Dieta dla osób w trakcie chemioterapii

Artykuł sponsorowany

Dieta dla osób w trakcie chemioterapii jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie pacjenta. Wiele jednak zależy od skutków ubocznych, które odczuwa chory poddawany takiemu leczeniu. Jak powinna wyglądać dieta osób w trakcie chemioterapii?

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Efekty uboczne w trakcie chemioterapii

Podczas tego typu leczenia nowotworu pacjent może odczuwać różne działania niepożądane. Utrudniają one niekiedy przyjmowanie posiłków a zaliczamy do nich m.in.: wymioty, biegunki, nudności, a także np. nieprzyjemny metaliczny posmak w ustach. U niektórych osób może się również pojawić jadłowstręt. Niekiedy u pacjentów dochodzi także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, dalszego odcinka przewodu pokarmowego, a także występują trudności w przełykaniu.

O czym należy pamiętać w trakcie chemioterapii?

Pacjenci poddawani tej terapii powinni pamiętać, aby ich dieta była odpowiednio zbilansowana. Może to wpłynąć bowiem na zminimalizowanie niektórych skutków ubocznych i lepszą tolerancję terapii. Należy pamiętać o realizowaniu dziennego zapotrzebowania organizmu na niezbędne składniki odżywcze.

Dieta w chemioterapii

U osób, które w czasie leczenia nie odczuwają działań niepożądanych, dieta nie powinna się w znaczący sposób różnić od diety sprzed choroby – założywszy oczywiście, że wcześniej była ona pełnowartościowa i zdrowa. Warto jednak pamiętać, że istotną zmianą jest spożywanie większej ilości białka i energii Dlatego menu powinno być skomponowane odpowiednio dla osoby, która przyjmuje chemioterapię. Dodatkowe ilości kalorii i białka można dostarczyć do organizmu poprzez przyjmowanie specjalistycznych preparatów odżywczych typu Nutridrink.

Preparaty tego rodzaju zawierają zbilansowaną ilość składników odżywczych w odpowiednich proporcjach a dedykowany osobom chorym onkologicznie Nutridrink Protein – także zwiększoną ilość białka (18 g w 125 ml).

Czym jest odpowiednia dieta?

Nie ma jednej diety dla każdego. Odpowiedni jadłospis dla osoby w trakcie chemioterapii powinien skomponować profesjonalista. Dlatego należy udać się na konsultację żywieniową. Można jednak wyodrębnić kilka zasad, którymi warto się kierować podczas codziennego odżywiania.

Pierwszą z nich jest regularne przyjmowanie posiłków. Istotne jest spożywanie pokarmów w niewielkich porcjach 5-6 razy dziennie. Dzięki temu nie przeciążamy układu pokarmowego. W codziennej diecie powinny znaleźć się także owoce i warzywa. Sposób ich przyrządzania powinien być uzależniony od stanu zdrowia chorego i rodzaju nowotworu.

Najważniejszą rolę w diecie w trakcie chemioterapii odgrywają produkty bogate w białko, które znajdziemy w takich produktach spożywczych jak: ryby morskie, chude mięso, twaróg, jogurty naturalne, jaja.

Produkty dostarczające dużo energii organizmowi to na przykład: drobne kasze, makarony, pieczywo, a także tłuszcz. Zalecana ilość tłuszczu w diecie bywa bardzo zmienna w zależności od funkcjonalności przewodu pokarmowego. Znaczącą ilość składników odżywczych, które są dla organizmu źródłem energii oraz białka mają również preparaty odżywcze, na przykład Nutridrink Protein. To, w jaki sposób je przyjmować, zależy od stanu osoby chorej.

Najczęściej zaleca się spożywanie 2 butelek dziennie. W niektórych przypadkach liczba może zwiększyć się do 5-7 butelek. Wszystko jest zależne od danego preparatu i zapotrzebowania chorego. Warto również pamiętać, że produkty tego typu, ze względu na wysoką ilość składników odżywczych, należy wypijać powoli. Najlepiej, jeżeli jedną butelkę wypija się w przez minimum 30 minut.

Alternatywną formą podania preparatów odżywczych Nutridrink jest dodanie ich do potraw np. do zupy, owsianki czy deseru. Chory ma wówczas wrażenie spożywania tradycyjnego posiłku, a jednocześnie wartość odżywcza dania jest zdecydowanie większa.

W codziennym jadłospisie powinniśmy pamiętać także o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów – dziennie należy przyjmować około 2 litrów (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Możemy je dostarczyć organizmowi w postaci słabej herbaty, wody niegazowanej, kawy zbożowej, a także niewielkich ilości soków bez dodatku cukru, o ile do przyjmowania tych ostatnich pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki
Dieta dla seniora

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Prezent dla seniora Często zastanawiamy się, co można kupić naszym rodzicom lub dziadkom w prezencie świątecznym. Czasem warto przemyśleć zakup odpowiednich preparatów zdrowotnych.

Owoce

Pestki moreli - lek na raka?

Pestki moreli - lek na raka?

naszych czasów - nowotoworami. Jak to możliwe? Pestką w nowotwór Pestki moreli to skarb, szczególnie dla osób, które borykają się z chorobą (...) jednak karierę robi zawarta w nich właśnie amigdalina. Zamiast chemioterapii...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Właściwości lecznicze kadi patta, czyli liści curry

Właściwości lecznicze kadi patta, czyli liści curry

, dlatego też ważna jest jej ochrona przed tym niszczącym składnikiem diety. W diecie osób pijących często alkohol powinny znaleźć właśnie liście curry (...) . Właśnie dlatego kadi patta są polecane osobom cierpiącym...

Żywienie

6 sposobów na detoks nerek

6 sposobów na detoks nerek

osobom w trakcie leczenia schorzeń dróg moczowych. Zobacz także: Operują się za granicą. Do Polski wracają z poważnymi powikłaniami Napój z natki (...) moczopędnie i bakteriobójczo. Zobacz także: Claudia przekonuje,...

Leczenie raka piersi

Skutki uboczne podczas leczenia raka piersi

niekorzystnych czynników rokowniczych. Skutki uboczne chemioterapii w raku piersi Chemioterapia jest toksyczna i u wielu osób może powodować (...) seksualne - niektóre kobiety w trakcie...

Jak pozbyć się opryszczki?

Konsekwencje opryszczki płciowej (WIDEO)

Konsekwencje opryszczki płciowej (WIDEO) Odtwórz wideo

leczonych immunosupresyjnie (np. po transplantacjach), osób leczonych za pomocą chemioterapii (w przypadku leczenia nowotworów), osób z upośledzoną (...) , w których to dość popularne zakażenie wirusowe...