dotyka osoby młodsze, a nawet dzieci. Jest spowodowane inną chorobą, która powoduje wzrost ciśnienia krwi, a w momencie jej wyleczenia, nadciśnienie ustępuje. Do rozwoju nadciśnienia wtórnego najczęściej doprowadzają choroby nerek, takie jak zapalenia nerek czy wielotorbielowość, a także naczyń pod postacią zwężenia tętnicy nerkowej czy zaburzenia hormonalne, takie jak zespół Cushinga czy nadczynność tarczycy.

Masz nadciśnienie tętnicze? Zobacz, o czym musisz pamiętać
Masz nadciśnienie tętnicze? Zobacz, o czym musisz pamiętać [6 zdjęć]

Nadciśnienie tętnicze to obecnie problem wielu ludzi, dotyczy co trzeciego mieszkańca Polski. W ramach

zobacz galerię

Przy podejrzeniu nadciśnienia wtórnego, można zlecić szereg badań od USG nerek i naczyń nerkowych aż po badania hormonalne.

3. Ocena ryzyka sercowo-naczyniowego

Nadciśnienie tętnicze znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Przy odpowiednim dobraniu metody leczenia i stosowania się pacjenta do zaleceń lekarza, chory może przeżyć długie lata. Nierozpoznane lub niekontrolowane nadciśnienie może natomiast siać spustoszenie w organizmie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Dlatego w momencie postawienia rozpoznania, bardzo istotne jest, aby przyjrzeć się stanowi chorego. Po pierwsze lekarz powinien ocenić ryzyko zaistnienia incydentu sercowo-naczyniowego w przeciągu najbliższej dekady za pomocą tzw. skali SCORE, uwzględniającej wiek i płeć pacjenta, poziom cholesterolu całkowitego, wartości ciśnienia skurczowego i to czy chory pali. Dodatkowo warto skierować pacjenta na badanie EKG lub ECHO serca, aby sprawdzić czy nadciśnienie nie doprowadziło do groźnego powiększenia sylwetki serca. Należy także zlecić morfologię krwi, badanie poziomu glukozy, parametry nerkowe, a także skierować pacjenta na badanie okulistyczne, aby sprawdzić czy nadciśnienie nie doprowadziło do zmian na dnie oka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze