Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dieta dla osób w trakcie chemioterapii

Avatar placeholder
16.05.2019 11:02
Dieta dla osób w trakcie chemioterapii
Dieta dla osób w trakcie chemioterapii (123RF)

Artykuł sponsorowany

Dieta dla osób w trakcie chemioterapii jest bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie pacjenta. Wiele jednak zależy od skutków ubocznych, które odczuwa chory poddawany takiemu leczeniu. Jak powinna wyglądać dieta osób w trakcie chemioterapii?

spis treści

1. Efekty uboczne w trakcie chemioterapii

Podczas tego typu leczenia nowotworu pacjent może odczuwać różne działania niepożądane. Utrudniają one niekiedy przyjmowanie posiłków a zaliczamy do nich m.in.: wymioty, biegunki, nudności, a także np. nieprzyjemny metaliczny posmak w ustach. U niektórych osób może się również pojawić jadłowstręt. Niekiedy u pacjentów dochodzi także do podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, dalszego odcinka przewodu pokarmowego, a także występują trudności w przełykaniu.

2. O czym należy pamiętać w trakcie chemioterapii?

Zobacz film: "Jak rozpoznać i leczyć łuszczycę?"

Pacjenci poddawani tej terapii powinni pamiętać, aby ich dieta była odpowiednio zbilansowana. Może to wpłynąć bowiem na zminimalizowanie niektórych skutków ubocznych i lepszą tolerancję terapii. Należy pamiętać o realizowaniu dziennego zapotrzebowania organizmu na niezbędne składniki odżywcze.

3. Dieta w chemioterapii

U osób, które w czasie leczenia nie odczuwają działań niepożądanych, dieta nie powinna się w znaczący sposób różnić od diety sprzed choroby – założywszy oczywiście, że wcześniej była ona pełnowartościowa i zdrowa. Warto jednak pamiętać, że istotną zmianą jest spożywanie większej ilości białka i energii Dlatego menu powinno być skomponowane odpowiednio dla osoby, która przyjmuje chemioterapię. Dodatkowe ilości kalorii i białka można dostarczyć do organizmu poprzez przyjmowanie specjalistycznych preparatów odżywczych typu Nutridrink.

Preparaty tego rodzaju zawierają zbilansowaną ilość składników odżywczych w odpowiednich proporcjach a dedykowany osobom chorym onkologicznie Nutridrink Protein – także zwiększoną ilość białka (18 g w 125 ml).

4. Czym jest odpowiednia dieta?

Nie ma jednej diety dla każdego. Odpowiedni jadłospis dla osoby w trakcie chemioterapii powinien skomponować profesjonalista. Dlatego należy udać się na konsultację żywieniową. Można jednak wyodrębnić kilka zasad, którymi warto się kierować podczas codziennego odżywiania.

Pierwszą z nich jest regularne przyjmowanie posiłków. Istotne jest spożywanie pokarmów w niewielkich porcjach 5-6 razy dziennie. Dzięki temu nie przeciążamy układu pokarmowego. W codziennej diecie powinny znaleźć się także owoce i warzywa. Sposób ich przyrządzania powinien być uzależniony od stanu zdrowia chorego i rodzaju nowotworu.

Najważniejszą rolę w diecie w trakcie chemioterapii odgrywają produkty bogate w białko, które znajdziemy w takich produktach spożywczych jak: ryby morskie, chude mięso, twaróg, jogurty naturalne, jaja.

Produkty dostarczające dużo energii organizmowi to na przykład: drobne kasze, makarony, pieczywo, a także tłuszcz. Zalecana ilość tłuszczu w diecie bywa bardzo zmienna w zależności od funkcjonalności przewodu pokarmowego. Znaczącą ilość składników odżywczych, które są dla organizmu źródłem energii oraz białka mają również preparaty odżywcze, na przykład Nutridrink Protein. To, w jaki sposób je przyjmować, zależy od stanu osoby chorej.

Najczęściej zaleca się spożywanie 2 butelek dziennie. W niektórych przypadkach liczba może zwiększyć się do 5-7 butelek. Wszystko jest zależne od danego preparatu i zapotrzebowania chorego. Warto również pamiętać, że produkty tego typu, ze względu na wysoką ilość składników odżywczych, należy wypijać powoli. Najlepiej, jeżeli jedną butelkę wypija się w przez minimum 30 minut.

Alternatywną formą podania preparatów odżywczych Nutridrink jest dodanie ich do potraw np. do zupy, owsianki czy deseru. Chory ma wówczas wrażenie spożywania tradycyjnego posiłku, a jednocześnie wartość odżywcza dania jest zdecydowanie większa.

W codziennym jadłospisie powinniśmy pamiętać także o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów – dziennie należy przyjmować około 2 litrów (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Możemy je dostarczyć organizmowi w postaci słabej herbaty, wody niegazowanej, kawy zbożowej, a także niewielkich ilości soków bez dodatku cukru, o ile do przyjmowania tych ostatnich pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze