Dieta odkwaszająca - ph organizmu, wpływ diety na zdrowie

Skuteczna dieta zakłada, że skoro pH organizmu ludzkiego jest lekko zasadowe, to pokarmy, które spożywamy również powinny być zasadowe. Źle zrównoważona dieta, w której przeważa żywność kwasowa (białko zwierzęce, cukier, kofeina i żywność przetworzona) może zakłócić równowagę w organizmie i usunąć z niego minerały alkaliczne, takie jak sód, potas, magnez i wapń. Jakie są główne założenia diety odkwaszającej?

Dieta odkwaszająca - wpływ pH na funkcjonowanie organizmu

Poziom pH w organizmie ma wpływ na każdą komórkę naszego ciała, a nadmierna kwasowość może mieć poważne skutki dla zdrowia. Stałe kwasowe pH może doprowadzić do powstania nieprzyjaznego środowiska w organizmie, które będzie wpływało negatywnie na funkcjonowanie komórek: od bicia serca po funkcjonowanie neuronów w mózgu.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Niewłaściwe pH w organizmie może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości i chorób: choroby nowotworowe, choroby serca, otyłość, alergie, zmęczenie, przedwczesne starzenie się, jak również problemy z systemem nerwowym, układem sercowo-naczyniowym i mięśniami.

Dieta odkwaszająca - jak wpływa na zdrowie?

Większość pokarmów, które spożywamy wpływa na poziom pH w organizmie. Część z nich zakwasza organizm, inne to produkty alkaliczne lub inaczej produkty alkalizujące organizm. Żywność zakwaszająca to przede wszystkim żywność bogata w białko zwierzęce (mięso, ryby, jaja) i większość roślin strączkowych (fasolka i groch, oprócz soczewicy, która jest alkaliczna). Cukier, kawa, alkohol i większość zbóż również ma działanie zakwaszające.

Dieta alkaliczna

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków.

Dieta odkwaszająca, inaczej dieta zasadowa, opiera się głównie na warzywach, owocach, orzechach, ziarnach i przyprawach. Stosując dietę alkaliczną należy jeść przede wszystkim świeże warzywa, sałatki, orzechy i oleje roślinne, jak najwięcej surowych produktów oraz pić 2-3 litry wody dziennie. Żywność alkaliczna powinna stanowić 75-80% codziennej diety, natomiast produkty kwasowe nie powinny przekraczać 20-25%.

Współczesny sposób odżywiania, bogaty w mięso i tłuszcze zwierzęce, cukier, kofeinę i alkohol powoduje groźne dla zdrowia zakwaszenie organizmu. Dieta odkwaszająca ma na celu przywrócenie prawidłowego, zasadowego pH w organizmie. Odpowiednia równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ewa Jastrzębska, 8 miesięcy temu

Bibliografia

  • Wróbel Z., Wybierz swoją dietę, ZYSK I SK-A, Poznań 2006, ISBN 83-7298-918-4
  • Mc Keith G. Jesteś tym, co jesz - dieta, która zmieni twoje życie, REBIS, Poznań 2005, ISBN 83-7301-646-5
  • Pitchford P. Odżywianie dla zdrowia, Galaktyka, Łódź 2008, ISBN 978-83-7579-023-8
  • Jensen B. Poradnik dietetyczny - prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Mada, Warszawa 2000, ISBN 83-86170-61-1

Dieta antyrakowa

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta antyrakowa - przepisy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta antyrakowa - przepisy
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł, to ma negatywny wpływ na cały organizm. Przyczynia się do powstania cukrzycy typu 2, miażdżycy, chorób serca (...) Zdrowy uśmiech Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - Potas (K) (WIDEO)

Badania krwi - Potas (K) (WIDEO) Odtwórz wideo

może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek, poziom hormonów w organizmie, a także na pH krwi. Do pokarmów bogatych w potas zaliczamy ziemniaki (...) Potas jest cennym dla organizmu...

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Smaczne przekąski dla najmłodszych

Smaczne przekąski dla najmłodszych

Aby podjadanie nie skończyło się nadwagą lub otyłością, warto zadbać, by puste kalorie zastąpić wartościowymi produktami.

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Dieta na bazie warzyw

Dieta na bazie warzyw

Dieta oczyszczająca powinna rozpocząć się od spożywania warzyw i owoców, czyli składników bogatych w związki odżywcze.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zdrowe produkty, które jedzą gwiazdy

Zdrowe produkty, które jedzą gwiazdy

korzystny wpływ na urodę, ale również zdrowie - obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Czarna kawa Czarna kawa doskonale pobudza organizm do pracy (...) Sałatki warzywne są podstawą diety...

Dieta na zdrowe oczy

Oczy

Oczy

O oczy należy dbać tak jak o każdą inną część ciała - na ich sprawność ma także duży wpływ to, co jemy.

Profilaktyka osteoporozy

Wapń na choroby kości

Wapń na choroby kości

Czy warto stosować wapń na osteoporozę? Wśród różnych suplementów diety, można również znaleźć te na osteoporozę. Zawierają one w swoim składzie wapń. Czy rzeczywiście warto na to schorzenie przyjmować większe ilości tego makroelementu?

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

9 popularnych diet, których powinnaś unikać

9 popularnych diet, których powinnaś unikać

którąkolwiek z nich, należy zadać sobie pytanie, które diety są bezpieczne i skuteczne, a które zmyślone? Oczywiście większość osób słysząc słowo „dieta (...) ", wyobraża sobie szybkie efekty i coś tymczasowego. W rzeczywistości...