Dieta dla osób w trakcie chemioterapii

Artykuł sponsorowany

Dieta dla osób w trakcie chemioterapii jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie pacjenta. Wiele jednak zależy od skutków ubocznych, które odczuwa chory poddawany takiemu leczeniu. Jak powinna wyglądać dieta osób w trakcie chemioterapii?

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Efekty uboczne w trakcie chemioterapii

Podczas tego typu leczenia nowotworu pacjent może odczuwać różne działania niepożądane. Utrudniają one niekiedy przyjmowanie posiłków a zaliczamy do nich m.in.: wymioty, biegunki, nudności, a także np. nieprzyjemny metaliczny posmak w ustach. U niektórych osób może się również pojawić jadłowstręt. Niekiedy u pacjentów dochodzi także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, dalszego odcinka przewodu pokarmowego, a także występują trudności w przełykaniu.

O czym należy pamiętać w trakcie chemioterapii?

Pacjenci poddawani tej terapii powinni pamiętać, aby ich dieta była odpowiednio zbilansowana. Może to wpłynąć bowiem na zminimalizowanie niektórych skutków ubocznych i lepszą tolerancję terapii. Należy pamiętać o realizowaniu dziennego zapotrzebowania organizmu na niezbędne składniki odżywcze.

Dieta w chemioterapii

U osób, które w czasie leczenia nie odczuwają działań niepożądanych, dieta nie powinna się w znaczący sposób różnić od diety sprzed choroby – założywszy oczywiście, że wcześniej była ona pełnowartościowa i zdrowa. Warto jednak pamiętać, że istotną zmianą jest spożywanie większej ilości białka i energii Dlatego menu powinno być skomponowane odpowiednio dla osoby, która przyjmuje chemioterapię. Dodatkowe ilości kalorii i białka można dostarczyć do organizmu poprzez przyjmowanie specjalistycznych preparatów odżywczych typu Nutridrink.

Preparaty tego rodzaju zawierają zbilansowaną ilość składników odżywczych w odpowiednich proporcjach a dedykowany osobom chorym onkologicznie Nutridrink Protein – także zwiększoną ilość białka (18 g w 125 ml).

Czym jest odpowiednia dieta?

Nie ma jednej diety dla każdego. Odpowiedni jadłospis dla osoby w trakcie chemioterapii powinien skomponować profesjonalista. Dlatego należy udać się na konsultację żywieniową. Można jednak wyodrębnić kilka zasad, którymi warto się kierować podczas codziennego odżywiania.

Pierwszą z nich jest regularne przyjmowanie posiłków. Istotne jest spożywanie pokarmów w niewielkich porcjach 5-6 razy dziennie. Dzięki temu nie przeciążamy układu pokarmowego. W codziennej diecie powinny znaleźć się także owoce i warzywa. Sposób ich przyrządzania powinien być uzależniony od stanu zdrowia chorego i rodzaju nowotworu.

Najważniejszą rolę w diecie w trakcie chemioterapii odgrywają produkty bogate w białko, które znajdziemy w takich produktach spożywczych jak: ryby morskie, chude mięso, twaróg, jogurty naturalne, jaja.

Produkty dostarczające dużo energii organizmowi to na przykład: drobne kasze, makarony, pieczywo, a także tłuszcz. Zalecana ilość tłuszczu w diecie bywa bardzo zmienna w zależności od funkcjonalności przewodu pokarmowego. Znaczącą ilość składników odżywczych, które są dla organizmu źródłem energii oraz białka mają również preparaty odżywcze, na przykład Nutridrink Protein. To, w jaki sposób je przyjmować, zależy od stanu osoby chorej.

Najczęściej zaleca się spożywanie 2 butelek dziennie. W niektórych przypadkach liczba może zwiększyć się do 5-7 butelek. Wszystko jest zależne od danego preparatu i zapotrzebowania chorego. Warto również pamiętać, że produkty tego typu, ze względu na wysoką ilość składników odżywczych, należy wypijać powoli. Najlepiej, jeżeli jedną butelkę wypija się w przez minimum 30 minut.

Alternatywną formą podania preparatów odżywczych Nutridrink jest dodanie ich do potraw np. do zupy, owsianki czy deseru. Chory ma wówczas wrażenie spożywania tradycyjnego posiłku, a jednocześnie wartość odżywcza dania jest zdecydowanie większa.

W codziennym jadłospisie powinniśmy pamiętać także o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów – dziennie należy przyjmować około 2 litrów (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Możemy je dostarczyć organizmowi w postaci słabej herbaty, wody niegazowanej, kawy zbożowej, a także niewielkich ilości soków bez dodatku cukru, o ile do przyjmowania tych ostatnich pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Hiv

~Koko19 • ostatni post 8 godzin temu

4
Artykuły Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki
Dieta dla seniora

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Preparaty zdrowotne dla osób starszych

Prezent dla seniora Często zastanawiamy się, co można kupić naszym rodzicom lub dziadkom w prezencie świątecznym. Czasem warto przemyśleć zakup odpowiednich preparatów zdrowotnych.

Jak pozbyć się opryszczki?

Konsekwencje opryszczki płciowej (WIDEO)

Konsekwencje opryszczki płciowej (WIDEO) Odtwórz wideo

leczonych immunosupresyjnie (np. po transplantacjach), osób leczonych za pomocą chemioterapii (w przypadku leczenia nowotworów), osób z upośledzoną (...) , w których to dość popularne zakażenie wirusowe...

Diety od A do Z

Banany

Banany

Banany to nie tylko źródło błonnika - jedzone przed i w trakcie miesiączki przeciwdziałają zatrzymywaniu się wody w organizmie.

Owoce

Pestki moreli - lek na raka?

Pestki moreli - lek na raka?

naszych czasów - nowotoworami. Jak to możliwe? Pestką w nowotwór Pestki moreli to skarb, szczególnie dla osób, które borykają się z chorobą (...) jednak karierę robi zawarta w nich właśnie amigdalina. Zamiast chemioterapii...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Właściwości lecznicze kadi patta, czyli liści curry

Właściwości lecznicze kadi patta, czyli liści curry

, dlatego też ważna jest jej ochrona przed tym niszczącym składnikiem diety. W diecie osób pijących często alkohol powinny znaleźć właśnie liście curry (...) . Właśnie dlatego kadi patta są polecane osobom cierpiącym...

Żywienie

6 sposobów na detoks nerek

6 sposobów na detoks nerek

osobom w trakcie leczenia schorzeń dróg moczowych. Zobacz także: Operują się za granicą. Do Polski wracają z poważnymi powikłaniami Napój z natki (...) moczopędnie i bakteriobójczo. Zobacz także: Claudia przekonuje,...